Jak pielęgnować kaktusy?

Wbrew pozorom, pielęgnacja kaktusów wydaje się bardzo prosta, jednak te kolczaste rośliny wymagają poświęcenia im większej uwagi. Właściwa pielęgnacja zapewni długi żywot kaktusom oraz sukulentom. Oto najważniejsze porady, które pomogą w codziennej pielęgnacji roślin.

1

Wybór miejsca.
Kaktusy lubią nasłonecznione miejsce, zatem najlepiej stawiać je na parapecie, balkonie, gdzie dochodzi najwięcej promieni słonecznych. Tylko w słonecznym miejscu są w stanie zakwitnąć oraz się rozwinąć, zaś w cieniu ich ciernie będą krótkie, liście oraz struktura kaktusa zblednie, a tym samym staną się podatne na rożnego rodzaju choroby i szkodniki. Najważniejsze by chronić te rośliny przed wilgocią oraz deszczem.


2

Ziemia.
Ziemia odgrywa ważną rolę w życiu kaktusów, dlatego należy przyrządzić dla nich odpowiednią mieszankę, składającą się z torfowego gruntu, ziemi ogrodowej, gruboziarnistego piasku oraz perlitu. Na dno doniczki kładziemy centymetrową warstwę żwiru. Wybieramy taką doniczkę, która posiada na dnie liczne otwory, dzięki czemu woda będzie mogła swobodnie odpływać podczas podlewania. Zaleca się przesadzanie wczesną wiosną, przed sezonem wegetacyjnym.


3

Podlewanie.
Kaktusy podlewamy oszczędnie, jednocześnie uzależniając to od pogody oraz pory roku. Zaleca się podlewanie od maja do września, ponieważ w porze zimowej, kaktusy przechodzą w stan hibernacji. W czasie zimy pielęgnujemy kaktusy w temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza. W marcu oraz kwietniu można delikatnie zraszać kaktusy wodą, aby stymulować je do wzrostu.


4

Przesadzanie.
Sukulenty najlepiej przesadzać zimą, gdy są w stanie uśpienia. Podczas przesadzania, usuwamy martwe korzenie, które są suche oraz mają brązowy kolor. Nie wolno ich przesadzać na wiosnę, ponieważ wtedy wyrastają młode korzenie, które pobierają wodę. Zatem, gdy utniemy młode korzenie, kaktusy przestaną rosnąć.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.01.2013

Komentarze

skorzystam z rady -dzięki :-)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-06 15:33:19

rada dobra

Ostatnio zmieniony: 2013-01-21 19:31:30

z reguły w czasie zimy kaktusów się nie podlewa, ale można oczywiście je zraszać odrobiną wody ;)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-16 22:59:30

Na pewno skorzystam :d niedługo będę przesadzał swoje :D cudeńka

Ostatnio zmieniony: 2013-01-16 21:16:08

To fajna roślina, bo nie trzeba codziennie jej podlewać. Dobre rozwiązanie dla zapominalskich. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-16 20:48:49

Bardzo fajna porada :) Mam tylko jedno pytanie, czy w związku ze stanem hibernacji, kaktusów zimą nie należy w ogóle ich podlewać?

Ostatnio zmieniony: 2013-01-16 19:10:28