Przelewy bankowe - jaki wybrać, żeby dużo nie stracić

Przelewy bankowe, krajowe i zagraniczne to teraz codzienność - szczególnie odkąd coraz popularniejszy staje się dostęp do Twojego rachunku przez Internet. Przelewy możemy wykonywać samodzielnie, bez wychodzenia z domu korzystając z bankowości elektronicznej, ale ostatnio usług z tym związanych pojawia się tak dużo, że można się pomylić i niepotrzebnie ponosić niechciane koszty przelewu. Co zrobić żeby nie przepłacić za przelew krajowy? Czy można je wysłać ekspresowo, tak aby od razu trafiły do beneficjenta? A co jeśli chcemy wysłać pieniądze za granicę?

  • - rachunek w banku
  • - dostęp do rachunku przez Internet (serwis transakcyjny)
  • - oczywiście pieniądze do przelania
1

Rodzaje przelewów bankowych

Na początek warto rozdzielić przelewy na dwa rodzaje:

  • krajowe

  • zagraniczne


2

Standardowy przelew krajowy - system Elixir

Jeśli chcemy przelać środki pieniężne w kraju, nie zależy nam na tym, aby dotarły na miejsce natychmiast, w ciągu kilku minut, wybierzmy po prostu przelew standardowy Elixir. W większości banków jest on bezpłatny lub kosztuje dosłownie grosze.
Czas realizacji jest uzależniony od tzw. sesji Elixir dla poszczególnych banków, ich godziny możemy sprawdzić na przykład tutaj http://www.money.pl/banki/elixir/.
Jeśli tylko zmieścimy się w granicznych godzinach wysłania przelewu, to środki powinny dotrzeć tego samego lub najpóźniej następnego dnia roboczego.


3

Elixir do ZUS i US

Jeżeli potrzebujesz wysłać przelew do ZUS, US lub innego organu podatkowego, to banki w swoich serwisach transakcyjnych podstawiają specjalne formatki do takich transakcji. Zazwyczaj w bloku do wykonywania przelewów znajdziesz osobne opcje, dzięki którym łatwo opłacisz zobowiązania wobec tych urzędów. W formatkach tych najczęściej stosuje się autouzupełnianie lub listy rozwijane, dzięki którym wpisując np. dany urząd skarbowy i wybierając odpowiednie świadczenie, automatycznie podstawi się numer rachunku na który należy przelać środki.
Wskazówka: Często dla przelewów do ZUS bank stosuje dodatkową, późniejszą sesję wychodzącą, dzięki czemu można wysłać środki jeszcze w wymaganym dniu.


4

Przelew ekspresowy

Coraz więcej banków oferuje przelewy ekspresowe - są to banki współpracujące z firmą Blue Cash, realizującą takie transfery środków. Przelew taki jest droższy, mniej więcej między 5 a 10 zł w zależności od banku, zazwyczaj ograniczony w wysokości kwoty lub ilości transferów na dzień. Główne ograniczenie polega na tym, że środki mogą być przesyłane tylko między bankami współpracującymi z Blue Cash, ale czas dostarczenia sięga maksymalnie 15 minut od zlecenia - oczywiście przy założeniu, że nie będzie żadnych problemów technicznych.


5

Przelew przyspieszony - SORBNET

Najdroższy przelew krajowy - obowiązkowy dla wysokich kwot (np. powyżej miliona złotych), obecnie w większości banków oferowany dla każdej kwoty. Środki przekazywane są w czasie rzeczywistym pomiędzy rachunkami prowadzonymi przez polskie banki w NBP - eliminowane są ograniczenia przelewu ekspresowego, a pieniądze mogą być przelane w ciągu kilku, kilkunastu minut. Zlecenia od klientów przyjmowane mniej więcej od 7.30 do 16.00, w zależności od banku, godziny te mogą się różnić.
Wskazówka: Cena przelewu może się zawierać od 20 do nawet 40 zł, przy małych kwotach jest to zazwyczaj górny pułap, radzę więc zawsze przemyśleć korzystanie z tego przelewu - raczej nie opłaca się wysłanie 30 zł SOBRNETem.


6

Przelew zagraniczny

Każdemu może się zdarzyć potrzeba wysłania pieniędzy za granicę - przesłanie ich komuś z rodziny, zapłata za jakieś zakupy. Przelewy walutowe są zdecydowanie najdroższe, zazwyczaj prowizja jest określona procentowo od kwoty przelewu z określonym minimum, np. w mBanku jest to 0,25% kwoty, min. 20 zł, max. 200 zł. Jest to tylko prowizja naszego krajowego banku, do tego zostaną doliczone prowizje korespondentów. Przekazanie środków również nie następuje szybko, uzależnione jest od tego do jakiego banku, w jakim kraju pieniądze będą wysyłane, zazwyczaj zajmuje to do 7 dni kalendarzowych. Jeżeli konieczny będzie transfer środków przez banki korespondencyjne, wówczas koszty i czas wykonania rosną. Dodatkowo koszty mogą być potrącone z kwoty przelewu co skutkuje otrzymaniem przez beneficjenta mniejszej ilości pieniędzy niż oczekiwał - to może stwarzać problemy i nieporozumienia. Pomijam już możliwość zaginięcia środków gdzieś po drodze. Jeżeli tylko się da, radzę unikać tego typu przelewu na rzecz płatności karta kredytową (chociaż tutaj też pojawiają się pewne komplikacje) lub przy użyciu systemów płatniczych, np. PayPal.
Wskazówka: O tym czego potrzebujesz, aby prawidłowo wykonać przelew zagraniczny piszę w osobnej poradzie.


7

Przelew SEPA

Jeśli musisz wysłać środki za granicę, ale jest to EURO i przelew ten jest wysyłany do któregoś z krajów Unii Europejskiej lub Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii to przelew SEPA jest czymś z czego warto skorzystać. Po pierwsze jest wykonywany bardzo szybko - obecnie gwarantuje się dostarczenie środków pieniężnych następnego dnia roboczego od zlecenia przelewu. Po drugie koszty są bardzo niskie ze względu na brak pośredników w transferze. Zazwyczaj cena tego przelewu, wykonywanego samodzielnie to 5 zł (zdarzają się odstępstwa), nie uzależniona od kwoty i nie pobierana z niej, tylko osobno. Ten przelew zagraniczny można gorąco polecić.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.07.2013

Komentarze

Daria, każdy przelew ma swoje koszty i trzeba wiedzieć, jak z tych "dobrodziejstw" korzystać. Wskazówki godne profesjonalisty. Pozdrawiam.
Ciekawe wskazówki :) Fajnie, że zostały przedstawione koszta przelewów.