Kalkulator rat kredytu hipotecznego – dlaczego warto z niego korzystać?

Kredyt hipoteczny to dla niektórych jedyny sposób na to, by zainwestować oszczędności w wymarzoną nieruchomość. Zastrzyk gotówki od banku pozwala wybudować dom lub kupić mieszkanie w wybranej lokalizacji. Przed takim zobowiązaniem warto zapoznać się z jego kosztami. Jak to zrobić?

1

Kalkulator kredytowy – co to za narzędzie?

Kalkulator kredytowy – co to za narzędzie?

Na stronie internetowej Bankier SMART pod adresem https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytu-hipotecznego-raty-koszt znajduje się kalkulator rat kredytu hipotecznego. To bardzo prosty w obsłudze system, który oblicza wysokość rachunków, jakie trzeba będzie uiszczać do banku, gdy zaciągnie się zobowiązanie na nieruchomość. Narzędzie pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących konkretnych kwot czy okresu spłat.Aby uzyskać wyniki dopasowane do swojej sytuacji finansowej, należy uzupełnić krótki formularz. W jego podstawowej wersji wystarczą jedynie dwie informacje – kwota kredytu i okres spłaty. Hipotekę da się zaciągnąć nawet na 30 lat. Jeśli chce się jeszcze bardziej doprecyzować oferty, można rozwinąć dodatkowe pola.Wtedy na ekranie pojawiają się rubryki do uzupełnienia prowizji, rodzaju rat czy oprocentowania. W przypadku prowizji wybiera się pomiędzy trzema opcjami: powiększającą kwotę kredytu, zmniejszającą kwotę wypłaty i opłacaną osobno. Jeśli nie uzupełni się pól dodatkowych, system i tak poradzi sobie z obliczeniami. Wystarczy kliknąć niebieski przycisk „Oblicz”, by otrzymać spersonalizowane wyniki.Narzędzie podaje użytkownikowi prawdopodobną wysokość raty, jaką będzie musiał uiszczać co miesiąc, jeśli uda mu się pozyskać kredyt o pożądanej wartości. Ponadto system zawiera informacje dotyczące aktualnych ofert kredytowych z różnych banków, co pozwala sprawdzić, jak kształtowałyby się opłaty w poszczególnych placówkach.Każda oferta prezentowana w Bankier SMART składa się z najważniejszych parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, gdy wybiera się kredyt hipoteczny. Można zatem od razu sprawdzić, jak dużym wkładem własnym należy dysponować, ile wynosi RRSO czy marża banku. Kalkulator przedstawia także szczegółowe dane wyliczeń na wykresie.Na grafice widnieją proporcje pomiędzy całkowitą kwotą kredytu, odsetkami i prowizją placówki. To w obrazujący sposób pokazuje jak dużą część sumy do spłaty zajmują koszty dodatkowe. W przypadku hipoteki niekiedy są one nawet wyższe od zapożyczanych środków. Na samym dole wyliczeń widnieje jeszcze harmonogram rat, według którego trzeba będzie uiszczać kolejne opłaty.


2

Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Kredyt hipoteczny to świadczenie, jakie można pozyskać tylko w banku. Pieniądze opiewają na ogromne kwoty, wynoszące najczęściej kilkaset tysięcy złotych. Kredytobiorca ma prawo przeznaczyć je jedynie na zakup lub budowę nieruchomości. Nie wolno kupować za nie nowych samochodów, ubrań czy wakacji. Co kluczowe, placówki wymagają dokładnego rozliczania się z kosztów.Kiedy buduje się dom, pieniądze otrzymuje się zazwyczaj w transzach. Poszczególne przelewy przychodzą na konto kredytobiorcy dopiero po udowodnieniu, że ukończyło się kolejny etap prac nad nieruchomością. W ten sposób bank zabezpiecza się przed sytuacją, w której klient wyda środki na coś innego.Kredyt hipoteczny wymaga od kredytobiorcy załatwiania wielu formalności. Trzeba nie tylko przedstawić swoją zdolność do spłaty zadłużenia, ale i zebrać mnóstwo papierów związanych z nieruchomością, w jaką chce się zainwestować. Niekiedy są to umowy przedwstępne zakupu, a innym razem projekty budynków. Dodatkowo każda sytuacja zostaje osobno przeanalizowana.Ważną kwestię stanowi konieczność dysponowania wkładem własnym. Nie można wziąć kredytu hipotecznego bez oszczędności. Nierzadko banki wymagają pokrycia 20% wartości nieruchomości z własnej kieszeni. Czasami zdarza się, że jest to jedynie 10% ceny mieszkania.Oznacza to zatem, że jedynie osoby dysponujące pewną poduszką finansową mogą ubiegać się o to zobowiązanie. Niekiedy placówki akceptują wkład własny w postaci papierów wartościowych czy działki, na jakiej chce się wybudować dom. Aby znaleźć ofertę pożyczki najlepiej dopasowaną do własnej sytuacji, można skontaktować się z doradcą kredytowym. Specjalista podpowie, do której instytucji finansowej się udać, by otrzymać świadczenie odpowiadające swoim potrzebom.


3

Po co korzystać z kalkulatora?

Z kalkulatora kredytowego korzysta się po to, aby wiedzieć, czego się spodziewać podczas wizyty w banku. Ubieganie się o kredyt hipoteczny to procedura, która zawsze jest wymagająca, a narzędzie pozwala oswoić się z kosztami i ocenić, czy w ogóle ma się szansę na zdobycie pożądanej sumy. Dzięki samodzielnemu wypełnianiu pól można modyfikować parametry i dopasowywać je do własnych potrzeb.Co więcej, kalkulator Bankier SMART zapoznaje internautę z aktualnymi ofertami banków. To zaś usprawnia poszukiwanie idealnej propozycji i zwiększa szanse na znalezienie opcji, która opłaca się pod względem finansowym. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa RRSO. Wskaźnik rzeczywistej stopy oprocentowania to wyznacznik tego, ile naprawdę będzie kosztować cała pożyczka.Kalkulator kredytowy to nie tylko narzędzie liczące, ale i źródło wiedzy o hipotece. Pod wszystkimi wyliczeniami znajdują się cenne informacje na temat pozyskiwania kredytu, wymaganych dokumentów czy czasu oczekiwania na świadczenie. Warto przeczytać wszystkie te wskazówki, aby być jak najlepiej przygotowanym na nadchodzące zobowiązanie finansowe.


4

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

W pozyskiwaniu kredytu największą rolę odgrywa zdolność kredytowa. Wpływa na nią wysokość dochodów wnioskującego. Nie zawsze jednak wyższa wypłata oznacza większe szanse na pozytywne rozpatrzenie prośby o środki. Trzeba zadbać jeszcze o stabilność zatrudnienia, dlatego najlepiej ubiegać się o świadczenie, gdy ma się umowę o pracę na czas nieokreślony.Należałoby także zgromadzić jak największe oszczędności, aby zadbać o wkład własny. Bank bierze pod uwagę koszty utrzymania, dlatego wszelkie sposoby oszczędności są jak najbardziej wskazane.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.12.2023

Komentarze