Jak odmienić ściany pokoju?

Znudzony szarością ścian? A może chciałbyś odmienić dotychczasowy wygląd mieszkania i zaskoczyć rodzinę czy znajomych ciekawymi pomysłami? Czasem warto zmienić nawet niewiele we wnętrzu mieszkania, by nabrało ono innego wymiaru.

  • Farba, pędzel, folia ochronna, tapeta, klej do tapety, forma do nanoszenia rysunków, nalepki, przedmioty do zawieszenia na ścianach.
1

Dobierz odpowiedni kolor ścian do pomieszczenia. Podstawową zasadą jest unikanie ciemnych barw w pokojach z oknami od strony północnej. Możesz pokusić się o ciemniejszy odcień w pomieszczeniach nasłonecznionych. Unikaj także kolorów zbyt jaskrawych, bo choć wyglądają one interesująco, na dłuższą metę staną się męczące. Weź także pod uwagę, do czego służy dany pokój. W sypialni unikaj żywych kolorów, ponieważ nie wpływają dobrze na nastrój przed snem. Intensywny kolor wskazany jest w pokoju, w którym pracujesz, ponieważ będzie on pobudzał cię do wysiłku.


2

Wygląd ścian zmieni położenie ciekawej tapety. Oprócz wyboru oryginalnego wzoru, możesz uatrakcyjnić pomieszczenie kładąc tapetę tylko na jedną ścianę, czy też wybrany jej fragment. Jest to dobry zabieg szczególnie w przypadku, gdy ściany są nierówne i wymagają zatuszowania skaz.


3

Pomieszczenie odmienisz po nałożeniu na ściany specjalnych struktur z tynku dekoracyjnego. Zastosowanie takiej masy plastycznej pozwoli ci na uformowanie wybranych wzorów i faktur na powierzchni ściany. Efekt tak ozdobionej ściany wzmocnisz nakładając wybrany kolor farby. Ściany można także uatrakcyjnić dodając do nich drobne elementy zdobnicze wykonane z gipsu i wkomponować w ścianę takie ornamenty jak słońce, żaglowiec czy postacie Wikingów.


4

Pomieszczenie możesz ożywić ciekawymi dekoracyjnymi ornamentami. Wykonasz je po zakupie specjalnych szablonów wyciętych w syntetycznych tworzywach. Po przyłożeniu takiej formy do ściany, malujesz wycięty w niej rysunek innym kolorem farby i powstaje profesjonalny obrazek. Ornamenty takie możesz także kupić w wersji nalepek. Graffiti możesz wykonać sam lub zatrudnić do tego odpowiednią osobę.


5

Ściany udekorować można zawieszając na nich takie elementy jak ciekawe obrazy, zdjęcia, puzzle, plakaty czy inne mile dla oka przedmioty. Pokój będzie także interesująco wyglądał dzięki zawieszonym matom czy też kwietnikom.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Ciekawy wygląd ścian można nadać także dzięki odpowiedniemu oświetleniu, stosując np. kinkiety i lampy podłogowe.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.08.2009

Komentarze

Fajny pomysł:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 20:46:34

ciekawy pomysł

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 06:38:58

bardzo przydatne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-05 21:44:51

Jak dobrać obraz, żeby naprawdę odmienił i upiększył ścianę, a nie oszpecił? Trzeba wiedzieć, gdzie szukać inspiracji. Ja nie jestem ekspertem w kwestii doboru obrazów, ale mam takie jedno miejsce, galerię Vide: http://www.vide.pl/, w której zawsze znajdę coś fajnego, jakiś pomysł, rozwiązanie i oczywiście dużo ciekawych obrazów o wykorzystania

Ostatnio zmieniony: 2011-10-20 09:42:22