Stłuczka bez prawa jazdy - co z ubezpieczeniem?

W przypadku zdarzenia drogowego i trwania procesu uzyskiwania odszkodowania od ubezpieczyciela pojazdu sprawcy, ustalenie winnego nie rodzi zbyt wielu pytań. Pytania pojawią się jednak, jeśli dojdzie do spowodowania kolizji bez prawa jazdy. W takim wypadku pojawiają się wątpliwości nie tylko po stronie kierowcy bez uprawnień i poszkodowanego, ale czasem także w niektórych przypadkach u właściciela pojazdu, którym kierowała osoba bez prawa jazdy. Wobec powyższego kluczowe jest ubezpieczenie samochodowe.

1

Spowodowanie kolizji drogowej bez uprawnień – kto poniesie konsekwencje? Ubezpieczenie samochodowe a stłuczka – poszkodowany bez prawa jazdy Zgłoszenie szkody OC – jak wygląda?

Spowodowanie kolizji drogowej bez uprawnień – kto poniesie konsekwencje? Ubezpieczenie samochodowe a stłuczka – poszkodowany bez prawa jazdy Zgłoszenie szkody OC – jak wygląda?

Jak zachować się po szkodzie, gdy doszło do stłuczki bez prawa jazdy? Jakie konsekwencje będzie musiała ponieść osoba, która poruszała się samochodem bez posiadania odpowiednich uprawnień?


2

Spowodowanie kolizji drogowej bez uprawnień – kto poniesie konsekwencje?

Nie od dziś wiadomo, że wszystkie pojazdy mechaniczne, które poruszają się po drogach w naszym kraju muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). Dobrze jest, gdy młode osoby jako swój pierwszy samochód wybierają bezpieczny model, który nie widnieje na pierwszym miejscu statystyk wypadków przeprowadzanych przez policję. Bezpieczniejsze auto będzie oznaczać mniejszą cenę ubezpieczenia samochodu, a to bez wątpienia ważna kwestia dla młodych kierowców. Brak takiego ubezpieczenia będzie skutkować dotkliwymi karami, które są nakładane przez UFG. W przypadku wystąpienia kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel sprawcy pokryje koszty, które są związane ze szkodami poniesionymi przez poszkodowanego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wystąpienia kolizji bez prawa jazdy. Po ustaleniu przez policję, że sprawca zdarzenia, to kierowca który poruszał się autem bez wymaganych uprawnień, odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela. Dzieje się tak również w przypadku, gdy kierowca bez uprawnień nie jest właścicielem samochodu.Więcej na ten temat dowiesz się na https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/spowodowanie-kolizji-stluczka-bez-prawa-jazdy-zaplaci.


3

Ubezpieczenie samochodowe a stłuczka – poszkodowany bez prawa jazdy

Pamiętajmy, by dobrze się przyjrzeć wszystkim parametrom i poznać warunki, które obejmują ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie opon, ubezpieczenie szyb itd. Jeśli preferujemy nowoczesne i wygodne rozwiązania, warto postawić na ubezpieczenie samochodu online.Nie zawsze jednak osoba bez uprawnień jest sprawcą zdarzenia drogowego. Czasami osoba kierująca samochodem nie posiada uprawnień ze względu na to, że nigdy ich nie posiadała czy nie zdała jeszcze egzaminu. Może też wystąpić sytuacja, że osoba nie posiadająca odpowiednich uprawnień straciła po prostu prawo jazdy z różnych przyczyn. Co dzieje się w sytuacji, gdy to właśnie taka osoba jest poszkodowana podczas wypadku na drodze? W przypadku każdego zdarzenia, odpowiedzialność finansowa za wyrządzone szkody jest ponoszona przez ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia, bez względu na to, czy poszkodowany posiadał wymagane uprawnienia, czy nie. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do pokrywania kosztów, które wiążą się z naprawą auta. Warto jednak dodać, że osoba poszkodowana bez uprawnień nie zawsze wyjdzie z takiej sytuacji obronną ręką, ponieważ kwestia odpowiedzialności finansowej za zdarzenie to jedno, natomiast fakt samego jeżdżenia bez wymaganych uprawnień to druga sprawa. Z tego tytułu policja nakłada na osobę kierującą bez uprawnień odpowiednie kary.


4

Zgłoszenie szkody OC – jak wygląda?

Bez względu na to, kto był sprawcą kolizji lup wypadku drogowego, osoba poszkodowana ma prawo żądać odszkodowania. W celu jego uzyskania, musimy zgłosić szkodę OC do ubezpieczyciela sprawcy albo ubezpieczyciela właściciela pojazdu, którym kierował sprawca. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe będzie wymagało podania takich danych, jak numer polisy sprawcy, numer rejestracyjny i marka auta sprawcy. Możemy także spodziewać się pytań, które będą dotyczyły okoliczności zdarzenia.Tuż po szkodzie, jeśli sprawca wypadku nie posiada odpowiednich uprawnień do prowadzenia samochodu, należy jak najszybciej wezwać policję. Jeśli jednak sprawca zdarzenia jest w posiadaniu prawa jazdy i przyznaje się do winy, nie będzie potrzebne wezwanie funkcjonariuszy (zakładając oczywiście, że żadna osoba nie ucierpiała przez wypadek).


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.11.2021

Komentarze