Ubezpieczenie OC – co zrobić, żeby kosztowało mniej?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zakres ubezpieczenia OC jest zawsze dokładnie taki sam – zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zakłady ubezpieczeń mają obowiązek zagwarantowania ubezpieczonym dokładnie takiego samego zakresu OC. Takie same są również sumy gwarancyjne, czyli górna granica odpowiedzialności finansowej towarzystwa ubezpieczeniowego (TU). Od 31 grudnia 2018 roku wynoszą one 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych. Są to maksymalne sumy dla poszkodowanych w jednym zdarzeniu, a nie dla jednego poszkodowanego. Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Wprawdzie nie wszystko uzależnione jest od samego posiadacza pojazdu, ale spełnienie kilku warunków może zmniejszyć wysokość składki ubezpieczenia.

1
  • Zapłata bez rozkładania płatności na raty – trudno określić, ile będzie wynosić oszczędność, ale płacąc za ubezpieczenie bez rozkładania zapłaty na raty, posiadacz pojazdu zapłaci na pewno mniej.

  • Zakup ubezpieczenia online – najczęściej TU oferują rabaty dla klientów, którzy zakupią ubezpieczenie przez internet, bez korzystania z agenta ubezpieczeniowego.

  • Wybór więcej niż jednego ubezpieczenia – jeśli klient zdecyduje się na kilka ubezpieczeń w jednym zakładzie ubezpieczeń, to najczęściej zapłaci za nie mniej, niż gdyby ubezpieczenia te kupował w różnych TU.


2
  • Czas posiadania prawa jazdy – kierowcy, którzy stosunkowo niedawno uzyskali uprawnienia do prowadzenia pojazdów, muszą się liczyć z wyższym kosztem ubezpieczenia OC. Najczęściej zwyżka dotyczy kierowców, którzy posiadają prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata. Co można zrobić? Jeśli na razie nie ma konieczności zakupu pojazdu, to być może warto zdecydować się na to dopiero za jakiś czas. Nie zapominajmy jednak, że doświadczenie posiadacza auta jest również bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczenia.

  • Stan cywilny – mniej za OC zapłacą posiadacze pojazdów, którzy mają założoną rodzinę i najczęściej podróżują z dziećmi. Wynika to ze statystyk – tacy kierowcy po prostu są rzadziej sprawcami wypadków i kolizji. W Polsce mężczyźni żenią się, mając średnio 29 lat, natomiast kobiety wychodzą za mąż, mając 27 lat. Zatem jeśli ubezpieczamy pojazd, mając już założoną rodzinę, to za ubezpieczenie zapłacimy mniej.

  • Zniżki za bezszkodową jazdę – za każdy rok korzystania z ubezpieczenia, w którym nie zostanie z niego wypłacone odszkodowanie, posiadacz pojazdu otrzymuje zniżkę na OC. Początkowo, kiedy ubezpiecza pierwszy samochód, nie ma oczywiście żadnych zniżek. Za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzyma przeciętnie 10 proc., tak więc kolejna zawarta umowa ubezpieczenia OC będzie się już wiązać z niższą składką. Jeśli kierowca użytkuje pojazd np. swoich rodziców, to warto, żeby stał się jego współwłaścicielem i pokrywał część kosztu ubezpieczenia. Dzięki temu będzie budować historię ubezpieczenia i gromadzić zniżki, które pozwolą mu zapłacić mniej za OC, kiedy już zakupi własny pojazd.


3
  • Wybór odpowiedniego pojazdu – cena ubezpieczenia OC uzależniona jest również od tego, jaki pojazd ma być ubezpieczony. Znaczenie mają marka, model, rodzaj pojazdu, pojemność silnika, przebieg obecny i prognozowany, ale nie tylko. Wybór samochodu z silnikiem 3.0 może się wiązać z zapłatą za OC o kilkaset złotych więcej niż w przypadku silnika 1.0.


4

Co zrobić, żeby OC było tańsze?

Cena ubezpieczenia OC danego pojazdu powinna być coraz niższa wraz z kolejnymi okresami ochrony ubezpieczeniowej, o ile oczywiście posiadacz pojazdu jeździ bezszkodowo. Bardzo duże znaczenie ma również to, jaki pojazd podlega ubezpieczeniu.Aby wyliczyć ile będzie kosztować ochrona ubezpieczeniowa, warto skorzystać z kalkulatorów ubezpieczenia oc, udostępnianych przez zakłady ubezpieczeń na swoich stronach www.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.07.2019

Komentarze