Jak dopasować odpowiedni abażur do domowej lampy?

Lampy z abażurami znów zyskują na popularności, stając się ciekawym elementem wystroju wnętrz i istotną częścią systemów oświetleniowych w rozmaitych pomieszczeniach. Aby jednak stworzyć idealne warunki, trzeba zadbać o dobór właściwej osłony źródła światła. Czym się kierować podczas poszukiwań? Na jakie cechy zwracać uwagę? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie w dzisiejszym artykule.

1

Modne i praktyczne abażury – dlaczego są tak popularne?

Modne i praktyczne abażury – dlaczego są tak popularne?

Abażury to praktyczny typ osłon źródeł światła, stosowany przy różnych oprawach oświetleniowych. Najczęściej pojawia się w lampach stojących – podłogowych i stołowych, choć nie stroni się od niego również w przypadku modeli ściennych i sufitowych.Modne abażury stanowią zabezpieczenie dla produktu oświetleniowego, ale też pomagają uzyskać optymalny poziom światła we wnętrzu. Wystarczy zastosować rozwiązanie z materiału o odpowiednim stopniu przepuszczania światła – używa się neutralnych abażurów z niemal przezroczystej tkaniny lub takiej o gęstym splocie, która przyjemnie rozprasza światło w miejscach do wypoczynku.Lampy z abażurami wyróżniają się ciekawym designem i wpisują się w większość modnych obecnie aranżacji. Trzeba jednak zatroszczyć się o to, by wybrać właściwą osłonę. Aby to osiągnąć, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.


2

Jak dobrać abażur do lampy stołowej i podłogowej – wielkość i proporcje

Podstawowym kryterium, które wpływa na to, czy abażur pasuje do danej lampy czy nie, jest jego wielkość i proporcje. Ogólne zasady głoszą, że wysokość osłony powinna wynosić około 1/3 wysokości całej lampy, co więcej ma być ona szersza od podstawy lampy stojącej o co najmniej 15 milimetrów z każdej strony. Pozwala to na uzyskanie harmonijnych proporcji całego produktu.Gdy dobiera się abażur do dużych lamp podłogowych, warto pamiętać o tym, że średnica osłony ma wynosić co najmniej 35-40 cm. Najczęściej tego typu oprawy wyróżniają się bowiem dość okazałymi wymiarami i stanowią ważny element wyposażenia wnętrza – abażur nie powinien zatem zakłócać odbioru całości. Zwróćmy uwagę też na to, by nie był za duży – może to negatywnie wpłynąć na jego funkcjonalność oraz przytłoczyć wnętrze.


3

Jaki kształt osłony wybrać?

Dobry abażur powinien być dopasowany do lampy również pod względem kształtu. Na rynku spotyka się rozmaite warianty – okrągłe i cylindryczne, a także o kanciastych geometrycznych formach (abażury prostokątne lub o trapezowym przekroju). Spory wybór modnych opcji można znaleźć na stronie AZzardo.Co wybrać? Podstawowa zasada aranżacyjna głosi, że powinno się stosować zaokrąglone osłony do lamp o obłych kształtach, a ostre, geometryczne do analogicznych produktów oświetleniowych. Warto również dopasować kształt do samej podstawy – jeśli baza lampy jest okrągła, można zdecydować się na osłonę o takim samym przekroju, przy kwadratowych – o przekroju kwadratowym etc.Czasami jednak przełamywanie tych schematów jest możliwe, co pozwala uniknąć rutyny i monotonii. Z pomocą zaokrąglonych abażurów da się bowiem łagodzić ostre formy oprawy, a kanciaste osłony dodają nowoczesnego wyrazu niektórym obłym modelom.


4

Efektowne abażury do lamp – materiał i kolorystyka

Modne obecnie abażury produkuje się z różnych materiałów. Do najpopularniejszych zaliczają się rozmaite tkaniny, w tym zwłaszcza bawełna, len, tiule. Oprócz nich pojawiają się ciekawe osłony z papieru lub innych tworzyw. Przed zakupem zwróćmy uwagę na jakość materiału oraz sprawdźmy zasady jego czyszczenia. Nie każda tkanina pozwala na szybkie i bezproblemowe usunięcie z niej zabrudzeń, a abażury z papieru często są produktami jednorazowymi.Podczas poszukiwania idealnej osłony powinniśmy dobrze dopasować strukturę materiału. Przy wzorzystych podstawach lepiej zastosować gładki abażur o delikatnym splocie. Proste i syntetyczne modele ożywia się niekiedy z pomocą ciekawej faktury lub ozdobnych plis czy drapowania.Nie zapominajmy o kolorze abażurów. Można dobrać je na zasadzie dopasowania do koloru podstawy lub przez kontrast. Zwróćmy jednak uwagę na to, by wybrany odcień pasował nie tylko do samej lampy, ale też do ogólnego wystroju wnętrza.


5

Piękne oświetlenie eleganckich domowych wnętrz

Modne lampy z abażurami doświetlają i ciekawie ożywiają wnętrza. Trzeba jednak odpowiednio dopasować praktyczne i stylowe osłony. Mamy nadzieję, że ten poradnik ułatwi znalezienie ideału do każdej oprawy i pomieszczenia.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.11.2023

Komentarze