Jak zwiększyć swoje szanse na tańsze OC samochodu? Podpowiadamy!

Cena ubezpieczenia ustalana jest indywidualnie dla każdego właściciela samochodu. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników, które wpływają na wysokość składki. Postawmy więc sobie pytanie – czy są jakieś sposoby na obniżenie ceny OC? Tak! I zaraz się o nich dowiesz więcej!

1

Porównaj to sobie!

Porównaj to sobie!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jego brak jest wykrywany nie tylko przez policję, ale także przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Za przerwę w ubezpieczeniu OC właściciel samochodu osobowego może zapłacić nawet 5 600 zł kary. Co gorsza, w razie spowodowania wypadku będzie on musiał pokryć szkody z własnej kieszeni. Lepiej więc nie ryzykować i zawsze kupować OC w terminie. Dlatego dziś przedstawiamy sposoby na tańszą polisę!.Polecamy także artykuł: https://mubi.pl/poradniki/odszkodowanie-gdy-dziecko-wbiegnie-pod-samochod/.
Ubezpieczyciele do wyliczenia składki OC potrzebują informacji o parametrach pojazdu, danych o jego właścicielu, a także sposobie użytkowania samochodu. To na podstawie nich kalkulowane jest ryzyko ubezpieczeniowe, czyli w skrócie prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Jednocześnie każdy ubezpieczyciel prowadzi własną strategię marketingową, która wpływa na różnice w cenach OC. Jaki z tego wniosek?Zawsze warto porównać oferty ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od różnych ubezpieczycieli! Tylko po co samemu przeklikiwać się przez poszczególne strony firm ubezpieczeniowych lub dzwonić z pytaniem o ofertę, jak można wejść na jedną stronę, która przygotuje zestawienie – mowa o porównywarce ubezpieczeń!To internetowe narzędzie – na przykład porównywarka Mubi – pozwala na znalezienie ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance w kilka minut. Wystarczy wypełnić formularz, by otrzymać listę ofert od różnych ubezpieczycieli. Dlaczego to ma sens?Jak już wspominaliśmy, każdy ubezpieczyciel ma własny sposób wyliczenia składki. Jest więc szansa, że w porównywarce znajdziesz tańszą polisę. To tak jakby wybrać sobie wymarzony model smartfona i kupić go w pierwszym dostępnym sklepie! Oczywiście jest szansa, że będzie on tam najtańszy na rynku, ale to tylko przypadku. Zdecydowanie lepiej sprawdzić za darmo ceny ubezpieczenia OC w porównywarce!


2

Współwłasność dla początkujących!

Młodzi kierowcy, którzy kupili lub dostali pierwsze auto, często łapią się za głowę po otrzymaniu oferty ubezpieczenia. Cena OC może zwalić z nóg. Z jednej strony nie można się temu dziwić. Ktoś, kto pierwszy raz ubezpiecza samochód, nie ma historii ubezpieczenia, więc ubezpieczyciel nie może założyć, że akurat on będzie jeździł wyjątkowo bezpiecznie. Co istotniejsze, również policyjne statystyki wypadków działają na niekorzyść młodych kierowców. Co więc może zrobić taki młody właściciel samochodu?Sposobem na zmniejszenie wysokości składki OC dla młodego kierowcy jest współdzielenie samochodu z bardziej doświadczonym i posiadającym zniżki kierowcą. Nasze dane pokazują, że średnia cena OC dla osób w wieku 18-25 lat, które zdecydowały się na współwłasność, była w czerwcu niższa aż o 413 zł, w porównaniu z tymi bez współwłasności – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.Dzięki współwłasności młody kierowca, a także ten, który pierwszy raz ubezpiecza auto, zapłaci mniej za OC, a dodatkowo będzie pracował na swoje zniżki. W przypadku współwłasności jest jednak pewien haczyk. Jeśli młody kierowca spowoduje szkodę, to część zniżek straci także ten doświadczony, mimo że to nie on zawinił.


3

Marka i pojemność silnika mają znaczenie!

Ze statystyk porównywarki Mubi wynika, że ceny OC dla poszczególnych marek samochodów są różne. Z reguły najmniej za nie płacą właściciele mniejszych samochodów miejskich, a więcej aut sportowych z dużymi silnikami. I tak najtańsze OC w czerwcu 2021 roku znajdowali kierowcy jeżdżący pojazdami takich marek, jak (średnie ceny):Abarth – 516 zł,
Dacia – 579 zł,
Pontiac – 608 zł,
Daihatsu – 611 zł,
Lada – 632 zł.
Również pojemność silnika ma znaczenie. Najmniej za OC musieli zapłacić właściciele aut o małych silnikach poniżej 1,0 l – 598 zł. Najwięcej zaś tych z silnikami powyżej 2,0 l – 903 zł. Warto więc rozważyć przy zmianie samochodu na nowy ten o mniejszej pojemności silnika. Będzie on także mniej spalał paliwa.


4

Oczywiście zniżki!

Nic tak nie obniża ceny OC, jak wypracowane zniżki. U niektórych ubezpieczycieli mogą sięgnąć one nawet 70%. Przyznawane są one za kolejne lata ubezpieczenia samochodu – znaczenie ma także bezszkodowa jazda (choć jedna szkoda niewiele zmienia). Dlatego warto budować swoją historię ubezpieczenia nawet poprzez współwłasność pojazdu.


5

Płać w całości, a nie w ratach!

Ubezpieczenie OC można kupić w ratach lub zapłacić za nie jednorazowo. To drugie rozwiązanie jest tańsze. Po rozłożeniu opłaty za OC na 2, 4 czy więcej rat, kierowca będzie musiał zapłacić w sumie wyższą składkę.W kalkulatorze OC AC mubi.pl sprawdzisz nie tylko ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, ale takżę jak się one zmienią, gdy rozłożysz składkę na raty. Dzięki porównywarce Mubi zwiększysz swoje szanse na znalezienie tańsze OC i AC!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.07.2021

Komentarze