Podjazdy dla osób niepełnosprawnych - kiedy się z nich korzysta?
Osoby o ograniczonej mobilności, które na co dzień wykorzystują wózek inwalidzki, borykają się na co dzień z wieloma problemami swobodnego poruszania się. Jak możemy ułatwić im codzienne funkcjonowanie? Jak działają podjazdy na schody dla osób niepełnosprawnych i gdzie się je montuje? Na co uważać podczas wyboru podjazdu?
- •
Podjazdy dla osób niepełnosprawnych - czym są?
- •
Podjazdy na schody dla wózków inwalidzkich - gdzie się je stosuje?
- •
Jak wybrać podjazd dla niepełnosprawnych?
Podjazdy dla osób niepełnosprawnych - czym są?
Poruszanie się na wózku inwalidzkim stawia przed pacjentami wiele różnych wyzwań. Jednym z nich - najczęściej spotykanym - jest pokonywanie schodów, zarówno tych wewnątrz budynków, jak i zewnętrznych. Aby ułatwić to zadanie osobom o ograniczonej mobilności, bardzo często stosuje się rampy podjazdowe, które ułatwiają samodzielne pokonywanie schodów i pozwalają osobom niepełnosprawnym zachować większą niezależność i samodzielność na co dzień. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.prolifter.pl/rampy-aluminiowe-c-11.html.
Podjazdy na schody dla wózków inwalidzkich - gdzie się je stosuje?
Podjazd dla wózka inwalidzkiego można zamontować na dowolnych schodach, chociaż przy tych wyższych i bardziej stromych zwykle stosuje się windy. Możemy przy tym wyróżnić rampy teleskopowe, które rozkłada się w razie potrzeby oraz te montowane na stałe. Nie tylko umożliwiają one łatwiejsze poruszanie się osobom niepełnosprawnym, ale też ułatwiają transport ciężkich ładunków czy przeniesienie wózka z dzieckiem na wyższe piętro. Rampy i szyny podjazdowe są obecne zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w prywatnych budynkach, szpitalach i innych obiektach zdrowotnych, czy też galeriach handlowych i tym podobnych budynkach.
Jak wybrać podjazd dla niepełnosprawnych?
Wybierając podjazd dla niepełnosprawnych powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim budowę pochylni. Musi być ona na tyle łagodna, aby umożliwiała bezpieczne podjechanie wózkiem. Jej powierzchnia powinna wykazywać właściwości antypoślizgowe, tak by wózek nie zjeżdżał ani się nie cofał - jest to szczególnie ważne w ramach montowanych na zewnątrz budynków, na które mają wpływ ogólne warunki atmosferyczne. Jeżeli planujemy zakupić podjazd do naszego własnego domu czy posesji, zadbajmy o jej odpowiednie wymiary, by nie zajmowała wiele miejsca, a jednocześnie umożliwiała łatwy wjazd wózkiem inwalidzkim. W takim wypadku możemy wybrać rampę teleskopową, która na co dzień nie będzie wymagać dużo przestrzeni.
Dodaj komentarz