8 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zakładając rabatę bylinową

Różnorodność bylin jest tak wielka, że dla każdego znajdzie się coś miłego. Wystarczy poszukać w swoim ogródku kawałek miejsca i posadzić rośliny. Rabata bylinowa odpowiednio założona i pielęgnowana cieszy oko przez cały rok.

1

Najlepszym czasem na założenie takiej rabaty jest wiosna, początek wegetacji sprzyja rozwojowi roślin, a w glebie jest dużo wilgoci. Jednak każda inna pora roku oprócz zimy też nie jest zła na posadzenie roślin, zwłaszcza kiedy byliny są donicowane, praktycznie jeśli tylko pogoda pozwala to można je sadzić cały sezon.


2

Planowanie nasadzeń to czas wykorzystany na poznanie nowych gatunków roślin i ich odmian. To czas przemyśleń, co i gdzie posadzić? Jak wkomponować rośliny, jak się nimi zająć aby nie sprawiały zbyt dużo kłopotu i kwitły cały sezon? W czasie planowania należy zwrócić uwagę na rozmiary i wymagania siedliskowe danych roślin, jest to bardzo ważne aby w przyszłości nie mieć kłopotu z przesadzaniem. Z każdego gatunku lub odmiany sadzimy od kilku do kilkudziesięciu sztuk, zależy to od powierzchni jaką dysponujemy, podstawowe minimum to trzy sztuki z gatunku lub odmiany.


3

Tam gdzie zaplanowaliśmy rabatę pielimy wszelkie chwasty i bardzo dokładnie czyścimy glebę z korzeni roślin wieloletnich zwanych chwastami. Trawę usuwamy szpadlem podcinając darninę. Teren przekopujemy na głębokość minimum 35 cm.


4

Przekopaną glebę ulepszamy kompostem, mączką skalną i piaskiem. Piasek rozluźnia zbitą strukturę gleby i poprawia wchłanianie wilgoci. Kompost z mączką użyźniają glebę, która nabiera właściwości gąbki.


5

Ponownie przekopujemy mieszając dodane komponenty. Mieszamy na głębokość ok. 35 cm. Niektóre byliny posiadają duży i głęboki system korzeniowy, im lepiej przygotujemy glebę tym lepiej będą w przyszłości rosły.


6

Czas na sadzenie roślin. Zaopatrujemy się w nie się w punktach ogrodniczych, kupując rośliny sprawdzamy czy nie są przesuszone, wybieramy zawsze te najdorodniejsze i najzdrowiej wyglądające. Po zakupie rozkładamy roślinki na rabacie według wcześniejszego planu, zwracając uwagę na rozstaw, sprawdzamy czy nam się podoba i sadzimy.


7

Rabatę z bylinami możemy upiększać stawiając na niej donice z kwiatami jednorocznymi, rzeźby, itp.


8

Przestrzenie między roślinami wykładamy warstwą kompostu, który zapobiega wysuszaniu podłoża. Całość po skończonej pracy obficie podlewamy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.10.2015

Komentarze