Jak kupować mieszkanie na rynku wtórnym?

Wybierając mieszkanie na rynku wtórnym trzeba zwrócić uwagę na cały szereg istotnych czynników:

1

Na wstępie należy zastanowić się nad swoimi potrzebami i rozważyć, o jakim metrażu mieszkanie chcemy kupić. Ważna jest także ilość pokoi i piętro. Podejmując decyzję o zakupie mieszkania należy zastanowić się jak długo będziemy mieszkać w danym miejscu. Jeśli ma to być mieszkanie docelowe, trzeba brać pod uwagę fakt, że rodzina może się powiększyć i za parę lat inne będą nasze potrzeby, tak, więc ważna będzie bliskość przedszkola, przychodni, szkoły i jednocześnie przyda się większy metraż. Z kolei osoby starsze nie powinny wybierać mieszkań na wysokich kondygnacjach w blokach bez windy.


2

Lokalizacja mieszkania to jeden z najważniejszych czynników, jaki powinniśmy dogłębnie przeanalizować. Należy zastanowić się jak daleko będziemy mieli z danego osiedla do miejsca pracy i najbliższej rodziny. Trzeba sprawdzić jak wygląda komunikacja w najbliższej okolicy a także, jaka jest infrastruktura a mianowicie: bliskość parkingów, sklepów, urzędów, przychodni, placówek usługowych, terenów zielonych, placów zabaw dla dzieci. Koniecznie trzeba sprawdzić także czy na danym terenie nie występują czynniki uciążliwe w postaci zakładów emitujących zanieczyszczenia, hałasy oraz torów kolejowych czy tras szybkiego ruchu.


3

Zanim rozpoczniemy poszukiwania powinniśmy określić także, na jakie mieszkanie nas stać. W tym celu dobrze jest wybrać się do kilku banków i poprosić o ocenę zdolności kredytowej oraz symulację spłat rat kredytu. Najlepiej wiec kupić mieszkanie o cenie nieco niższej niż nasza zdolność kredytowa, gdyż trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Pamiętajmy o tym, że będziemy musieli uiścić opłaty notarialne i sądowe a także będziemy potrzebować pieniędzy na choćby podstawowe wyposażenie, w zależności od stanu mieszkania.


4

Ofert o sprzedaży mieszkań używanych można szukać w biurach pośrednictwa a także w lokalnej prasie, na tablicach ogłoszeniowych i coraz częściej w Internecie. Okazji można szukać także na licytacjach komorniczych.


5

Po wybraniu najbardziej ciekawych ogłoszeń zwykle kontaktujemy się najpierw telefonicznie ze sprzedającym. Podczas tej rozmowy można zadać kilka ogólnych pytań oraz umówić się na oglądanie mieszkanie. Bardzo istotne jest, aby oglądania dokonywać w świetle dziennym. Na taką wizytę najlepiej jest zabrać ze sobą przyjaciela czy członka rodziny, gdyż zawsze ta druga osoba może zwrócić uwagę na szczegóły, które my pominiemy w natłoku informacji.


6

Zanim skoncentrujemy się na samym mieszkaniu powinniśmy ocenić budynek: wiek, materiał, z jakiego jest zbudowany, ocieplenie, zorientować się czy są w nim komórki lokatorskie i garaże.


7

Oglądając mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę na stan stolarki zarówno okiennej jak i drzwiowej. Stare okna są dużym minusem, gdyż są one nieszczelne i słabo chronią przed hałasem. Z kolei wymiana nowych okien to wydatek rzędu kilu tysięcy złotych. Oglądając mieszkanie trzeba zwrócić uwagę na jego układ. W starym budownictwie możemy spotkać się z pokojami przechodnimi oraz z pomieszczeniami bez okien. Należy także zwrócić uwagę czy są wymienione podłogi, czym są pokryte ściany i sufity, czy nie mają widocznych pęknięć i jaki jest stan urządzeń sanitarnych. Warto zapytać właściciela o to, kiedy była ostatnio wymieniana instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Nawet, jeśli kupujemy mieszkanie, które zamierzamy od podstaw remontować warto zwrócić uwagę na to czy znajdują się tam elementy wymagające demontażu, na przykład boazerie czy płytki do skucia. Warto sprawdzić od razu czy istnieje możliwość wyburzania ścianek działowych i ewentualnego zaaranżowania mieszkania według własnych potrzeb. Należy zwrócić także uwagę czy w mieszkaniu są zamontowane wodomierze i podzielniki ciepła. Istotny jest także widok z okien oraz kierunek, na jaki owe okna wychodzą. Najcieplej będzie w pomieszczeniach z wystawą południową i zachodnią, z kolei pokoje z widokiem na północ będą najsłabiej doświetlone. Nie warto kupować mieszkań, gdzie bloki są usytuowane bardzo blisko siebie i jeden sąsiad może zaglądać drugiemu do okna, gdyż jest to bardzo krępujące. Trzeba także szczegółowo wypytać właścicieli, które elementy pozostaną na wyposażeniu i czy są one w cenie mieszkania, czy trzeba będzie za nie dodatkowo dopłacić.


8

Poza wyglądem mieszkania istotne jest także sąsiedztwo występujące w danej klatce. O sąsiadów można zapytać sprzedającego, jednakże jest mało prawdopodobne, że będzie nas próbował zniechęcić, dlatego najlepiej zasięgnąć opinii u znajomych zamieszkujących tę okolicę. Ponadto istotna jest wysokość kosztów stałych, dlatego dobrze jest poprosić sprzedającego o przestawienie ostatnich rachunków związanych z eksploatacją mieszkania.


9

Decyzji o zakupie nie należy podejmować w pośpiechu. Jeśli właściciel wyrazi zgodę wskazane jest zrobienie kilku zdjęć. Następnie w domu należy zastanowić się na spokojnie i przemyśleć wszystkie za i przeciw.


10

Gdy już zdecydujemy się na zakup konkretnego mieszkania powinniśmy spisać stan liczników, sprawdzić w urzędzie gminy czy nikt w danym mieszkaniu nie jest zameldowany i poprosić o zaświadczenie, że właściciel nie zalega z opłatami w spółdzielni. Istotne jest także by sprawdzić wpisy w księdze wieczystej. Należy pamiętać o tym, że cenę zawsze warto negocjować. W celu sprawdzenia skłonności sprzedawcy do zejścia z ceny dobrze jest zorientować się jak długo próbuje on sprzedać dane mieszkanie. Zwykle im dłuższy czas ekspozycji ogłoszenia tym większa skłonność sprzedającego do zejścia z ceny. W czasie negocjowania trzeba posługiwać się konkretnymi argumentami i wskazywać słabe strony danego mieszkania, na przykład ciemna kuchnia, 8 piętro czy ściany po tapetach wymagające znacznego nakładu pracy.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.11.2009

Komentarze

bardzo ciekawe, przyda się

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 13:15:38

Przydatne!

Ostatnio zmieniony: 2012-02-22 17:57:40

Przydatna porada. Dzięki

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 14:14:40

Chciałam powiedzieć, że Twój artykuł był dla mnie solidną podstawą do napisania innego artykułu o podobnej tematyce. Super!

Ostatnio zmieniony: 2010-12-09 19:29:17