Jak impregnować drewno?

Impregnacja jest to zabezpieczanie drewna przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Właściwie zabezpieczone drewno jest dużo bardziej wytrzymałe i mniej podatne na niszczenie. Poniżej kilka wskazówek dotyczących impregnacji.

1

*Impregnacja chemiczna*
Polega ona na pokryciu drewna specjalnym preparatem który ma na celu ochronę drewna przed owadami i grzybami, przed ogniem czy pleśnią. Ważne jest, aby przy kupnie wybierać impregnat niewymywalny, który dłużej zachowa swoje właściwości. Samo impregnowanie możemy wykonać na dwa sposoby: jako kąpiel oraz pokrycie wierzchnie. Kąpiel jest to po prostu zanurzenie całego materiału w impregnacie i odczekanie określonego czasu. Pokrycie wierzchnie to użycie impregnatu jak farby, czyli rozprowadzenie go po drewnie pędzlem.


2

*Impregnacja ciśnieniowa*
W tym przypadku drewno wprowadza się do specjalnej komory ciśnieniowej, zamykanej hermetycznie. Następnie specjalna pompa wypompowuje powietrze ze środka komory, które zastępowane jest wtłaczanym pod ciśnieniem impregnatem.


3

*Wnioski*
Budując dom z drewna warto zastanowić się nad impregnacją ciśnieniową gdyż jest ona bardziej skuteczna i daje lepsze efekty. Oczywiście jest ona również dużo droższa ale przecież budowa domu to zazwyczaj inwestycja na całe życie. Jeżeli natomiast wykonujemy jakieś mniejsze prace to w zupełności wystarczy nam własnoręcznie wykonana impregnacja, czy to pędzlem czy w formie kąpieli.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.07.2010

Komentarze

dzięki

Ostatnio zmieniony: 2013-05-13 20:22:41

super rada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 13:10:22

Dom z drewna to moje marzenie. Przyda mi się Twoja porada :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-07 15:53:13

Dobra porada!
Impregnacja ciśnieniowa kosztuje około 100 zł netto za 1 m3, dlatego warto zainwestować

Ostatnio zmieniony: 2010-11-07 15:49:25