Ile kosztują wiązary dachowe prefabrykowane?

Budowa domu nie może się obejść bez postawienia dachu. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które nie tylko usprawniają i przyspieszają proces budowy, ale także znacznie obniżają koszty. Jeszcze do niedawna jedyną możliwością była obróbka drewna na więźbę przez doświadczonych cieślów bezpośrednio na placu budowy. Dziś coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są dachy prefabrykowane. Na czym to polega i ile kosztują wiązary dachowe przygotowywane na zamówienie z prefabrykatów w fabryce?

1

Czym są wiązary dachowe prefabrykowane?

Czym są wiązary dachowe prefabrykowane?

Prefabrykowane elementy domów są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań budowlanych. O ile przy budowie drewnianych domów w kanadyjskiej technologii, prefabrykowane mogą być wszelkie elementy, tak przy budowie murowanych prefabrykowane wiązary dachowe wykorzystuje się do tworzenia więźby dachowej.Dach z prefabrykowanych wiązarów dachowych jest łatwy w montażu i bardzo lekki. Konstrukcja pozwala kryć budynki o szerokości aż 13-15 metrów bez stosowania dodatkowych podpór. Dzięki temu nadaje się nie tylko do pokrycia domów, ale także hal produkcyjnych, magazynów, czy budynków gospodarczych.Wiązary dachowe prefabrykowane przygotowuje się w hali produkcyjnej, a następnie przywozi na plac budowy i montuje gotowe elementy. Wszystkie części dachu są wcześniej odpowiednio przygotowane, wysuszone i zabezpieczone przed wilgocią i pasożytami.Pozwala to znacznie skrócić proces budowy, a tym samym obniżyć koszty. Czas montażu więźby na budynku raczej nie przekracza trzech dni. Jest to najważniejszy czynnik zmniejszający koszt budowy. Koszt robocizny stanowi większość ceny budowy.


2

Co wpływa na cenę więźby dachowej?

Różnice w cenie powstają już na etapie wyboru projektu budynku. Im większa i bardziej skomplikowana jest konstrukcja dachu, tym większa będzie jego cena. Najtańszy będzie tradycyjny dach dwuspadowy. Każda dodatkowa zmiana kształtu podnosi cenę. Im bardziej złożony będzie projekt, tym cena będzie wyższa.W każdym przypadku różnicę w cenie może powodować także przeznaczenie poddasza. Jeśli planujemy je wykorzystywać użytkowo, więźba musi być do tego odpowiednio przygotowana, co również podnosi koszty budowy.Proces budowy wiązarów dachowych prefabrykowanych jest zmechanizowany i wymaga mniejszej ilości pracowników, co również obniża koszt produkcji. Jednak już na etapie wyboru wykonawcy warto sprawdzić, czy w koszt produkcji wiązarów prefabrykowanych wliczona jest cena transportu i robocizny monterów, którzy postawią dach na ścianach. Oba te czynniki mogą znacznie podnieść koszt inwestycji. Najczęściej obie pozycje są wliczane w końcową cenę. Jednak warto się upewnić.Na cenę wpływają na pewno ceny użytych materiałów. Drewniane wiązary są tańsze niż stalowe czy betonowe. Do produkcji drewnianej więźby wykorzystuje się drewno z drzew iglastych. Najczęściej jest to świerk lub sosna. Są one odpowiednio wytrzymałe, łatwe w obróbce i ich zakup nie nadwyręży budżetu. Gatunek wybranego drewna również może wpływać na ostateczną cenę.Produkcja i montaż drewnianej więźby dachowej zwykle trwa kilka dni, co znacznie skraca czas potrzebny na budowę, zmniejszając tym samym ilość roboczogodzin. Budowa tradycyjnej więźby ciesielskiej może trwać nawet kilka tygodni, co znacznie podnosi koszt montażu. Prefabrykaty na plac budowy przyjeżdżają gotowe do montażu. Wystarczy je zamontować na przygotowanych już ścianach.


3

Ile kosztują wiązary dachowe?

W ostatnich latach ceny materiałów budowlanych i robocizny znacznie wzrosły. Tyczy to również gotowych prefabrykatów. Pod koniec 2022 roku ceny prefabrykowanych wiązarów dachowych wynosiły ok. 140-180 zł netto za metr kwadratowy powierzchni dachu.W cenę wliczone już zostały koszty montażu i częściowo transportu. W przypadku tego ostatniego wiele zależy od odległości, na którą zdecydujemy się przewieźć gotowe elementy, a także od wysokości zamówienia. Czasem producenci korzystają z ryczałtu. Innym razem mogą poprosić o dodatkową opłatę.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.03.2023

Komentarze