Jak dbać o lodówkę?

Lodówka jest prawdopodobnie najbardziej zapracowanym urządzeniem w Twoim domu, ponieważ działa 24/7, przez cały rok. Jej prawidłowa eksploatacja ma wpływ na jakość i świeżość przechowywanej w niej żywności. Dlatego też warto zadbać o jej odpowiednie użytkowanie, aby mogła niezawodnie służyć przez lata. Zastanawiasz się, jak dbać o lodówkę? Oto kilka podpowiedzi.

1

Jaka temperatura powinna panować w lodówce?

Jaka temperatura powinna panować w lodówce?

Większość lodówek daje możliwość manualnego ustawienia temperatury niezbędnej dla efektywnego chłodzenia. Zaleca się ustawienie temperatury w lodówce na 1°C do 4°C, a temperatura w zamrażarce powinna wynosić ok. -18°C.Nowoczesne lodówki oferują wiele różnych funkcji w zakresie regulacji temperatury w urządzeniu. W niektórych lodówkach Samsung zastosowano rozwiązanie All Around Cooling. Dzięki tej funkcji schłodzone powietrze jest równomiernie rozprowadzane wewnątrz całego urządzenia. Zapewnia to lepsze warunki do przechowywania żywności oraz prostą obsługę temperatury panującej w lodówce. Funkcją All Around Cooling można zarządzać za pomocą aplikacji lub panelu sterowania.Inną technologią Samsung jest Twin Cooling Plus, za sprawą której w strefie chłodziarki panuje większa wilgotność powietrza, a dodatkowo zapewnia brak przenikania się zapachów pomiędzy strefą chłodziarki a zamrażarką.Jeśli Twoja lodówka posiada system oparty na skali, dobrym pomysłem jest utrzymanie jej na średnim poziomie. Należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia, aby uzyskać więcej szczegółów i zalecanych ustawień chłodzenia. Dedykowany termometr pozwoli Ci upewnić się, że temperatura w lodówce jest właściwa.


2

Czym myć lodówkę?

Duża część konserwacji lodówki to utrzymywanie jej w czystości i porządku. Używając miękkiej, wilgotnej szmatki i łagodnego środka czyszczącego można łatwo pozbyć się zanieczyszczeń z półek i przegródek. Nie zapomnij wyczyścić uszczelek drzwi, aby pozostały w dobrym stanie, ponieważ mają one wpływ na szczelność. Między innymi to one wpływają na zużycie energii elektrycznej. Jeżeli uszczelka wokół drzwi jest mocno zużyta – warto ją wymienić, zapewni to bardziej stabilną temperaturę w komorach urządzenia.Regularne czyszczenie lodówki oszczędza Ci i innym nieestetycznych widoków i nieprzyjemnych zapachów, ale przede wszystkim chroni przed ewentualnym zatruciem pokarmowym. W czystej lodówce produkty spożywcze mogą liczyć na dłuższą świeżość.


3

Jak rozmrozić lodówkę?

Usuwanie lodu ze ścian zamrażarki pomaga odzyskać przestrzeń i umożliwia jej efektywniejsze działanie. Jeżeli twoja zamrażarka zaczyna wyglądać jak arktyczna tundra – najwyższy czas na rozmrażanie! Najprostszą metodą jest po prostu odłączenie lodówki od prądu i pozwolenie na naturalne roztopienie się lodu. Jeżeli masz gdzie przechować zamrożoną żywność – nie ma potrzeby się śpieszyć.Technologia No Frost, którą zastosowano w lodówkach Samsung, zapobiega osadzaniu się lodu i szronu wewnątrz urządzenia. Wilgoć jest odprowadzana dzięki ciągłej cyrkulacji powietrza, przez co takich lodówek nie trzeba regularnie rozmrażać. Jeżeli więc bardzo nie lubisz tego robić, to być może czas na zmianę urządzenia?


4

Jak wyczyścić skraplacz w lodówce?

Cewki skraplacza lodówki są odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z urządzenia, dzięki czemu komory lodówki i zamrażarki osiągają pożądane temperatury. Jeśli Twoja lodówka lub zamrażarka nie osiągają odpowiedniej temperatury, często winne temu są zabrudzone cewki kondensatora. Na szczęście czyszczenie cewek skraplacza urządzenia jest stosunkowo łatwe. W większości przypadków można użyć domowego odkurzacza z przystawkami, chodzi tu bowiem o nagromadzony kurz lub sierść zwierząt domowych.Jednak jedną z najważniejszych zasad dbania o lodówkę, jest utrzymanie jej sterylności. W miarę na bieżąco wyrzucajmy przeterminowane jedzenie, aby bakterie nie zdążyły się rozprzestrzenić i przejść na inną żywność oraz na wnętrze urządzenia.*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.02.2023

Komentarze