Na co zwrócić uwagę, wybierając domeny internetowe?

Wybieramy adres, rezerwujemy domenę, płacimy i po wszystkim. Wybór domeny internetowej wydaje się banalnie prosty, jednak w praktyce podjęcie decyzji bez zastanowienia i krótkiej analizy może nam mocno utrudnić start naszej strony internetowej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby zarezerwować odpowiedni adres?

1

Rozszerzenie domeny internetowej

Rozszerzenie domeny internetowej

Według danych NASK, czyli instytutu badawczego, który pełni m.in. funkcję operatora domen internetowych .pl, na początku sierpnia 2018 roku liczba aktywnych domen .pl przekraczała 2,5 mln. Domeny .pl są zdecydowanie najpopularniejsze i choć teoretycznie mamy do wyboru setki różnych rozszerzeń, to nie ma powodu, dla którego mielibyśmy wybrać inne. Innymi słowy, firma z Warszawy, która działa lokalnie, może zarejestrować domenę .waw.pl. Serwis informacyjny może korzystać z domeny .info, a agencja marketingowa może wybrać rozszerzenie .marketing. Możliwości jest ogrom, a i tak wybieramy głównie rozszerzenia .pl. Oczywiście możemy postawić na inne, jeśli np. idealnie ono pasuje do naszej działalności i faktycznie będzie potrafiło zainteresować odbiorcę.


2

Historia domeny internetowej

Ogromne znaczenie dla danej domeny internetowej może mieć to, co się z nią działo dotychczas. Domena mogła mieć wielu właścicieli i być wykorzystywana w działalności różnego rodzaju. Jej historia może mieć również ogromne znaczenie pod względem łatwości jej pozycjonowania w wyszukiwarce Google. Żeby sprawdzić historię domeny, możemy wykorzystać do tego narzędzia dostępne całkowicie lub częściowo za darmo:

  • Google.pl – największa baza informacji o naszej domenie. Wpiszmy w polu wyszukiwania interesujący nas adres i sprawdźmy wyniki. Możemy się dowiedzieć m.in., jakie serwisy były dotychczas prowadzone pod daną domeną. Adres, który wcześniej dostarczał nielegalne treści, nie będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku chęci założenia np. sklepu internetowego.


  • Web.archive.org – kolejne narzędzie, które ułatwi nam sprawdzenie tego, jaka witryna działała dotychczas pod danym adresem. Możemy zweryfikować nawet to, jaki serwis funkcjonował pod nim np. 20 lat temu. Po podaniu danego adresu narzędzie pokazuje, z jakich lat i miesięcy pochodzą znajdujące się w bazie kopie.


  • Majestic.com – narzędzie, które pozwala sprawdzić moc danej domeny pod względem optymalizacji pod wyszukiwarki. Jest ono płatne, ale podstawowe informacje sprawdzimy bez opłat. Warto zwracać uwagę na parametry TF i CF. Pierwszy wskazuje moc linków prowadzących do strony, a drugi ocenia ich liczbę. Na dole strony z analizą widzimy część „Anchor text”, która wskazuje, jakie są tytuły linków prowadzących do danego adresu. Zrezygnujmy z domeny, jeśli na tej liście zobaczymy np. tytuły rosyjsko- czy chińskojęzyczne. Ich obecność może sugerować, że domena była ofiarą ataku spamerskiego.


  • Semstorm – kolejne narzędzie związane z działaniami SEO. Po wpisaniu adresu domeny będziemy mogli sprawdzić, jak wyglądała widoczność domeny. Szczególnie powinny nas zainteresować momenty, w których dochodziło do poważnych spadków w widoczności. Sprawdźmy, czy nie działo się tak przy okazji istotnych aktualizacji Google – informacje o nich znajdują się pod wykresem. Domeny internetowe, które od niedawna są wolne, mogą być w dalszym ciągu widoczne pod wybranymi frazami.


  • Sitecheck.sucuri.net – to narzędzie sprawdzi, czy interesująca nas domena nie była wykorzystywana do rozsyłania SPAMU. Jeśli była, to może się znajdować na czarnej liście. Wybór takiej domeny nie jest najlepszym pomysłem.


  • Transparencyreport.google.com/safe-browsing/search?hl=pl – narzędzie od Google pozwoli sprawdzić transparentność domeny, tzn. czy jest bezpieczna, czy nie została zhakowana. Jeśli nie ma powodów do obaw, to zobaczymy komunikat „Nie znaleziono niebezpiecznych materiałów”.3

Domena jest OK – rezerwujemy

Jeśli jesteśmy pewni rezerwacji danej domeny, to kolejnym krokiem powinna być jej rezerwacja. Tutaj staramy się korzystać z najlepszych promocji. Np. w Az.pl, czyli popularnej szybkiej wyszukiwarce domen, można aktualnie zarezerwować 5 domen .pl za darmo. Oczywiście – zawsze sprawdzajmy wszystkie warunki oferty.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.09.2018

Komentarze