Kiedy warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego?

Wraz z rozwojem Internetu jako głównego medium informacyjnego Polacy coraz chętniej korzystają z wyszukiwarek w poszukiwaniu wiadomości na różnorakie, w tym finansowe, tematy. Wydaje się, że w dobie cyfryzacji sens istnienia instytucji doradcy finansowego powoli traci na znaczeniu. Czy aby na pewno?

1

Niezależny doradca finansowy

Niezależny doradca finansowy

Wizyta w biurze doradcy finansowego kosztuje – wynagrodzeniem za poświęcony nam czas jest prowizja, którą taka osoba zainkasuje. Zazwyczaj jest ona sprytnie zakamuflowana w kosztach danego rozwiązania, czyli de facto jest przerzucona na klienta lub jej wysokość stanowi przedmiot wewnętrznej umowy, jaką doradca podpisał z firmą dostarczającą dany instrument, przykładem może być np. OFE.


2

Czy warto zaufać doradcom niezależnym?

Czy taki niezależny doradca jest osobą wiarygodną? I tak, i nie. Z jednej strony będzie ograniczał się do prezentowania produktów z wachlarza tych, z którymi ma podpisane umowy, z drugiej strony musi mieć świadomość, że klient raz nabity w butelkę z pewnością do niego nie wróci. Salomonowym rozwiązaniem jest przedstawienie oferty w taki sposób, by nawet mając świadomość wad produktu, klient wybrał rozwiązanie droższe.


3

Oczywiście zdarzają się nieuczciwi doradcy finansowi, jednak na szczęście są obecni na rynku fachowcy, którzy nie mogą sobie pozwolić na wpadkę. Jak odróżnić jednych od drugich? W pierwszej kolejności spytajmy się, czy jest nam prezentowana pełna oferta rynku. Po usłyszeniu odpowiedzi szybko zorientujemy się, na ile nasz doradca jest niezależny.


4

Doradca finansowy powiązany

Doradca finansowy pracujący dla konkretnego banku będzie w oczywisty sposób zachwalał produkty swojego pracodawcy. Od takiej osoby mamy prawo oczekiwać, że dostaniemy pełną informację na temat konkretnego instrumentu, ale niestety w przypadku wspomnianego wcześniej przykładowego OFE lub innych produktów około-finansowych nie ma co liczyć na kompetentne doradztwo. Od klienta wymaga to elastyczności i dobrego zmysłu poszukiwawczego.


5

Porównywarki finansowe

Jeżeli chcemy zrobić remanent domowych finansów, bezpieczniej jest skorzystać z porównywarek takich jak np. finmarket.pl. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poznać pełną ofertę na określony temat. Posługując się przykładem OFE: dzięki takim stronom możliwe jest znalezienie funduszu najlepiej inwestującego pieniądze bez potrzeby wychodzenia z domu na spotkanie z jakimkolwiek doradcą finansowym.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.04.2014

Komentarze

Osobiście nie ufam porównywarkom internetowym. Mam zaufanego pośrednika w Idea Expert i wole udać się do niego jak mam zamiar zaciągnąć kredyt. Ostatnio brałem gotówkowy i nawet udało się bez zaświadczenia o dochodach załatwić. Ale to tylko dlatego że mała kwota:)