Jak dokarmiać ptaki?

Nieubłaganie nadchodzi zima - czas niezwykle ciężki dla ptaków z powodu utrudnionego dostępu do pożywienia. Pierwsze przymrozki motywują zwykle co wrażliwszych ludzi do przyjścia ptakom z pomocą. Wywieszamy więc karmniki, by dokarmiać ptactwo, które nie odleciało do ciepłych krajów. Warto jednak zachować przy tym rozsądek i stosować się do kilku zasad, by nasza pomoc była wartościowa;).

1

Na pierwszy plan wysuwa się sprawa odpowiedniego karmnika. Każdy z nas swego czasu na technice uczył się zbijać karmnik. Jednak warto ptaszkom podwyższyć standard stołówki i dorobić osłony od wiatru, dobrze by było zrobić podłogę w formie "szuflady"- z podwyższonymi brzegami, co uchroni jedzenie od zamoknięcia. Jadalnię należy solidnie przymocować w miejscu niedostępnym dla kotów czy innych drapieżników - ptasia jadalnia jest przez nich równie chętnie odwiedzana, co jest niebezpieczne dla naszych podopiecznych.


2

Gdy już karmnik zostanie umieszczony w odpowiednim miejscu, należy pamiętać (oprócz regularnego dokarmiania ptaków) o systematycznym czyszczeniu go z resztek pokarmu, a także odchodów, które mogą być źródłem pasożytów i bakterii niebezpiecznych dla naszych skrzydlatych przyjaciół.


3

Dokarmianie najlepiej rozpocząć w czasie pierwszych mrozów i opadów śniegu. Raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę – ptaki przyzwyczajają się, że w danym miejscu znajduje się pokarm i uzależniają się od pomocy człowieka.


4

Jako pokarm można stosować tylko produkty naturalne. Niedopuszczone jest, by dawać ptakom spleśniały chleb, resztki ciast, zepsute kasze czy stęchłe ziarno - skutki takiej "uczty" będą tragiczne w skutkach dla naszych braci mniejszych. Sikorkom należy podawać surową słoninę (należy ją wymieniać co 3-4 tygodnie), nasiona słonecznika (łuskane lub w łupinach) i konopie. Dla wróbli i mazurków najodpowiedniejsze są rożne odmiany prosa, drobne kasze i łuskany słonecznik, z kolei sierpówki (synogarlice), gołębie, kawki i gawrony nie przejdą obojętnie wobec kasz, pszenicy i czerstwego, białego pieczywa.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.11.2010

Komentarze

Odradzam umieszczanie karmnika na balkonie, wygodnie jest podawać im karmę ale czyszczenie balkonu z odchodów nie należy do przyjemności.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-29 11:38:07

Mam w ogródku karmnik, a moje koty tylko spoglądają przez okno na latające ptaszki.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-03 17:42:59


Ostatnio zmieniony: 2010-11-29 15:38:59

Mam karmnik, ale od kiedy posiadam kota ptaki prawie w ogóle nie przylatują.

Ostatnio zmieniony: 2010-11-29 15:38:22