Jak idealnie umyć naprawdę brudne okna?

Naprawdę brudne okna trafiają się, kiedy kupisz mieszkanie lub dom, w którym od dłuższego czasu nie były prowadzone porządki. Zapomnij wtedy o łatwym myciu typu: spryskać szybę płynem i wytrzeć do sucha. Przygotuj za to trzy wiaderka.

  • Woda, ocet, suche ściereczki z bawełny, wiskozy, jedwabiu; miękka myjka kąpielowa.
1

Zanim jednak zabierzesz się za szorowanie naprawdę brudnych okien, zmiotką usuń z nich kurz i inne zabrudzenia, które same odpadną podczas omiatania. Omiataj nie tylko szyby i futryny okien, ale także zakamarki przy parapecie i szary między szybami - jeśli są to okna podwójne czy rozkręcane.


2

Teraz użyj wiaderek: do pierwszego wlej naprawdę ciepłej wody i dodaj dobrego proszku do prania (na 10 litrowe wiadro wody ma przypadać ok. pól miarki, którą zwyczajowo stosujesz na 1 pranie). Do drugiego wiaderka nalej również ciepłej wody, ale bez żadnych dodatków. W trzecim wiaderku ma znaleźć się chłodna woda i pół szklanki octu.
Umyj okna i futryny zaczynając od zmycia brudu wodą z proszkiem (brud idealnie usuwa się zwyczajną myjką kąpielową - nie przeznaczoną do masażu). Spłucz okna i futryny wodą z drugiego wiaderka - użyj do tego bawełnianej szmatki lub tetrowej pieluszki. Na koniec przetrzyj okna roztworem wody z octem z trzeciego wiaderka - zrób to szmatką z bawełny lub tetry.


3

Wytrzyj dokładnie każdą szybę i futryny na sucho, używając chłonnej szmatki z bawełny. Do wypolerowania szyb i usunięcia nieestetycznych kłaczków z włókien, które pozostały na szybie, użyj ściereczki z wiskozy lub jedwabiu.


4

Następne mycie okien, które pierwotnie były naprawdę bardzo brudne, będzie już łatwiejsze :-)


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie próbuj myć silnych zabrudzeń okiennych żadnym mleczkiem czyszczącym - możesz porysować i zmatowić szybę, lub zetrzeć ochronną warstwę lakieru czy farby, która pokrywa futryny okienne.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.04.2010

Komentarze

Popieram ściereczki z mikrofibry :)rewelacja

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 23:28:10

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-04 22:19:14

wystarczy zaopatrzyć się w ściereczkę z mirkofirbry ( http://www.to-ma.com.pl/scierki-z-mikrofibry, k23.html ) a mycie i docieranie okien przestanie być zmorą każdej kobiety na dodatek mycie, bez płynu, więc dodatkowa oszczędnośc

Ostatnio zmieniony: 2013-01-21 19:43:18

Naprawdę świetna porada, bardzo przydatna :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-01 09:06:42