Kiedy warto wziąć pożyczkę, a kiedy lepiej oszczędzać?

W Polsce bardziej popularne jest pożyczanie pieniędzy niż oszczędzanie. Pomimo tego, że w ostatnich latach zwiększył się poziom depozytów Polaków, to nadal wysokość zobowiązań zdecydowanie je przewyższa. To świadczy, że w sytuacji, gdy potrzebujemy gotówki, częściej decydujemy się na pożyczkę. Jednak w niektórych sytuacjach bardziej opłaca się odkładanie pieniędzy.

1

Kredyty i lokaty należą do usług, z których najczęściej korzystają Polacy. Jednak z tych dwóch opcji
większą popularnością cieszą się zobowiązania pożyczkowe – wybiera je 52% Polaków. Natomiast po produkty oszczędnościowe sięga 46% ankietowanych przez Związek Banków Polskich.


2

Wśród produktów kredytowych najchętniej wybierane są zobowiązania gotówkowe (91%) i kredyty hipoteczne (47%). Mniejszą popularnością cieszy się linia kredytowa (31%) oraz karty kredytowe (12%). W produktach oszczędnościowych Polacy najchętniej wybierają lokaty krótkoterminowe (88%) i lokaty długoterminowe (40%). Rzadziej decydują się na fundusze inwestycyjne (35%) oraz obligacje skarbowe (8%).


3

Okazuje się, że jesteśmy tak niechętnie nastawieni do oszczędzania z powodu braku wiedzy finansowej i braku umiejętności w tej dziedzinie – tak odpowiedziało 52% badanych przez ZBP. 39% ankietowanych twierdzi, że nie inwestuje, ponieważ nie ma wolnych środków finansowych, a 22% – z braku odpowiednich doradców finansowych.


4

Oszczędzanie ma wiele zalet, jednak zamiast systematycznego odkładania gotówki chętniej pożyczamy pieniądze. Wiąże się to z konsumpcyjnym stylem życia Polaków – zauważa ekspert marki hapipożyczki. – Do kupowania zachęcają reklamy, billboardy, gazetki. To wszystko sprawia, że chcemy mieć wszystko od razu, nie czekając, aż zgromadzimy odpowiednią sumę. Ta niecierpliwość charakteryzuje współczesnego konsumenta. Oszczędzanie wiąże się z oczekiwaniem, a my chcemy mieć wszystko tu i teraz. Niekiedy jednak taki pośpiech jest uzasadniony, ponieważ możemy trafić na wyjątkową okazję zakupową. Wtedy dobrze sprawdza się pożyczka na raty przez Internet, dzięki której można zdobyć pieniądze w kilkanaście minut po wysłaniu wniosku – podkreśla ekspert.


5

Oszczędzanie dla wytrwałych

Oszczędzanie to dobre rozwiązanie, gdy mamy nadwyżki finansowe, które możemy systematycznie odkładać na przykład na większe zakupy, remont lub wycieczkę zagraniczną. Aby regularnie oszczędzać bez wysiłku, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Należy sprawdzić, ile pieniędzy co miesiąc możemy odłożyć i ustalić konkretny cel, na który odkładamy. To bardzo ważne, ponieważ określony produkt, który zamierzamy zakupić czy plan, jaki chcemy zrealizować za zebrane środki, da nam motywację do regularnego oszczędzania.Zanim zaczniemy odkładać gotówkę, warto zaplanować budżet domowy. To pozwoli nam kontrolować wydatki i nie kupować rzeczy zbędnych oraz nie wydawać pieniędzy na błahostki. Do planowania budżetu domowego możemy wykorzystać specjalne aplikacje, arkusz kalkulacyjny lub zwyczajny zeszyt. Należy zsumować wszystkie dochody naszego gospodarstwa domowego oraz stałe wydatki jak czynsz, rachunki za media, pożyczki, kredyty itd.Kolejny krok to odjęcie wpływów od wydatków gospodarstwa domowego. W ten sposób otrzymamy kwotę, która pozostaje co miesiąc do naszej dyspozycji i możemy ją rozplanować na wydatki związane życiem codziennym, jedzeniem, kosmetykami, ubraniami itp. Część z tej kwoty powinniśmy odłożyć na ustalony wcześniej cel.Należy ściśle trzymać się założonego planu. Warto także zbierać paragony w trakcie zakupów. Dzięki temu pod koniec miesiąca będziemy wiedzieli, czy rzeczywiście wydaliśmy tyle pieniędzy, ile zaplanowaliśmy i czy została nam gotówka, którą możemy odłożyć. Oszczędzanie to sposób na zakup wymarzonego produktu czy zrealizowania innego celu, ale to rozwiązanie dla wytrwałych.


6

Pożyczka – szybki sposób na zdobycie gotówki

Pożyczka charakteryzuje się tym, że pieniądze możemy zdobyć w kilka godzin, a nawet w kilkanaście minut. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujemy gotówki natychmiast, ponieważ na przykład zaskoczyły nas niespodziewane wydatki albo zauważyliśmy niezwykle korzystną promocję na produkt, który od dawna chcieliśmy zakupić lub właśnie rozpoczyna się kurs, w którym chcieliśmy wziąć udział. W takich nagłych przypadkach pożyczka jest prawdziwym kołem ratunkowym. Oszczędzając, musielibyśmy wstrzymać się z zakupem czasami nawet przez kilka miesięcy. Natomiast decydując się na zaciągnięcie pożyczki przez Internet (najlepiej pożyczki na raty, bo najłatwiej ją spłacić), nowy sprzęt możemy kupić nawet w ciągu jednego dnia.Wybierając pożyczkę ratalną przez Internet, wszystkie formalności załatwimy online w ciągu kilkunastu minut. Nie trzeba nawet wychodzić z domu (zakupy także możemy zrobić przecież online). Dzięki pozabankowej pożyczce ratalnej możemy pożyczyć od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych, które potem spłaca się przez kilka lat. Każdy pożyczkobiorca sam decyduje, jak wysoką ratę będzie płacił, wydłużając odpowiednio okres spłaty zobowiązania.Gdy nie planujemy pilnego wydatku, a nowy produkt czy usługa nie jest nam niezbędna natychmiast, na pewno korzystniejszym rozwiązaniem będzie oszczędzanie. Jednak w przypadku nagłych wydatków nieoceniona staje się pożyczka. Należy jednak zadłużać się z głową i mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić nasze zobowiązanie w terminie.Nota prawna:
Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72%. Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.11.2019

Komentarze