Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu?

Storczyk (orchidea) to jeden z najpiękniejszych kwiatów. Ma wielu zwolenników. Często jest również wybierany do bukietów ślubnych. Storczyk posiada mnogość odmian i kolorów. Nie jest bardzo ciężki w uprawie, ale ma specyficzne wymagania...

1

Podstawowe informacje- podlewanie i słońce

Podstawowe informacje- podlewanie i słońce http://www.freeimages.com/photo/706363

Storczyki są specyficznymi kwiatami w uprawie.
Należy je trzymać w ciepłym miejscu, ale nie powinno się ich wystawiać na bezpośrednie działanie słońca. To czym podlewamy storczyki, to podstawowa wiedza jaką powinniśmy mieć. Najlepsza dla tych kwiatów jest deszczówka. Niestety nie zawsze mamy do niej dostęp, więc z powodzeniem możemy ją zastąpić przegotowaną i odstaną wodą. Najlepsza będzie woda zdemineralizowana lub z odwróconą osmozą... ale jeżeli takiej nie mamy to najlepiej po prostu przygotować sobie wodę przegotowaną. Storczyków nie podlewamy wodą z kranu.
Ważne jest również to, że storczyki podlewa się obficie, ale nie często. Ziemia powinna być lekko przesuszona.


2

Okres spoczynku

Okres spoczynku http://www.freeimages.com/photo/818246

Jak wszystkie kwiaty, storczyki również potrzebują okresu na regenerację. Taki okres najczęściej przypada na czas zimy. Storczyki regenerują się od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy.


3

Jak dbać o przekwitnięty storczyk?

Bardzo często osoby, które uprawiają storczyki, zastanawiają się czy obciąć pęd kwiatowy. Pęd kwiatowy możemy obciąć, ale tylko wtedy kiedy jest martwy, a mianowicie kiedy jest całkowicie suchy. Inaczej warto zostawić taką roślinę w spokoju i nie ingerować w jej pędy. Wiadomo, że jeżeli obetnie się pęd kwiatowy, trzeba będzie dać czas roślinie, aby wypuściła kolejny.
W okresie kiedy storczyk jest w stanie spoczynku warto zadbać o podlewanie storczyka z nawozem, a także o zadbanie o większą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym kwiat przebywa.
Należy pamiętać, aby "nie przedobrzyć". Jak wspomniałam wcześniej te kwiaty lubią wilgotne powietrze, ale nie mogą mieć cały czas mokrej ziemi, bo po prostu korzenie zgniją.
Dlatego należy pamiętać, aby takiego storczyka podlewać bardzo obficie, ale rzadko. Najlepszy moment na podlanie to taki, kiedy widzimy, że ziemia jest całkowicie sucha. Możemy także zafundować "kąpiel" takiemu storczykowi. Wkładamy go wówczas, np. do miski z wodą, i czekamy, aby podłoże dobrze nasiąkło. Pamiętajmy jednak, że takich zabiegów nie powtarzamy zbyt często.


4

Cierpliwość

Storczyki to piękne kwiaty, które charakteryzują się również dosyć długim kwitnieniem. W związku z tym ten kwiat potrzebuje również odpoczynku. Nie denerwujmy się, wykażmy się odrobiną cierpliwości. Dbajmy o te piękne kwiaty, ale pamiętajmy również o tym, że łatwo "przedobrzyć".


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.04.2014

Komentarze