Jak podjąć dobrą decyzję, czy warto kupić kawalerkę?

Wiele osób obecnie stoi przed decyzją w sprawie zakupu najmniejszego mieszkania, czyli kawalerki. Popularność tych lokali wynika przede wszystkim ze stosunkowo niskich cen. Obecnie w Polsce można kupić kawalerkę już za 80 000 zł w małym mieście natomiast, jeśli ktoś chce zamieszkać w Krakowie czy Warszawie musi liczyć się z wydatkiem, co najmniej 200 000 zł.

1

Kawalerka to według definicji lokal mieszkalny składający się z jednego pokoju bez kuchni ( z aneksem kuchennym). Potocznie jednak za kawalerkę uznaje się wszelkie mieszkania jednopokojowe zarówno te z oddzielną kuchnią jak i te wyposażone w aneks kuchenny. Nabywcami kawalerek często są osoby, które raczej nie zdecydowałyby się na zakup tak małego metrażu gdyby nie kwestie finansowe. Często przed zakupem pojawiają się liczne dylematy, które sprawiają, że trudno jest podjąć decyzję.

Za zakupem kawalerki przemawiają następujące czynniki:
- stosunkowo niska cena zakupu (chociaż cena w przeliczeniu na metr kwadratowy nie przedstawia się już tak atrakcyjnie)
- niskie opłaty za media i zarządzanie budynkiem odprowadzane do wspólnot/spółdzielni gdyż większość z nich liczona jest od powierzchni mieszkania
- mniej wydatków na remont (co prawda na remont kuchni czy łazienki wydamy podobnie jak przy większym mieszkaniu natomiast z pewnością będzie mniej powierzchni do malowania, układania podłóg, mniej drzwi, elementów oświetleniowych itp.)
- w miarę krótki czas sprzątania (mniej podłóg do odkurzania, zmywania oraz okien do mycia)
- kawalerka jest idealna dla singli oraz emerytów
- kawalerkę łatwo można wynająć oraz sprzedać.


2

Aranżacja i urządzenie kawalerki
Dość trudno jest urządzić funkcjonalnie takie mieszkanie, jednak jest to możliwe. Minusem jest jednak to, że często nie można wybrać takich mebli, jakie się nam podobają tylko takie, jakie się zmieszczą. Obecnie jest wiele możliwości, które pozwalają praktycznie zagospodarować małą przestrzeń. Warto wybrać meble pod wymiar do kuchni i pozostałych pomieszczeń. W malutkiej łazience można zainstalować wąską kabinę prysznicową. Na rynku dostępne są także specjalne pralki, umywalki i sedesy przeznaczone do małych pomieszczeń. Jeśli istnieje potrzeba pokój można podzielić na stałe lub częściowo. Stałe dzielenie pokoju wskazane jest tylko wtedy, gdy w wydzielonym pomieszczeniu będzie okno. W innych wypadkach można zainstalować ściankę z płyt g-k, która nie musi sięgać do samego sufitu. Pokój można podzielić także drzwiami przesuwnymi, regałem, ścianką z luksferów, parawanem czy kotarą. W ten sposób można wydzielić część sypialną albo kącik do pracy. Najczęściej jednak w kawalerkach spotyka się kanapy z funkcją spania. W małym mieszkaniu warto dobrze wykorzystać każdą powierzchnię, dlatego dobrze sprawdzają się półki pod samym sufitem, gdzie w ozdobnych pudłach czy segregatorach można umieścić rzadko używane rzeczy albo książki.


3

Mała powierzchnia mieszkania oznacza także liczne niedogodności:
- kawalerka słabo sprawdza się w przypadku osób, które mają wiele przedmiotów o dużych gabarytach na przykład: pianino, sprzęt do ćwiczeń czy profesjonalny sprzęt grający.

- kawalerka to idealne miejsce dla jednej osoby oraz dla kilku, które planują w niej mieszkać jedynie czasowo, na przykład studenci. Mieszkanie na stałe w kawalerce z dzieckiem nie jest już dobrym pomysłem, gdyż taki maluch ma naprawdę dużo niezbędnych przedmiotów takich jak: łóżeczko, przewijak, wózek, zabawki i jedyny pokój bardzo szybko ulega zagraceniu.

- kawalerka nie jest też dobrym pomysłem w przypadku osób, które prowadzą bogate życie towarzyskie, chcą zapraszać jednocześnie kilkanaście osób czy zapewniać komuś nocleg. Bywa też bardzo uciążliwa dla par, w których każda strona ma swoje osobiste grono znajomych, gdyż kawalerka nie pozwala na swobodne spotkania. Gdy do partnerki przyjdzie na przykład przyjaciółka i chcą sobie porozmawiać na osobności partnerowi pozostaje jedynie przebywanie w kuchni o ile jest tam możliwość zamknięcia drzwi. Kawalerka będzie także uciążliwa dla par, które mają odmienny tryb życia, na przykład pracują w systemie zmianowym. Gdy jedna osoba będzie chciała odpocząć po pracy druga będzie przeszkadzać świecąc światło czy oglądając telewizję.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.12.2012

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-28 09:39:08

Na pewno bardzo istotne informacje w tej poradzie są zawarte. Ważnym aspektem w zakupie kawalerki jest jej użyteczność i funkcjonalność. kawalerki sprawdzają się dla singli i osób przemieszczających się ciągle w delegacjach. Ostatnio ten rodzaj mieszkań jest mocno poszukiwany, szczególnie przez ludzi młodych, którzy stawiają na karierę zawodową. Cena czasami porównywalna jest z zakupem mieszkania M4 lub mieszkania w starym budownictwie, szczególnie w miastach popularnych. Sam zakup musi być przemyślany, na ile będzie takie mieszkanie przydatne dla osoby kupującej. Jak wszystko ma swoje wady i zalety. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-12-28 19:40:18