Jak pielęgnować grudnika, aby zakwitł dwa razy w roku?

Grudnik, nazywany też zygokaktus lub schlumbergera, to roślina doniczkowa, która obok gwiazdy betlejemskiej coraz częściej stanowi bożonarodzeniową ozdobę domu. To właśnie na okres zimowy przypada bowiem czas kwitnienia tej rośliny. Jej kwiaty są bardzo okazałe i mienią się szeroką barwą kolorów: od białego, poprzez łososiowy, różowy po ciemno bordowy. Grudnik nie ma wielkich wymagań co do uprawy, ale są pewne zasady, które warto przestrzegać. Jeżeli je spełnimy to roślina odwdzięczy się nam dwukrotnym okresem kwitnienia w ciągu roku.

1

Miejsce hodowli

Miejsce hodowli Grudnik w okresie kwitnienia.

Grudnik, nazywany też kaktusem bożonarodzeniowym, lubi miejsca jasne lecz nie powinien stać w pełnym słońcu. Latem warto okna przesłonić cienką roletą lub dość gęstą firanką, dzięki czemu światło będzie rozproszone. Nie powinien także stać w pełnym cieniu. Nie lubi przeciągów.


2

Najlepsza temperatura

Ogólnie Grudnik nie lubi temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że nasza roślinka nie zakwitnie.Od sierpnia do października Grudnik przechodzi w stan odpoczynku i powinien wtedy stać w temperaturze poniżej 15 stopni Celsiusza. Dobrze jeśli wtedy wystawimy go na balkon, taras czy zewnętrzny parapet, gdyż w tym czasie na zewnątrz jest chłodniej niż w mieszkaniu. Dobrze znosi wietrzenie mieszkania nawet w mroźne dni, ale nie powinien jednak wtedy stać tuż przy otwartym oknie.


3

Nawożenie Grudnika

Od końca kwietnia ziemię użyźniamy nawozem do roślin zielonych zawierającym azot, który wzmocni liście i nada wyrazistej zieleni naszemu Grudnikowi. Od końca października zasilamy roślinę nawozem do roślin kwitnących zawierającym fosfor i potas, dzięki czemu roślina będzie bujnie kwitła.


4

Sadzonki

Grudnika rozmnażamy z fragmentów pędów, które od razu sadzimy w mieszance torfowo-piaskowej i na 3 dni odstawiamy w zacienione miejsce. Ukorzenia się po 3-5 tygodniach. Rośliny przesadzamy co 2-4 lata do przepuszczalnej ziemi dla kaktusów lub mieszanki ziemi próchnicznej z dodatkiem piasku.


5

Podlewanie rośliny

Grudnik lubi być zraszany wodą, ale kiedy pojawiają się pąki kwiatowe przestajemy go spryskiwać. Lubi podlewanie z umiarem - powinien mieć wilgotną ziemię ale nie możemy go zalewać. W okresie spoczynku podlewanie ograniczamy do minimum, pamiętajmy jednak by rośliny nie zasuszyć. Kiedy pędy zaczynają się marszczyć, stają się jaśniejsze i cieńsze jest to oznaką, że Grudnik jest przesuszony.


6

Czego nie lubi

Czego nie lubi Kiedy pojawią się pąki rośliny nie wolno jej przestawiać.

Grudnik nie lubi dotykania i zmiany miejsca hodowli. Kiedy na roślinie pojawiają się pąki nie wolno rośliny przestawiać w inne miejsce, gdyż zgubi pąki.


7

Co lubi Grudnik

Jeśli po okresie kwitnienia zapewnimy Grudnikowi chłodniejszą temperaturę i ograniczymy podlewanie bardzo prawdopodobne, że zakwitnie w ciągu roku dwu lub trzykrotnie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.10.2013

Komentarze