Zakup mieszkania na wynajem - czy to się w ogóle opłaca?

W ciągu ostatnich kilku lat temat inwestycji w mieszkania na wynajem jest obecny niemal wszędzie. Publikacje na ten temat pojawiają się zarówno w głównych serwisach informacyjnych, jak i w niszowych blogach i portalach. Poniżej postaram się wam przybliżyć, czym jest inwestycja w mieszkania na wynajem, dlaczego może być atrakcyjna i czy się opłaca w długim terminie.

1

Dlaczego inwestycja w mieszkanie jest wyjątkowa?

Dlaczego inwestycja w mieszkanie jest wyjątkowa?

Inwestując w dowolne aktywa możemy liczyć na stopę zwrotu z tytułu wzrostu wartości tych aktywów i/lub z tytułu zysku generowanego przez inwestycję. Na przykład inwestując w waluty lub złoto liczymy na wzrost ich wartości, jednak nie generują one zysku. Inwestując w mieszkanie na wynajem otrzymujemy czynsz od lokatorów, co jest naszym zyskiem. Dodatkowo możemy liczyć na wzrost wartości mieszkania, który obecnie wydaje się niemal pewny z powodu ciągłego wzrostu kosztów budowy nowych mieszkań. Dlatego na mieszkaniu, zgodnie z teorią inwestowania, możemy zarobić podwójnie.


2

Najem długoterminowy coraz popularniejszy

Jednocześnie inwestycja w mieszkanie pod wynajem wpisuje się w aktualne trendy rynkowe.Rynek wynajmu powiększa się z prostej przyczyny - coraz więcej ludzi wynajmuje mieszkania zamiast je kupować. Ma to silne podstawy socjologiczne. Coraz więcej osób często zmienia miejsce pracy, a nawet miejsce zamieszkania. Zwiększa się mobilność społeczeństwa. Takie osoby nie chcą wiązać długoterminowym kredytem hipoteczny. Wynajmowanie mieszkania jest także coraz bardziej akceptowalne społecznie. Osoby wynajmujące mieszkania są postrzegane jako dynamiczne i zaradne - gdyż wynajem mieszkania często bardziej się opłaca niż jego zakup.Polaków stać na wynajęcie mieszkania. Rynek pracy jest w dobrej kondycji. Dochody rodzin powiększają się dzięki wzrostowi pensji oraz programom takim jak 500+. Także trzeba podkreślić, że bardzo istotną grupą wynajmujących są imigranci z innych krajów, przyjeżdżający do Polski w poszukiwaniu lepszego życia.


3

A może wynajem krótkoterminowy?

Dodatkowo należy podkreślić, że w ciągu ostatnich 10 lat rozwinęła się zupełnie nowa branża, tj. krótkoterminowy wynajem mieszkań. Jest to alternatywa dla tradycyjnych hoteli. Dzięki popularnym portalom możecie wynająć swoje mieszkanie nawet na jedną noc. To dodatkowo napędza popyt na rynku wynajmu. Wynajmując mieszkanie krótkoterminowo trzeba się czymś wyróżnić. Niezbędne jest atrakcyjne wykończenie mieszkania, dobre zdjęcia. Warto kupić mieszkanie dobrze skomunikowane z centrum lub w mieście z atrakcjami turystycznymi. Takimi miastami są na przykład Gdańsk oraz Kraków. Zarówno w jednym jak i drugim mieście działa deweloper - wan.com.pl, który posiada wiele atrakcyjnych mieszkań, które z powodzeniem mogą być wynajmowane. Warto zapoznać się z jego ofertą planując inwestycję w mieszkanie pod wynajem.


4

Niewielkie ryzyko inwestycji

Inwestycja w nieruchomości to inwestycja o stosunkowo niewielkim ryzyku w porównaniu z innymi inwestycjami, na przykład w akcje. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której ceny mieszkań drastycznie spadają, a w przypadku inwestycji w papiery wartościowe jest to powszechne zjawisko. Dodatkowo dość tanio możemy zabezpieczyć się przed utratą w wartości nieruchomości, np. poprzez ubezpieczenie od pożaru czy zalania.


5

Jeżeli nie wynajem, to co?

Jednym z powodów popularności inwestycji w mieszkania są coraz niższe zarobi na innych pewnych inwestycjach. Na lokatach terminowych możemy obecnie zarobić nawet dwukrotnie mniej niż na inwestycji w mieszkanie. Wiele osób decyduje się zatem ulokować swoje oszczędności w nieruchomości.


6

Na co trzeba uważać?

Wysokość zwrotu z inwestycji zależy od wielu czynników. Na pewno trzeba kupić mieszkanie w stosunkowo dobrej lokalizacji, atrakcyjnej dla osób wynajmujących - dobrze skomunikowane z miejscami pracy lub uczelniami. Na pewno łatwiej jest wynająć mieszkanie małe lub o średniej powierzchni, niż duży apartament. Dlatego większość kupujących decyduje się na zakup mniejszych mieszkań.Należy także upewnić się, że nie przepłacamy za mieszkanie - to istotnie zmniejszy to zwrot z inwestycji. Dobrą praktyką jest także wnikliwe sprawdzanie potencjalnych lokatorów. Nieuczciwi wynajmujący mogą się wyprowadzić bez opłacenia czynszu lub zniszczyć mieszkanie.


7

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę aktualne trendy oraz brak alternatywnych bezpiecznych i opłacalnych inwestycji można powiedzieć, że zakup mieszkania jest i będzie atrakcyjną lokatą kapitału.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.01.2019

Komentarze

Inwestycja w zakup mieszkań na wynajem jest znaną praktyką od wieków, z tego żyli miejscy kamienicznicy. Przed zakupem należy dodatkowo przeprowadzić analizę kosztów stałych i potencjalnych zysków z wynajmu. Puste mieszkanie nie przyniesie dochodu, a jedynie comiesięczne koszty. Niestety trzeba też mieć dużo szczęścia, żeby wynajmujący nie zdewastowali mieszkania, bo koszty przywrócenia go do sensownego stanu, mogą wówczas pochłonąć prognozowane zyski.