Katowice - idealne miasto do zamieszkania

Górny Śląsk i jego stolica - Katowice - kojarzą się z przemysłem, zwłaszcza górniczym, hutniczym czy motoryzacyjnym, charakterystycznym językiem oraz dynamicznym rozwojem gospodarczym. Stolica Województwa Śląskiego jest jednak świetnym miejscem do zamieszkania również z wielu innych powodów. Katowice przyciągają coraz to nowych mieszkańców, ponieważ są bogatym, dobrze rozwiniętym i stale się modernizującym miastem, oferującym piękne ścieżki kariery zawodowej. Nic więc dziwnego, że w mieście tym, podobnie jak w całej Aglomeracji Śląskiej, istnieje bardzo bogaty rynek nieruchomości. Mieszkania w Katowicach dostępne są w zróżnicowanych cenach, w zależności od lokalizacji i standardu. Ich wartość najprawdopodobniej będzie sukcesywnie rosła, więc ich zakup traktować można jako inwestycję. Zanim jednak rozejrzymy się za mieszkaniem w górnośląskiej stolicy, przeanalizujmy wybrane powody, dla których w ogóle warto tam zamieszkać.

1

Zielone miasto

Zielone miasto

Pierwszy z nich przeczy stereotypom, zgodnie z którymi śląskie miasta są szare i brudne. Przeciwnie, Katowice są zielone. To najbardziej zalesione miasto w Województwie Śląskim, a w Polsce w ogóle znajdujące się pod tym względem w ścisłej czołówce. Aż 42 proc. powierzchni Katowic zajmują lasy; południe miasta to tereny dawnej Puszczy Śląskiej, z kolei w centrum usytuowane są Park Kościuszki i Dolina Trzech Stawów. Pierwszy to zabytkowy park miejski z klimatycznymi alejkami i XVI-wiecznym drewnianym kościółkiem. Drugi uchodzi za ulubione miejsce rekreacji katowiczan, z powodu długiej rolkostrady, wypożyczalni kajaków, tras biegowych i rowerowych oraz kąpieliska z plażą. W lecie działają tam knajpki pod gołym niebem i organizowane są koncerty. W sąsiedztwie Katowic znajduje się też jeden z największych w Europie parków miejskich, czyli Park Śląski. Wprawdzie administracyjnie należy on do Chorzowa, ale biegnie wzdłuż największego katowickiego Osiedla Tysiąclecia i jest tłumnie odwiedzany przez jego mieszkańców.


2

Raj dla biznesu i pracowników

Osoby zamierzające prowadzić działalność biznesową zdecydowanie powinny zainteresować się zamieszkaniem w Katowicach. Dotyczy to zresztą nie tylko biznesmenów, gdyż rozwijające się w szybkim tempie miasto oferuje znaczne możliwości nauki, pracy i rozwoju zawodowego - czyli czynników jakże często wpływających na decyzję o przeprowadzce. Globalne przedsiębiorstwa decydują się otwierać tu swoje filie. Rośnie zapotrzebowanie na pracowników, a zatem też potrzeba szkolenia wykwalifikowanej kadry. Otwierają się ścieżki kariery. Jednocześnie zachodzi rozwój branży usługowej.


3

Komunikacja

Lokalizacja Katowic jest ich wielkim atutem. Dwa lotniska oferują wiele połączeń lotniczych, w tym również bezpośrednich. Autostrady A4 i A1 pozwalają w miarę szybko oraz bezproblemowo dojechać do Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Warszawy czy Gdańska. Z Katowic można też w kilka godzin dotrzeć do ważnych miast europejskich, np. Berlina, Wiednia, Pragi oraz Bratysławy - zarówno samochodem, jak też pociągiem.Katowice są świetnie skomunikowane również lokalnie. Pomiędzy miastami aglomeracji śląskiej można z łatwością poruszać się pociągami Kolei Śląskich, tramwajami (docierają do Chorzowa, Bytomia, Zabrza, Sosnowca), autobusem oraz trolejbusem. Wystarczy jeden bilet metropolitalny. Mieszkając w Katowicach, nie trzeba mieć samochodu, aby wygodnie i sprawnie dotrzeć do pracy, szkoły czy na uczelnię, o zakupach nie wspominając.Mówiąc krótko, Katowice są miastem, w którym zdecydowanie warto jest zamieszkać - dlatego warto rozważyć zakup mieszkania na sprzedaż w Katowicach.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.07.2023

Komentarze