Co zabija roztocza? Jak pozbyć się ich z domu?

Roztocza to coś, co może powodować alergię lub niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Spotykamy się z nimi praktycznie na każdym kroku, w tym w domu. W związku z tym powinniśmy unikać tych mikroskopijnych stworzeń oraz sprawić, by w naszej domowej przestrzeni było ich jak najmniej. Jak to zrobić?

1

Gdzie najszybciej rozwijają się roztocza?

Gdzie najszybciej rozwijają się roztocza?

Najszybciej i najłatwiej roztocza rozwijają się w naszych łóżkach, w materacach i w pościeli. Wzmożony ich wzrost możemy zauważyć w temperaturze otoczenia powyżej 20% oraz przy wysokiej wilgotności, która waha się w granicach 60-80%. Do wzrostu roztoczy potrzebne jest pożywienie. Najczęściej są to resztki naskórka, które pozostają na powierzchni pościeli lub materaca po naszym śnie. Roztocza mogą występować również w powietrzu, co może negatywnie oddziaływać na alergików. Do takich sytuacji dochodzi przede wszystkim w okresie grzewczym, gdzie suche powietrze zabija roztocza, a ich fragmenty unoszą się w powietrze.


2

Dlaczego roztocza mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie?

Tak jak wspomnieliśmy, mogą stać się one bardzo mocnym alergenem, który znacznie utrudnia nasze codzienne życie. To odchody i odnóża roztoczy powodują naszą alergię. Wśród jej objawów możecie spotkać nieżyt nosa, duszności, w tym duszący kaszel, czy też swędzenie ciała. Do innych objawów mogą należeć często bóle głowy, zapalenie skóry lub też zaczerwienienie spojówki. To tylko wybrane i najpopularniejsze negatywne działanie roztoczy na nasze zdrowie, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak sobie z nimi na co dzień poradzić. Jak to zrobić?


3

Co zabija roztocza i jak skutecznie pozbyć się ich z domu?

To co negatywnie działa na roztocza to przede wszystkim światło słoneczne. To najprostszy sposób na pozbycie się ich. W związku z tym powinniśmy do naszych sypialni i salonów wpuszczać przez okna jak najwięcej światła słonecznego. Szczelnie zasłonięte rolety lub zasłony, to idealne środowisko do rozwoju tych małych organizmów. Dobrym nawykiem będzie otwieranie okna oraz rolety zaraz po przebudzeniu się. W miarę możliwości dopływ słońca do naszych wnętrz powinien być jak najdłuższy. Jeżeli w Waszej aranżacji słońce nie pada bezpośrednio na materac, to można go po prostu wystawić na słońce, na przykład na balkon lub taras, czy przed dom. To również się sprawdzi i pomoże zadbać nam o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Ten sam zabieg można stosować wobec pościeli, poduszek i innych przedmiotów.Pomocne w usuwaniu roztoczy będzie również regularne sprzątanie łóżka, w tym odkurzanie materaca. W ten sposób usuniemy z jego powierzchni naskórek, czyli pożywienie roztoczy. Odkurzać powinniśmy regularnie, na przykład zawsze przy zmianie pościeli. Aby zapobiegać rozwojowi roztoczy, warto również raz w tygodniu zmieniać pościel i powinno wejść nam to w nawyk. W sypialni powinniśmy również unikać zwierząt domowych, ponieważ ich sierść również jest pożywieniem dla roztoczy. To przykładowe sposoby na to, jak sobie poradzić z problemem ich występowania w domu. Warto się do nich zastosować.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.08.2021

Komentarze