Błyskawicznie zmień plastikową piaskownicę w piękne oczko wodne

Plastikową piaskownicę możemy zamienić w urocze oczko wodne. Pracy przy tym nie musi być wiele, a osiągnięty efekt może okazać się na tyle spektakularny, że niejeden sąsiad zzielenieje z zazdrości.

  • Plastikowa piaskownica - kształt i głębokość nieistotne,
  • łopata,
  • piasek, ziemia, kamienie lub inny materiał dekoracyjny,
  • rośliny wodne lub błotne,
  • folia albo niepotrzebna plandeka.
1

Sprawdź szczelność

Sprawdź szczelność

Sprawdź dokładnie szczelność piaskownicy – nie może być pęknięta. Jeśli znajdziesz rysę lub pęknięcie, zainwestuj w zakup grubej folii (może ją zastąpić plandeka bez dziur). Folią wyłóż dno i ścianki piaskownicy.
Jeśli piaskownica jest szczelna, nie musisz niczym jej wykładać.


2

Wkop albo ustaw - byle równo

Zdecyduj, czy piaskownicę wkopiesz w grunt, czy też postawisz na ziemi. W obu przypadkach zadbaj o dobre wyrównanie i wypoziomowanie terenu, na którym będzie stało przyszłe oczko wodne. Jeżeli piaskownicę zdecydujesz się wkopać w ziemię, dół nie powinien być głębszy niż wysokość ścianek przyszłego oczka wodnego (chyba że wyłożysz ściany boczne głębokiego dołu folią i w ten sposób zabezpieczysz oczko przed osuwaniem się ziemi i przesiąkaniem wody).


3

Wypełnij, czym chcesz

Wypełnij, czym chcesz

W zależności od tego, co ma znaleźć się w oczku wodnym, na dno piaskownicy nasyp piasku lub żyznego podłoża i nasadź rośliny. Pamiętaj, że z uwagi na niezbyt dużą wysokość i wielkość piaskownicy powinny to być gatunki płytko korzeniące się i raczej drobne. Jeśli mają tam rosnąć gatunki preferujące tereny podmokłe, podłoża musi być więcej – tak, aby po nalaniu wody powstało dobrze nawilżone błoto.


4

Zadbaj o ryby i dekoracje

Zadbaj o ryby i dekoracje

Nalej wody do piaskownicy i wpuść niewielkie ryby. Jeśli oczko jest wkopane w ziemię, zamaskuj jego brzegi dekoracyjnymi otoczakami, granitowym tłuczniem lub innym materiałem dekoracyjnym. Jeżeli dawna piaskownica stoi na powierzchni ziemi, zamaskowanie jej ścianek będzie wymagać zastosowania większej ilości materiału. Ścianki z zewnątrz można obłożyć materiałem dekoracyjnym, np. kamieniami lub drewnem czy też obsypać ziemią i obsadzić roślinami.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.07.2013

Komentarze