Na co zwrócić uwagę podczas zakupów na aukcjach internetowych?

Aukcja internetowa to alternatywny dostęp do rzeczy niedostępnych w miejscu zamieszkania, często po bardzo atrakcyjnych cenach. Aukcje pozwalają łączyć użytkowników portali z potencjalnymi odbiorcami. Użytkownicy dzielą się niestety na osoby świadome tego co sprzedają lub kupują i na osoby mniej świadome. Co zrobić, żeby się nie dać się wciągnąć w świat kupowania bezwartościowych używanych przedmiotów tylko na aukcjach?

  • Komputer,
  • Opinie użytkowników,
  • Świadomość techniczna,
  • Znajomość standardów,
1

Używane tanie nie zawsze potrzebne

Używane tanie nie zawsze potrzebne Aukcje zachwalają

Rzeczy oferowane na aukcjach często są rzeczami używanymi, często z odzysku, czasem po prostu użytymi doraźnie, chwilowo.
Bardzo ważnym tematem jest ocena stanu rzeczy oraz jej potencjału w naszych zastosowaniach. Zdecydowanie na niekorzyść rzeczy używanych przemawia ich zużycie mechaniczne lub posiadanie wbudowanych akumulatorów wielokrotnego ładowania. Przykładowo zakup używanego kranu lub spłuczki może się skończyć koniecznością poszukiwania uszczelek i innych akcesoriów sanitarnych.
Kupienie starego telefonu może być związane z kosztem wymiany akumulatora , warto przeanalizować potencjalne koszty zanim skusimy się na jakieś używane urządzenie. Jednocześnie ważnym tematem jest kompletność urządzenia oraz dostępność materiałów eksploatacyjnych do niego. Brak ładowarki, czy filtrów może być w konsekwencji dużym dodatkowym wydatkiem.


2

Uszkodzone. Pytanie jak poważnie?

Uszkodzone. Pytanie jak poważnie? Czy to okazja czy prawie normalna cena?

Odmienną grupę atrakcji cenowych stanowią przedmioty tanie, bo uszkodzone. Często są to zwroty sklepowe, przedmioty z wystawki lub po prostu urządzenia, które zostały trwale uszkodzone w trakcie eksploatacji. Tu niestety zdalnie trudno jest zdiagnozować usterkę i jej konsekwencje, więc ocena przydatności przedmiotu jest skrajnie trudna. Jeśli jesteśmy wykształceni lub doświadczeni w zakresie analizy i naprawy urządzeń ryzyko staje się mniejsze. Czasem warto zakupić urządzenie jako magazyn części zamiennych dla innego taniego egzemplarza, lecz często uszkodzenia są podobne. Przykładowo laptop z uszkodzonym ekranem może stać się źródłem pozostałych części o ile uszkodzenie nie było rozlegle i przypadkowe.


3

Uwaga! Podróbki!

Uwaga! Podróbki! Tylko dlaczego nie mogę znaleźć tego modelu u producenta?

Najbardziej smutną formą pozornej okazji niestety są podróbki. Czasem nawet sprzedający nie jest świadom tego co sprzedaje, a czasem ufa po prostu źródłu, z którego towar nabył. Podróbki i imitację nie są tyle warte co oryginał i często mają niższą jakość i wartość użytych materiałów. O ile okazyjna wydaje się być niska cena za oryginał danej rzeczy, o tyle zakup w "okazyjnej" cenie podróbki już do sukcesu nie należy. Warto sprawdzić na stronie producenta czy dany model zegarka, odkurzacza czy innego drogiego urządzenia w ogóle w ofercie występował i jak powinien wyglądać?


4

Spokój jak o niego trudno.

Tak więc drogi użytkowniku portali aukcyjnych, daj sobie szansę, żeby nie wpaść w nałóg kupowania super tanio na portalach. Sonduj uważnie, co tak naprawdę jest przedmiotem aukcji i ile będzie cię kosztować przywrócenie pełnej funkcjonalności zakupionego urządzenia, zanim wciśniesz przycisk "Licytuj", bo w życiu raczej nie ma nic za darmo. A jeśli do tego nie masz samodzielnych umiejętności naprawy, koszty przywrócenia urządzenia do poprawnego działania, mogą przekroczyć zakup w pełni funkcjonalnego nowego przedmiotu w zwykłym sklepie.
Przede wszystkim zastanów się, czy to co kupujesz będzie Ci do czegoś naprawdę potrzebne.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.10.2013

Komentarze