Jakie są składniki wynagrodzenia?

Zazwyczaj dokładnie wiemy, ile zarabiamy, a wynagrodzenie utożsamiamy z tym, ile wpływu miesięcznie na konto otrzymujemy od pracodawcy. Jednak na pensję składa się wiele składników, które postanowiliśmy dla was omówić. Podpowiadamy, czym jest wynagrodzenie zasadnicze, jakie są składniki wynagrodzenia oraz na jakie dodatki do pensji może liczyć pracownik.

1

Czym jest i z czego się składa pensja zasadnicza?

Czym jest i z czego się składa pensja zasadnicza?

Wynagrodzeniem zasadniczym określa się podstawę pensji, czyli to, co należy się pracownikowi z tytułu świadczonej pracy. Wysokość wynagrodzenia (miesięczna lub godzinowa) zostaje uzgodniona na postawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia. W pensję zasadniczą nie wliczają się dodatki, czyli tzw. zmienne (wynikające z nadgodzin, pracy w weekendy, a także prowizje, premie uznaniowe lub regulaminowe, nagrody czy dodatki).


2

Jakie są składniki wynagrodzenia, które mogą uzupełniać pensję?

Oprócz pensji zasadniczej, w wielu przypadkach pracownik może liczyć na dodatkowe składniki do wynagrodzenia, które mogą wynikać ze zwiększonego wysiłku i zaangażowania w pracę:dodatek za pracę z nadgodzin,
dodatek za pracę w godzinach nocnych,
dodatek za pracę w szczególnych lub szkodliwych warunkach,
dodatek za długi staż pracy.Inną grupą dodatków są te, które są następstwem zmian w życiu pracownika, np. dla kobiet ciężarnych lub matek karmiących, a także w sytuacji gdy zostały one przeniesione na mniej płatne stanowisko. Analogiczna sytuacja dotyczy pracownika, u którego stwierdzono chorobę zawodową lub częściową niezdolność do pracy.Inną formą dodatków za pracę są premie i nagrody, które przyznawane są jako uznanie za wyjątkowe osiągnięcia ilościowe lub jakościowe. Warunki ich otrzymania powinny być ujęte w regulaminie pracy w firmie. Warto pamiętać, że wysokość tego rodzaju dodatków zazwyczaj jest zmienna, często przyznawana jedynie okazjonalnie.


3

Czym jest prowizja?

Wiele zawodów, takich jak przedstawiciele handlowi lub farmaceutyczni, hostessy, pracownicy banków czy sprzedawcy podlegają prowizyjnemu systemowi wynagrodzenia. Najprościej mówiąc, wysokość ich pensji zależy od ilości sprzedanych produktów, zdobytych klientów, podpisanych umów czy pozyskaniu nowych kontrahentów. W przypadku zawarcia umowy-zlecenie może okazać się, że prowizja to jedyny składnik wynagrodzenia, dlatego warto dokładnie zastanowić się, zanim zaczniemy pracować w oparciu o prowizyjny system wynagrodzenia.


4

Pensja netto brutto - jakie są różnice?

Większość ważnych pojęć związanych z wynagrodzeniem, już udało nam się omówić, lecz wciąż istnieje wiele kwestii, które mogą wydać się problematyczne, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz pracować. Wtedy najbardziej interesuje cię, ile środków dokładnie wpływa na twoje konto, a to nic innego jak pensja netto, czyli wynagrodzenie za pracę, z którego zostały pobrane składki zdrowotno-emerytalne ZUS, podatki do urzędu skarbowego, a także te w ramach programu PPK (świadczenie nieobowiązkowe). Zawierająca te opłaty pensja brutto, to dokładnie ta kwota, jaką pracodawca ponosi za zatrudnienie pracownika.


5

Jak poprawnie wyliczać wynagrodzenie?

Jak widzisz, istnieje mnóstwo pojęć, które związane są z wynagrodzeniem, a bez znajomości kodeksu pracy i obowiązujących przepisów trudno jest prawidłowo wyliczyć pensję. Nawet w niewielkiej firmie należy zlecić zadanie wyliczenia pensji profesjonalistom, którzy nadążają za zmieniającymi się przepisami i zmianami w prawie podatkowym, a także posiadają pełną wiedzę o dodatkach, które należą się pracownikowi. Bardzo dobre opinie, o współpracy na zasadzie outsourcingu, znaleźliśmy o biurze rachunkowym w Bydgoszczy, z którym możecie skontaktować się przez stronę internetową - https://www.ewajer.pl/. Bez odpowiedniej pomocy, prowadzenie firmy, która zatrudnia pracowników, jest niezwykle problematyczne, a także obarczone ryzykiem błędów i nieprawidłowości.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.05.2022

Komentarze