Kończy Ci się ubezpieczenie OC? Zobacz, co zrobić!

Jeżeli zbliża się koniec Twojej polisy OC, warto sprawdzić, jaką składkę zapłacisz za następny rok. Inny ubezpieczyciel ma lepszą ofertę? Czyli czas na wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Poznaj zasady, dzięki którym unikniesz podwójnego płacenia za OC lub problemów z wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia przed jej końcem.

Wyjaśniamy, kiedy i jak złożyć wypowiedzenie OC. Choć nie jest to trudne, czasami można przeoczyć istotne szczegóły. Dowiedz się, jak na nie uważać.

1

Kiedy składać wypowiedzenie OC?

Kiedy składać wypowiedzenie OC?

Ostatni termin złożenia wypowiedzenia OC przypada na dzień przed datą zakończenia obowiązywania umowy. Oczywiście nie czekaj do ostatniego dnia, ponieważ mogą pojawić się problemy z doręczeniem wypowiedzenia. Liczy się data, w którym ubezpieczyciel otrzymał wypowiedzenie do ręki (za wyjątkiem wysłania wypowiedzenia Pocztą Polską – liczy się data stempla), dlatego sporządź pismo w dwóch egzemplarzach i poproś o potwierdzenie złożenia. W razie czego będziesz mieć to na piśmie.Wypowiedzenie OC można również przesłać listownie. Jeżeli wysyłasz kurierem, to weź pod uwagę co najmniej kilka dni zapasu. Korzystaj tylko z renomowanych firm kurierskich. Korzystniejsze jest wysłanie Pocztą Polską, ponieważ tu liczy się data nadania (w przypadku dowolnego kuriera istotna będzie data doręczenia). Wyślij dokument listem poleconym, żeby mieć przy sobie dowód wysłania. Tylko tak można udowodnić przesłanie dokumentów.


2

Uważaj na zdublowane polisy – skutki niewypowiedzenia ubezpieczenia OC w terminie

Uważaj na zdublowane polisy – skutki niewypowiedzenia ubezpieczenia OC w terminie

Odpowiednio wczesne wypowiedzenie ubezpieczenia OC jest ważne, jeżeli zmieniasz towarzystwo, a nie chcesz płacić podwójnej składki. Zgodnie z prawem nierozwiązanie umowy dzień przed terminem jej zakończania skutkuje automatycznym przedłużeniem na kolejny rok. Chodzi o to, by zapewnić ciągłość polisy, nie narażając poszkodowanych na brak wypłaty odszkodowania.Jeżeli wypowiedzenie nie zostało złożone, wciąż można to odkręcić, z tym że ubezpieczyciel potrąci Ci kwotę za czas, w którym OC zapewniało ochronę. Uważaj na terminy wypowiedzenia, bo choć firma ubezpieczeniowa ma obowiązek poinformować o kończącej się umowie na 14 dni przed jej wygaśnięciem, wszelka odpowiedzialność za brak ważnej polisy spoczywa na tobie." - mówi doradca z porównywarki ubezpieczeń OC Klaro.


3

Wypowiedzenie przed terminem

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC przed terminem zakończenia jest możliwe, ale wcale nie takie łatwe. Teoretycznie rozwiązanie umowy może jednak nastąpić w dowolnym terminie, z różnych powodów. Może to być np. sprzedaż pojazdu, jego kasacja, a także śmierć właściciela. W innych sytuacjach raczej trzeba będzie poczekać, aż umowa przestanie obowiązywać.


4

Wypowiedzenie OC złożone przez osobę trzecią

Jeżeli agent ubezpieczeń zaproponował Ci przejście do innej firmy, z pewnością załatwi za ciebie formalności. Większość towarzystw nie robi problemów z tym, żeby wypowiedzenie OC zostało złożone przez inną osobą. Ale są takie, które na to nie pozwalają. Agent z pewnością poinformuje Cię, kiedy trzeba udać się osobiście do placówki.Jeżeli na umowie polisy widnieje dwóch kierowców (współwłasność), wtedy wypowiedzenie również musi być złożone przez dwie osoby (może być na jednym piśmie). Dopuszcza się sytuacje, w których kierowca dysponuje pisemnym upoważnieniem do załatwiania formalności w imieniu współwłaściciela. Wtedy trzeba dopytać bezpośrednio w firmie, czy pełnomocnictwo obejmuje również wypowiedzenie.


5

Dopilnuj wszystkiego

Składając wypowiedzenie OC nie warto pochodzić do tego nieroztropnie. Wbrew pozorom, posiadanie ważnego OC jest bardzo ważne. Może dojść do sytuacji, gdzie nie ma ciągłości pomiędzy starą a nową polisą. Wyobraź sobie, że jeździsz bez ważnego OC, powodujesz wypadek lub kontroluje cię policja. W przypadku kontroli, zapłacisz „tylko” 840-4500zł. Jak spowodujesz szkodę, zapłacisz poszkodowanemu za straty ze swojej kieszeni.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.10.2018

Komentarze