Na co każdy powinien zwrócić uwagę biorąc pożyczkę?

Są bardzo różne sytuacje, w których potrzebujemy pożyczki. Niektóre pożyczki planujemy przez dłuższy czas, na przykład kredyt potrzebny na zakupu samochodu, czy planowany zakup sprzętu gospodarstwa domowego. Inne sytuacja z kolei mogą być nagłe, na przykład niespodziewana awaria samochodu tuż przed długo wyczekiwanym urlopem. Potrzebujemy gotówki w najkrótszym możliwym terminie. Ale nawet w takiej sytuacji nie musimy dokładnie przemyśleć naszą decyzję, porównać oferty i wybrać tą najbezpieczniejszą dla nas. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

1

Akceptowalna wysokość raty

Akceptowalna wysokość raty

Z wysokością raty wiążę się pojęcie zwane zdolnością kredytową. To trudne pojęcie to nic innego, jak maksymalna kwota kredytu, którą jesteśmy w stanie spłacić przy obecnych dochodach oraz kosztach życia. Na koszty życia składają się standardowe koszty utrzymania, raty od już zaciągniętych kredytów, składki ubezpieczeniowe. Oczywiście zdolność kredytowa zależy także od ilości osób na utrzymaniu w rodzinie oraz od okresu kredytowania. Im dłuższy okres kredytowania, tym miesięczne raty są niższe. Na pewno nie zaszkodzi dokładnie policzyć, jaką maksymalną ratę jesteśmy w stanie spłacić. Czasami wystarczy się po prostu zastanowić, jaki miesięczny koszt nie będzie dużym problemem dla naszego budżetu.


2

Zostaw sobie margines na wypadek nieoczekiwanej sytuacji życiowej.

Planując przyszłość wiele osób widzi ją pozytywnie. Zakładamy, że uda nam się znaleźć lepiej płatną pracę, otrzymać podwyżkę, czy zdobyć dodatkowe zlecenia dla naszej firmy. Z tego powodu też optymistycznie podchodzimy do zaciąganego kredytu. Nie bierzemy pod uwagę, że pracę możemy stracić, a zanim znajdziemy kolejną może minąć nawet kilka miesięcy. Z tego powodu nigdy nie bierz kredytu z maksymalną wysokością raty dla Twojej zdolności kredytowej. Na przykład jeżeli maksymalnie jesteś w stanie wygospodarować 250 zł na spłatę kredytu miesięcznie, to weź kredyt z ratą 200 lub 150 zł.


3

Starannie porównaj koszt kredytu

Na koszt kredytu gotówkowego składa się wiele elementów. Zazwyczaj jest to oprocentowanie, prowizja, często dochodzi także obowiązkowe ubezpieczenie oraz opłaty dodatkowe. Często trudno jest porównać różne oferty pożyczek. Rozwiązaniem jest porównanie RSSO, rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Stopa ta uwzględnia wszystkie możliwe koszty kredytu, jest swoistym wskaźnikiem jego kosztu. Innym sposobem jest porównanie łącznej kwoty, którą będziemy musieli zwrócić pożyczkodawcy. Powinniśmy uwzględnić w tej kwocie wszystkie koszty, także ubezpieczenia. Niezmiernie istotne jest, aby porównywać kredyty o takich samych warunkach, np. o takim samym okresie spłaty.


4

Okres spłaty pożyczki

Zasada jest dość prosta, im dłuższy okres spłaty, tym niższa rata i tym wyższy ogólny koszt kredytu. Powinniśmy dostosować okres kredytowania do własnych możliwości finansowych. Dzięki zmianie okresu spłaty możemy dostosowywać wysokość raty miesięcznej do naszej zdolności kredytowej.


5

Jak szybko potrzebujesz pożyczki?

W sytuacjach nagłych i nieprzewidywalnych potrzebujemy gotówki szybko. W mediach często pojawiają się kampanie reklamowe podkreślające krótki czas podjęcia decyzji kredytowej przez bank lub pożyczkodawcę. Jeżeli potrzebujesz środków pieniężnych szybko, to pamiętaj, żeby wziąć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak dowód osobisty, zaświadczenie o zarobkach, etc. Bez tych podstawowych dokumentów nie możemy liczyć na szybką pożyczkę. Na stronach internetowych firm udzielających pożyczek firm i banków znajdziecie na pewno listę niezbędnych dokumentów.


6

Gdzie wziąć pożyczkę?

Pożyczkę można wziąć w różnych instytucjach. Pożyczki gotówkowe i różnego rodzaju kredyty mają w swojej ofercie praktycznie wszystkie banki, w tym np. Alior Bank czy PKO S.A. Na rynku funkcjonuje też wiele firm pożyczkowych, największe z nich to na przykład Provident czy Marka s.a. Poza tym, do dyspozycji mamy wiele firm udzielających pożyczek przez Internet, osobiście słyszałam pozytywne opinie o stronie SzybkaGotówka . Zaletą tego typu pożyczki jest to, że nie musimy wychodzić z domu, pieniądze są przelewane na nasze konto.


7

Co zatem wybrać?

Podsumowując, zaciąganie pożyczki nie należy do prostych i łatwych zajęć. Należy rozważyć bardzo wiele elementów, zachować zimną głowę i realnie oceniać swoje możliwości kredytowe. Do tego może to być czasochłonne, gdyż na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm pożyczkowych i banków. A oferty warto porównywać, żeby wybrać tą najkorzystniejszą.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.03.2016

Komentarze

Wyczerpujący artykuł. Uważam, że pożyczanie pieniędzy powinno być uzasadnione i przemyślane. Z drugiej strony okazja zdarza się rzadko. Trudny temat.