Czemu warto zdecydować się na fotel ergonomiczny?

Obecnie praca siedząca towarzyszy nam niemal na każdym kroku - w pracy, w domu, a nawet w wolnym czasie. Niestety, długotrwałe siedzenie w niewłaściwej pozycji jest niezdrowe dla naszego organizmu i może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Siedzący tryb życia wpływa negatywnie na naszą postawę, a także na mięśnie, stawy i kręgosłup. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o wygodne i zdrowe siedzenie, zwłaszcza jeśli spędzamy w tej pozycji większą część dnia. Właściwie dobrany fotel ergonomiczny to nie tylko gwarancja wygody, ale również kluczowy element dbania o nasze zdrowie. Dzięki niemu możemy uniknąć dolegliwości związanych z bólem pleców, sztywnością mięśni czy chorobami kręgosłupa, a także poprawić swoją postawę i samopoczucie.

1

Fotel biurowy ergonomiczny - czym właściwie jest?

Fotel biurowy ergonomiczny - czym właściwie jest?

Fotele ergonomiczne są zaprojektowane z myślą o zapewnieniu maksymalnej wygody i zdrowia podczas pracy siedzącej. Dzięki wielu funkcjom, takim jak regulacja wysokości, kąta nachylenia, podłokietników i oparcia, opisywane produkty pozwalają na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb. To oznacza, że użytkownik może dopasować fotel do swojego wzrostu, wagi i sposobu pracy, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i wygodę. Ergonomiczny fotel jest odpowiednio zaprojektowany, co umożliwia utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas pracy siedzącej, minimalizując ryzyko dolegliwości związanych z bólem pleców, sztywnością mięśni i chorobami kręgosłupa. Dzięki temu fotele ergonomiczne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem lub w biurze.


2

Ergonomiczny fotel biurowy a zasady BHP

Ergonomiczny fotel biurowy a zasady BHP
Zgodnie z przepisami BHP, fotel biurowy ergonomiczny powinien znajdować się w każdym miejscu pracy, gdzie spędzamy minimum 4 godziny przy komputerze. Zalecenia te precyzują, jakie wymogi powinno spełniać dobrze zorganizowane miejsce do siedzenia w pracy. Krzesła biurowe muszą być stabilne i umożliwiać naturalne wygięcie kręgosłupa oraz odcinka udowego kończyn dolnych. Ważne jest, aby pięcioramienna podstawa z kółkami zwiększała mobilność mebla i umożliwiała obrót fotela wokół osi pionowej o 360 stopni.Co więcej, fotel ergonomiczny powinien mieć możliwość regulacji wysokości siedziska w zakresie 45-50 cm od podłogi, regulacji podłokietników w zakresie 19-25 cm od siedziska oraz kąta nachylenia oparcia w zakresie 5 stopni do przodu i 30 stopni do tyłu. Fotel powinien być odpowiednio wyprofilowany, szczególnie w dolnym odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a także zapewniać swobodę ruchów.


3

Jakie powinny być ergonomiczne fotele biurowe?

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i wygodę podczas pracy w biurze, nie możesz przegapić kluczowych parametrów, jakie powinien spełniać fotel biurowy ergonomiczny. Oto niektóre z nich, które warto wziąć pod uwagę.


4

Regulowane podłokietniki

Regulowane podłokietniki
Regulowane podłokietniki to element fotela biurowego ergonomicznego, pozwalający na indywidualne dostosowanie wysokości oraz kąta nachylenia podłokietników do potrzeb użytkownika. Taka regulacja zapewnia optymalne ułożenie ramion i łokci podczas pracy, co z kolei zmniejsza napięcie mięśniowe w okolicy szyi, barków i pleców. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż wpływa na komfort pracy i zapobiega bólom wynikającym z nieodpowiedniej pozycji ciała.


5

Głębokość siedziska

Głębokość siedziska to kolejny ważny aspekt dotyczący fotela biurowego ergonomicznego. Powinna być dostosowana do długości ud, tak aby użytkownik miał swobodę ruchów, a jednocześnie zapewnić odpowiednie podparcie dla ud i pośladków. W przypadku zbyt krótkiej lub zbyt długiej głębokości siedziska, użytkownik może odczuwać dyskomfort i ból w okolicy kręgosłupa.


6

Wyprofilowane oparcie

Wybierając fotel biurowy do gabinetu, warto zwrócić uwagę na wyprofilowanie oparcia, które powinno podpierać odcinek lędźwiowy pleców. Dodatkowo, można zdecydować się na fotel z regulacją kąta pochylenia i wysokości oparcia oraz blokadą kilku pozycji. Co ciekawe, regulowany zagłówek pozwala na podparcie karku, a także może poprawić funkcjonalność fotela i zmniejszyć obciążenia szyi.


7

Podstawa fotela

Podstawa fotela

Krzesła biurowe z regulowaną wysokością i jezdną podstawą to niezbędne narzędzie każdego pracownika biurowego. Dzięki nim praca staje się wygodniejsza, a dostosowanie do stanowiska - szybsze i sprawniejsze. Konstrukcja pięcioramienna to gwarancja bezpieczeństwa i stabilności, a ergonomiczny kształt - komfortu. To jak zasiadanie na tronie, ale zamiast korony i berła mamy - laptop oraz kubek ulubionej kawy.


8

Fotele biurowe ergonomiczne - zalety wsparcie postawy

Po długim siedzeniu najważniejszą sprawą, o której powinieneś pamiętać, jest Twoja postawa. Korzystanie ze zwykłych, nieergonomicznych siedzisk, może prowadzić do pochylenia ciała do przodu, co jest niezdrowe dla kręgosłupa. Ergonomiczne krzesło z pełnowymiarową konstrukcją i naturalnym podparciem poprawi postawę i zapewni wygodę podczas długotrwałego siedzenia.


9

Zredukowanie bólu

Ból w dolnej części pleców i dyskomfort szyi to dwie z najczęstszych dolegliwości, z którymi borykają się pracownicy biurowi. Problem ten wynika z faktu, iż tradycyjne krzesła nie są zaprojektowane z myślą o zachowaniu prawidłowej postawy ciała podczas długotrwałego siedzenia. Ergonomiczne rozwiązania zapewniają odpowiednie wsparcie dla ciała, co pozwala na zachowanie zdrowej postawy i redukcję dyskomfortu w pozycji siedzącej.


10

Zmniejszone ciśnienie w biodrze

Podczas siedzenia to właśnie biodra przejmują największy ciężar ciała, jednak pracownicy biurowi, którzy korzystają z ergonomicznych krzeseł, nie muszą się tym martwić. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym siedziskom, ergonomiczne krzesła pomagają zmniejszyć nacisk na okolicę bioder, co zapewnia większy komfort pracy.


11

Zwiększona produktywność

Ergonomiczne krzesła to prawdziwe błogosławieństwo dla pracowników biurowych. Wygodne fotele i krzesła sprawiają, że można poczuć się jak w siódmym niebie, ponieważ zapewniają wygodę i komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków. Co więcej, dzięki nim można poprawić swoją wydajność, co może przynieść nie tylko zadowolenie, ale także pozytywne wyniki w pracy.


12

Podsumowanie

Kupując fotel biurowy, nie powinniśmy kierować się jedynie jego wyglądem i ceną, ale przede wszystkim jego jakością i parametrami, takimi jak ergonomiczny kształt, regulowana wysokość, podłokietniki, a także możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb. Tylko solidne produkty są w stanie zapewnić komfortowe warunki pracy osobom, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.05.2023

Komentarze