Jak odmłodzić i rozmnożyć irysy?

Sierpień to dobry czas na odmładzanie i rozmnażanie irysów (kosaćców). Te popularne, kwitnące w maju/czerwcu kwiaty ogrodowe należy co kilka lat wykopać i odmłodzić. Zapewnia to ich obfite kwitnienie. Liście irysów wyrastają z kłączy - podziemnych łodyg, rosnących tuż pod powierzchnią gruntu. Z czasem starsza cześć kłącza obumiera lub z pąków, które powstają w tej części podziemnej łodygi nie rozwijają się liście i pędy kwiatowe. To znak, że rośliny wymagają odmłodzenia.

  • Irysy (kosaćce), nożyk, motyczka
1

Wykop irysy - zrób to tak, by nie uszkodzić zbyt wielu korzeni (leżą one płytko pod powierzchnią ziemi). Oczyść kłącze z gleby. Zgrubienia, które widać po bokach kłącza (czasem widoczne są wyrastające z nich nowe liście) to pąki. To znak, że ta cześć podziemnej łodygi może wytwarzać jeszcze młode rośliny.


2

Stary fragment kłącza poznasz po tym, że nie widać po jego bokach pąków, a kilkuletnia podziemna łodyga jest mniej jędrna od nowej. Ostrożnym, ale zdecydowanym ruchem oderwij lub odetnij starą część kłącza. Porozdzielaj też większe fragmenty kłączy na drobniejsze. Pamiętaj, by w każdym fragmencie podziemnej łodygi przeznaczonym do posadzenia pozostawić korzenie i pęk liści. Kosaciec zmarnieje, jeśli nie będzie miał choć kilku korzeni.


3

Odmłodzone i rozdzielone rośliny wsadź na nowe miejsce - niezbyt głęboko, bo kosaćce lubią mieć kłącza tuż pod powierzchnią gleby. Koniecznie je podlej. Kiedy przyjmą się na nowym miejscu (a stanie się to - zależnie od pogody i podłoża - w ciągu kilku tygodni), możesz przyciąć im liście (ok. 5 cm nad ziemią). Najlepiej liście przycinać tuż przed zimą. W następnym roku odmłodzone irysy będą pięknie kwitły.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Irysy odmładzaj systematycznie co ok. 3 lata.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.08.2009

Komentarze

Wszystko zrozumiale opisane, ale brakuje mi terminu przesadzania.

Ostatnio zmieniony: 2013-06-03 15:39:42

fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:37:44

Ciekawa porada, dzięki!