Jak łatwo i tanio segregować odpady?

W związku z lipcową "rewolucją śmieciową" i ustawowym zachęceniem każdego mieszkańca Polski do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów u źródła, rodzi się zasadnicze pytanie: jak segregować? Podpowiadam, jak selektywnie gromadzić odpady w sposób łatwy i nieuciążliwy dla domowników.

  • Haczyk samoprzylepny
  • Biodegradowalne reklamówki
  • Chęci!
1
Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów

Nie potrzebujesz wydawać kilkudziesięciu czy kilkuset złotych na kolorowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów w swoim domu. Wystarczą dwa-trzy samoprzylepne haczyki (na taśmę dwustronną), które przykleisz do bocznej ścianki swojej lodówki, kuchenki, szafki, czy po prostu na ścianę.


2
Tworzywa sztuczne przygotowane do recyklingu Tworzywa sztuczne przygotowane do recyklingu

Biodegradowalne torebki foliowe będą znakomitymi, domowymi pojemnikami na selektywnie zebrane odpady. Zaopatrz się w ich zapas, ponieważ gdy już zaczniesz segregować, zauważysz, jak wiele surowców wtórnych dotychczas wyrzucałeś do zwykłego śmietnika wspólnie z odpadami zmieszanymi. Każda reklamówka to oczywiście pojemnik na oddzielny surowiec - najczęściej będzie to papier, szkło oraz tworzywa sztuczne (opakowania wielomateriałowe).
W miejsce jednorazowych worków możesz użyć toreb wielokrotnego użytku, oczywiście biorąc pod uwagę rodzaj materiału.


3

Pamiętaj, by wśród odpadów szklanych nie pojawiały się zanieczyszczenia, w postaci np. zakrętek od słoików lub kapsli. Drobne, metalowe przedmioty powinny trafić do pojemnika na tworzywa sztuczne (tam również kartony po płynnej żywności i puszki). Makulatura z kolei powinna być sucha i czysta, bez lakierowanych katalogów i prospektów.


4

W zależności od potrzeb możesz opróżniać swoje pojemniki codziennie, lub nawet raz na tydzień. Pamiętaj, że selektywne zbieranie odpadów to nie tylko ulga dla portfela, dzięki niższemu podatkowi śmieciowemu, ale również wspaniały prezent dla naszej przyrody.
Pamiętaj - foliowy worek produkuje się w mniej niż sekundę, używa przez kilkanaście minut, a rozkłada się przez kilkaset lat!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.06.2013

Komentarze