Przypadkowa osoba, czy profesjonalna firma sprzątająca? Co wybrać?

Zapotrzebowanie na profesjonalne usługi w zakresie utrzymania czystości zwiększa się z każdym sezonem, a dynamiczny rozwój tego rynku objął praktycznie każdy sektor – od branży usług komercyjnych po przemysł. Czy zatrudnienie zewnętrznej firmy może być korzystniejsze od sprzątaczki lub przypadkowej osoby z polecenia?

1

Efekt, wydajność, czas – jak spełnić oczekiwania?

Efekt, wydajność, czas – jak spełnić oczekiwania?

Zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej to przede wszystkim gwarancja zaspokojenia oczekiwań i potrzeb klienta. Coraz większa świadomość tego rynku ma ogromny wpływ na standard usług, które świadczą firmy outsourcingowe, ich zakres oraz cenę. Wyspecjalizowane w danej dziedzinie, (np. sprzątanie obiektów użyteczności publicznej tj. szpitale, hale przemysłowe itp., świadczące usługi wysokościowe, poremontowe bądź sprzątanie kompleksowe z uwzględnieniem firmowych imprez), bardzo często są ekspertami, dostarczając profesjonalny sprzęt, dedykowane środki i skuteczne metody. Efekt takiego sprzątania jest nieporównywalnie lepszy, pomijając już czas, jaki oszczędza zatrudnienie ekipy sprzątającej w porównaniu do pracy pojedynczych osób.


2

Jakość usług sprzątających – trudny wybór

Tradycyjna ścierka, wiadro i tani detergent nie są dziś w stanie konkurować z profesjonalnym outsourcingiem. Jednak jakość takich usług to nie tylko technologia i dedykowane zaopatrzenie. To również odpowiedni personel, który tworzy standardy i certyfikaty, jakie je określają (Polska Izba Gospodarcza Czystości, Polskie Stowarzyszenie Czystości). Tacy pracownicy przed przystąpieniem do pracy zwykle przechodzą szkolenia w zakresie metod sprzątania, obsługi maszyn i atestów. Wiedzą, w jaki sposób np. przywrócić kolory, puszystość i czystość pranym powierzchniom, jakich użyć preparatów do usuwania plam biologicznych, dezynfekcji powierzchni sanitarnych oraz z jakich urządzeń korzystać, aby poradzić sobie ze sprzątaniem posadzek w magazynach lub garażach. Wiedzą również, czym jest ekstrakcja, sucha piana czy kapsułowanie i, że od stopnia zabrudzenia, rodzaju wykładziny i czasu jej schnięcia zależy, którą z tych metod zastosują. Poza tym, tam, gdzie praca wymaga szczególnych środków bezpieczeństwa, jakość usług to również wiedza pracownika związana z zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi w firmach, co wymaga zastosowania odpowiednich procedur, odzieży ochronnej, a także szczepień i badań.


3

Dodatkowe korzyści

Zwykły, domowy odkurzacz dziś już nie wystarczy. Uwzględniając zaplecze techniczne firmy sprzątającej, przy jej wynajmie odpada problem z ciągłym zaopatrzeniem i konieczność związanych z tym wydatków, czego nie zapewni zatrudnienie sprzątaczki. Zależnie od specyfiki obiektu i potrzeb zleceniodawcy, firma dostarcza niezbędny sprzęt do realizacji zlecenia oraz środki czystości i artykuły higieniczne, a odpowiednia logistyka i codzienny transport, jeśli w grę wchodzi zespół ludzi, jest niewątpliwym atutem takiego przedsiębiorstwa. Kontrola jakości prac zwykle oferowana w ramach planu sprzątania, uwzględnia także plan higieny i uzupełnianie bieżących braków.


4

Firma sprzątająca – czy to się opłaca?

Czynnikiem rozstrzygającym czy osoba sprzątająca, czy profesjonalna ekipa, na pewno nie powinna być cena lecz jakość usług i ich specyfika – brudzić będzie się bowiem zawsze. Decydując się na określoną firmę, warto zwrócić uwagę na taką, która ma co najmniej kilkuletnią praktykę oraz rekomendacje. Jednoosobowym firmom sprzątającym, których na rynku jest sporo, zwykle brakuje doświadczenia i odpowiednich referencji. Niski próg wejścia w branżę decyduje, że bardzo często są to osoby przypadkowe, bez podstawowej wiedzy na temat materiałoznawstwa, technologii mycia, chemii i zasad pielęgnacji. Brak wykwalifikowanej kadry sprzątającej decyduje też o ich niższej wydajności. Część z takich firm czy pojedyncze osoby, oferują ceny niemal na granicy opłacalności, co nie jest żadnym atutem.Świadomość czystości oraz cen materiałów wykończeniowych determinuje konieczność przedłużenia ich żywotności. Dlatego w dłuższej perspektywie, zatrudnienie taniej firmy czy osoby sprzątającej może być stratą. Utrzymanie czystości nie powinno ograniczać się tylko do usunięcia brudu, ale także do pielęgnacji i konserwacji czyszczonych powierzchni, a to już wymaga znajomości metod i środków. Tego nie zaoferuje sprzątaczka zatrudniona ad hoc czy nawet na etacie. Poza tym, w przypadku jej choroby lub urlopu, zleceniodawca zostaje z problemem organizacji i wydatków związanych z zatrudnieniem dodatkowej osoby. W przypadku outsourcingu, takie zastępstwo zapewnia wynajęta firma, w związku z czym odpada też problem miesięcznych opłat ZUS. Dodatkową korzyścią jest również możliwość wystawienia faktury, co pozwala zleceniodawcy odliczyć koszt usługi od podatku, zwiększając tym samym dochody przedsiębiorstwa.Czas sprzątania dostosowany do klienta sprawia, że komfort takiej pracy jest nieporównywalny. Firma zyskuje czas i dodatkowe środki na rozwój biznesu, zwiększa się poziom higieny pomieszczeń i ich estetyka oraz spokój związany z pewnością, że zlecenie zostanie zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami. Leży to przede wszystkim w interesie firmy sprzątającej, ponieważ za kompetencją idzie dalsza współpraca, dobra opinia i kolejni klienci.Artykuł powstał we współpracy z firmą Hojo Clean, która działa jako pierwsza platformą online do rezerwacji sprawdzonych usług z zakresu sprzątania w Polsce.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.06.2017

Komentarze

Ten artykuł znakomicie pokazuje kształtowanie się klasy średniej w Polsce.
Zrób to sam, zmienia się wyraźnie w zleć to komuś :).
Warto znać wachlarz możliwości powierzania zleceń sprzątania w aktualnej Polskiej rzeczywistości.