Gdzie postawić akwarium? Skorzystaj z naszych wskazówek

Akwarystyka to hobby, które nie wybacza zbyt wielu błędów. Źle ustawione akwarium, niestabilny mebel lub zła lokalizacja to zagrożenie nie tylko dla samego zbiornika, ale także żyjących w nich wodnych organizmów. Jak zaradzić tym błędom i gdzie postawić akwarium, aby było bezpieczne i sprzyjało rozwojowi fauny i flory zamieszkującej zbiornik?

1

Gdzie postawić akwarium - jaki mebel wybrać?

Gdzie postawić akwarium - jaki mebel wybrać?

Wybór szafki pod akwarium to jedna z pierwszych decyzji, które musisz podjąć już na początku swojej przygody z akwarystyką. Oczywiście możesz skorzystać z mebla, który już posiadasz, lecz często bardzo ciężko dopasować go do wymiarów akwarium. Drugą przeszkodą jest ciężar akwarium - gdy nalejesz do niego wodę, dodasz sprzęt, podłoże i akcesoria, uzyskasz dość sporą wagę (nawet do 100-200 kg), która może być zbyt wymagająca dla niedostosowanych mebli. Możesz skorzystać z pomocy specjalnego wzoru, który pomoże Ci sprawdzić przewidywaną wagę akwarium.Dedykowane akwarystyce szafki pod akwarium ze sklepu akwarystycznego online - Aquario - dzięki mocnemu stelażowi bez problemów znoszą ten ciężar, doskonale radząc sobie również z wilgocią. Oczywiście warto dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię szafki antypoślizgową matą, dzięki czemu akwarium będzie jeszcze bardziej stabilne. Specjalistyczne szafki pod akwarium dają również możliwość schowania akcesoriów, kabli i narzędzi, które psują efekt, a które warto mieć zawsze pod ręką.Oprócz praktycznych cech, jakie powinny posiadać szafki pod akwarium, nie warto zapominać o funkcji dekoracyjnej. Mebel powinien być wsparciem i dodatkiem do akwarium, które zawsze musi być odpowiednio wyeksponowane, będąc wspaniałą ozdobą pomieszczenia.


2

Jak wybrać odpowiednie miejsce na akwarium?

Jeśli już zakupisz stosowny mebel, zwróć uwagę na to, gdzie postawisz swoje akwarium. Weź pod uwagę kilka najważniejszych zasad, które zostały już sprawdzone przez doświadczonych akwarystów.Lokalizacja w mieszkaniu lub w domuFaunie i florze zamieszkującej Twoje akwarium z pewnością nie posłuży miejsce ze zbyt małą ilością światła, lecz stawianie zbiornika przy oknie także nie należy do najlepszych pomysłów. Padające na akwarium słońce może dać się we znaki żywym organizmom, tak samo jak bliska obecność grzejnika. Zbyt małe pomieszczenia lub te, w których panują przeciągi, również nie są właściwymi miejscami na akwarium. Gdzie zatem postawić akwarium w domu? Sypialnia, pokój dziecięcy, salon, a może biuro?W sypialni możesz narzekać na zbyt głośną pracę sprzętu filtrującego, a w pokoju dziecięcym - ruch i hałas mogą powodować zbyt duży poziom stresu u ryb. Najlepszym miejscem na akwarium będzie lekko zacieniony salon lub biuro, w którym panuje spokojna, sprzyjająca relaksowi atmosfera.Dostęp do prąduAkwarium to nie tylko sam zbiornik, ale także sprzęt, który dba o odpowiednie zarządzanie domowym akwenem. Ustaw akwarium blisko kontaktów elektrycznych (zazwyczaj będziesz potrzebował min. 3 gniazdka), a najlepiej zorganizuj wygodną listwę zasilającą, która pomoże ci utrzymać porządek i jednocześnie podłączyć wiele urządzeń. Raczej zrezygnuj z pomysłu użycia przedłużacza - wygląda on mało estetycznie i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników.Wygoda i bezpieczeństwoPrzede wszystkim akwarium nie może znajdować się pod szafkami, wiszącymi obrazami czy rzeźbami. Wszystko, co może w wyniku nieszczęśliwego wypadku je uszkodzić, stanowi realne zagrożenie dla ryb i całego akwarium. Wybierając szafkę pod akwarium, zwróć uwagę na jej wysokość, tak aby praca przy zbiorniku nie wymagała np. użycia drabinki czy wspinania się po meblach. Najlepiej, abyś niedaleko miał również dostęp do wody, co ułatwi dokonywanie podmian wody i jej dolewanie.Dobrze dobrane miejsce na akwarium to priorytetowa kwestia, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój mieszkańców Twojego zbiornika. Wybierając, gdzie postawić akwarium, skorzystaj ze sprawdzonych porad innych właścicieli wodnych stworzeń.Życzymy udanej przygody z akwarystyką!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.08.2022

Komentarze