Jak dobrze pomalować pokój, ścianę albo sufit?
Malowanie wydaje się łatwe, jednak często po zakończeniu pracy zauważamy zacieki, przebija poprzedni kolor, farba odpryskuje, albo barwa jest zbyt mało intensywna, co psuje cały efekt i może nas skutecznie zniechęcić do przeprowadzania samodzielnie drobnych prac remontowych, co pozwala skutecznie zaoszczędzić trochę pieniędzy w domowym budżecie. Problem pojawia się często już przy wyborze farby. Ten krótki poradnik zwróci uwagę na błędy, które najczęściej popełniamy i pomoże ich uniknąć.
- • dobrana farba, pędzle, wałek duży i mały, akryl w tubce, papier zabezpieczający.
WYBÓR FARBY
Do malowania powinniśmy używać farb akrylowych. Są o wiele mniej toksyczne i ekologiczne. Schną szybko a narzędzia ławo się czyści (farby są rozcieńczane wodą). Do malowania sufitów używamy farb bez połysku. Zwykle nie opłaca się również przesadne oszczędzanie. Warto wybierać farby znanych producentów, gdyż koszt w zestawieniu z wydajnością zwykle nie okazuję się o wiele wyższy (tańsze farby mogą gorzej pokrywać powierzchnię).
PRZYGOTOWANIE MIEJSCA PRACY
Ta czynność często zajmuje więcej czasu niż samo malowanie. Należy dobrze zabezpieczyć powierzchnie, których nie chcemy malować, a mogą ulec zabrudzeniu farbą, np. podłoga, listwy, gniazdka (powinno się je odkręcać), żyrandole (dobrze je zdjąć). Podłogę powinniśmy przykryć papierem, gdyż folia nie zapewnia dobrej przyczepności, jest śliska. Dobre przygotowanie miejsca pracy pozwoli zaoszczędzić sporo czasu przy sprzątaniu.
ROZPOCZYNAMY MALOWANIE
Jeśli na ścianie przed malowaniem znajdują się ubytki, odpryski, należy zeskrobać odprysk i zaszpachlować to miejsce. Należy pamiętać, by farbę dobrze rozprowadzać. Farby są często bardziej wydajne niż nam się wydaje. Aby uniknąć śladów i zacieków spowodowanych przez ruchy wałka, miejsce pracy powinniśmy oświetlać lampą halogenową pod kontem, takie ślady są wtedy dobrze widoczne. Należy pamiętać, że najpierw malujemy sufit, a dopiero później ściany. W rogach malujemy pędzlem albo małym wałkiem. W miejscach styku powierzchni malowanej z innymi, np. listwami, można położyć akryl, wtedy nie powstają pęknięcia (akryl musi dobrze wyschnąć przed malowaniem, nawet kilkanaście godzin). Musimy również pamiętać, żeby odpowiednio długo poczekać między nakładaniem kolejnych warstw farby i stosować się do instrukcji na opakowaniu.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-11-29 23:25:22
Dodaj komentarz