Tańsze mieszkania – kiedy jest najlepszy moment na zakup?
Kupno mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji życiowych. Nie ma więc nic dziwnego w czekaniu na jak najlepszy moment na jej podjęcie. Czy 2019 rok będzie sprzyjać osobom marzącym o własnym M? Sprawdzamy i podpowiadamy!
Co wpływa na ceny mieszkań w Polsce?
Zastanawia Cię to, co wpływa na kształtowanie cen metra kwadratowego na rynku nieruchomości? Czynników jest mnóstwo, jednak do tych najbardziej znaczących można zaliczyć:
- •podaż i popyt – wysoki popyt na rynku mieszkaniowym może powodować sytuację, w której brakuje nowych nieruchomości. Nienadążająca podaż może z kolei skutkować podwyższeniem cen;
- •sytuację sektora budowlanego – jeśli ceny materiałów budowlanych i usług wykonawców pną się w górę, podobnie dzieje się z cenami nieruchomości. W końcu deweloper musi zapłacić za wybudowanie osiedla, a przy tym „wyjść na swoje”. Wszelkie podwyżki wpływają zatem na podniesienie cen ofertowych mieszkań;
- •politykę rządową – programy typu Mieszkanie dla Młodych mogą wbrew pozorom podwyższać ceny nieruchomości – w końcu popyt na lokale rośnie, gdy ułatwi się dostęp do kredytów osobom, które wcześniej mogły o tym tylko pomarzyć;
- •politykę banków – im tańsze kredyty oferują banki, tym większy popyt na mieszkania – więcej osób decyduje się bowiem na podjęcie takiego zobowiązania;
WARTO WIEDZIEĆ
Czy oferowanie tanich kredytów jest na rękę bankom? Oczywiście! Ich zarobkiem jest prowizja oraz odsetki od pożyczonej kwoty. Nawet jeśli oprocentowanie jest stosunkowo niskie, bank i tak może na tym zarobić. Wyobraź sobie sytuację, w której zaciągasz kredyt na 25 lat na kwotę 320 000 zł. Bank oferuje Ci oprocentowanie równe 3,5% przy zerowej prowizji. Ostatecznie spłacisz ok. 476 000 zł. Jako że jest to naprawdę spory zarobek, bankom zdecydowanie opłaca się oferować tanie kredyty!
- •stopy procentowe – niskie oprocentowanie równa się niższym ratom miesięcznym. Może to stanowić argument do wzięcia kredytu na mieszkanie – a to z kolei nakręca podaż.
Jak wyglądał rynek mieszkaniowy w ostatnich latach?
Chcąc przewidzieć ceny metra kwadratowego w najbliższym czasie, warto przyjrzeć się sytuacji na rynku nieruchomości z ostatnich lat. Po kryzysie gospodarczym z 2009 roku ceny mieszkań w Polsce najpierw drastycznie spadły, by później powoli szybować ku górze – i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dziś, równo 10 lat po załamaniu rynkowym, ceny nieruchomości niemalże wróciły do swojego pierwotnego poziomu.
Nie sposób nie zgodzić się zatem z tym, że nie są już tak korzystne jak jeszcze kilka lat temu. Jednocześnie trzeba też zauważyć, że obecnie są one stabilne i nic nie wskazuje na to, by miały ulec kolejnym gwałtownym podwyżkom. Co więcej, stabilnym cenom towarzyszy aż 45-procentowy wzrost średniego wynagrodzenia względem ostatnich 10 lat. Podsumowując, nie warto liczyć na to, że będzie taniej – ale w najbliższym czasie nie powinno być także drożej, co należy docenić.
Kupno mieszkania w 2019 roku – czy to dobry czas na taką decyzję?
Niełatwo odpowiedzieć na pytanie o to, czy 2019 rok to dobry czas na zakup własnego lokum. Choć drożejące materiały budowlane i koszty robocizny rosną, co z pewnością dotkliwie odczuje rynek deweloperski, stabilne i stosunkowo niskie stopy WIBOR zachęcają do wzięcia kredytu na mieszkanie.
Kredyty są zatem stosunkowo tanie, a banki dość chętnie ich udzielają, i to nawet osobom, które wcześniej miały do nich ograniczony dostęp. Mowa tu chociażby o osobach zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej, które jeszcze kilkanaście lat temu nie miały szans na pozytywną opinię kredytową. Dziś z kolei mogą śmiało marzyć o własnym lokum – jeśli tylko spełnią określone wymagania banku, dostaną kredyt na kupno mieszkania.
Zamiast więc uzależniać decyzję od koniunktury, zwróć uwagę na swoje potrzeby i możliwości. Jeśli wynajem obecnego lokum kosztuje Cię niewiele mniej niż hipotetyczna rata kredytu, a spełniasz warunki umożliwiające otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej, zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup własnego mieszkania.
Dodaj komentarz