6 trików aranżacji jadalni — jak ją mądrze urządzić?

Jadalnia od dawna jest czymś więcej niż tylko pomieszczeniem, w którym spożywamy posiłki. Jest to szczególnie widoczne w mieszkaniach, w których została ona połączona z salonem lub kuchnią. Obecnie stanowi wielofunkcyjną przestrzeń, która musi spełnić różne potrzeby domowników. Okazuje się jednak, że stworzenie praktycznej i stylowego wnętrza nie musi być trudne. Poznaj najlepsze aranżacyjne triki, dzięki którym Twoja jadalnia będzie doskonale się prezentować, a przy tym będzie naprawdę funkcjonalna!

1

Zwróć uwagę na kierunki świata

Zwróć uwagę na kierunki świata komfort.pl

Oczywiście nie zawsze mamy możliwość wybrania miejsca, w którym znajdzie się jadalnia. Warto jednak zwrócić uwagę na kierunki świata i to, jak wpływają one na funkcjonalność tej strefy. Umieszczenie stołu w pobliżu okna wychodzącego na południe lub zachód zapewni dostęp do naturalnego światła przez wiele godzin. Z kolei urządzając jadalnię o wystawie północnej, musimy pamiętać, że przez większość dnia trzeba będzie wspomagać się światłem sztucznym. To oznacza, że należy wyjątkowo starannie zaplanować ilość i rozkład jego źródeł. Pamiętaj o podziale na oświetlenie główne, funkcyjne oraz dekoracyjne – w ciemnej jadalni potrzebujesz każdego z nich.


2

Podłoga to podstawa

Współczesne jadalnie rzadko stanowią oddzielne pomieszczenie. Zazwyczaj łączy się je z salonami, tworząc otwarte przestrzenie podzielone na strefy. Urządzając je, należy zadbać, by w każdej z nich znalazły się rozwiązania dopasowane do jej specyfiki. Jest to szczególnie ważne w przypadku podłogi. Drewniany parkiet bądź klasyczne panele stanowią świetny wybór w kąciku wypoczynkowym; mogą się jednak nie sprawdzić w miejscu, w którym spożywa się posiłki. W strefie jadalni należy postawić na rozwiązania odporne na wilgoć, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne – na przykład klasyczne płytki podłogowe.Nie lubisz tradycyjnych kafli lub zależy Ci na jednolitej podłodze w całym pomieszczeniu? Rozwiązaniem mogą być płytki drewnopodobne, doskonale naśladujące naturalny materiał. Obecnie możesz wybierać spośród modeli imitujących różnego typu deski, a nawet parkiet.


3

Stół do jadalni

Najważniejszym elementem wyposażenia jadalni jest oczywiście stół. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej uniwersalnych mebli w całym mieszkaniu. Korzystamy z niego nie tylko podczas spożywania posiłków. W razie potrzeby pełni funkcję miejsca do pracy, nauki lub różnych kreatywnych zajęć. Jest też niezastąpiony podczas rozgrywania partii gier planszowych lub układania puzzli. To oznacza, że wybierając stół do jadalni, musimy wziąć pod uwagę nie tylko liczbę osób, które będą przy nim na co dzień jadać, ale też indywidualne potrzeby i specyficzne przyzwyczajenia domowników.Bardzo ważny jest też kształt mebla. Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, najlepszym wyborem będzie klasyczny prostokąt. Zmieści się nawet w niewielkiej jadalni, a przy tym zmieści się na nim sporo nakryć. Bardzo ustawny jest też stół kwadratowy; jego niewielka powierzchnia sprawia jednak, że wygodnie usiądą przy nim najwyżej 3-4 osoby. Jeśli na co dzień taka wielkość jest wystarczająca, ale zdarza się nam przyjmować gości, doskonałym wyborem będzie stół rozkładany. Najwięcej miejsca zajmują z kolei meble o okrągłych i owalnych blatach. To bardzo elegancki i efektowny wybór do przestronnych jadalni.


4

Zadbaj o wygodne krzesła

Krzesła do jadalni muszą być naprawdę wygodne. W przeciwnym wypadku trudno będzie stworzyć przyjemną atmosferę przy stole. Dlatego warto postawić na miękkie krzesła tapicerowane o wypełnionych pianką siedziskach.Warto przy tym pamiętać, że dla każdej osoby wygoda będzie oznaczać co innego. Dlatego wybierając krzesła, nie zawsze warto się upierać przy zakupie kompletu i pozwolić każdemu z domowników wybrać to, co najbardziej mu odpowiada. Nawet jeśli każde z nich będzie inne, razem mogą tworzyć przyjemną dla oka, eklektyczną całość.Samodzielne stworzenie idealnej jadalni nie musi być trudne. Przedsięwzięcie to wymaga przede wszystkim dobrego planowania oraz staranności — zarówno na etapie pomiarów pomieszczenia, jak i dobierania poszczególnych sprzętów. Nie zapominaj też o inspiracjach! Przeglądaj zdjęcia przykładowych aranżacji lub odwiedź salon meblowy, by znaleźć dokładnie to, co najbardziej przypadnie Ci do gustu. Dzięki temu Twoja jadalnia nie tylko wyróżni się funkcjonalnością, ale też będzie przynosić Ci radość każdego dnia.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.01.2023

Komentarze