Jak zrobić Osłonę Finansową?

Drugi etap mojej drogi do Rentierstwa był dosyć bolesny i mało przyjemny. Założyłem interes, który po pełnym optymizmu początku...zaczął przynosić straty. Było na tyle nieciekawie, że groziła mi przeprowadzka z krakowskiej kamienicy na krakowskie Planty. Dlaczego jakimś cudem udało mi się przeżyć dwa trudne miesiące, zanim moja działalność zaczęła przynosić porządny zysk? Ponieważ wcześniej z budowałem Osłonę Finansową. Osłona Finansowa jest swoistym buforem, który pomaga przetrwać wyżej wymienione wahania koniunkturalne. Jak zbudować osłonę?

  • Stały dochód, którego część przeznaczysz na budowę Osłony Finansowej.
1
źródło obrazka: wikimedia.org źródło obrazka: wikimedia.org

Wersja dla Firm:

Zakładając firmę należy mieć taki kapitał aby przeżyć dwa pierwsze lata prowadzenia działalności. Jeżeli miesięczny koszt utrzymania Twojego interesu (wraz z towarem jeżeli taki musisz zakupić) wynosi 3000 zł, miej w zanadrzu 72 000 zł. Jeżeli koszt utrzymania Twojego biznesu to 10 000 zł miesięcznie to odłóż 240 000 zł.

Potrzebną kwotę oblicz wg. wzoru:
miesięczny koszt utrzymania X 24 = potrzebny kapitał.


2

Zasada budowania i korzystania z tarczy kapitałowej dla osób fizycznych, jest identyczna jak w przypadku firm i działalności gospodarczych. Po prostu gromadzisz kapitał, który będzie Cię chronił gdyby stało Ci się coś złego. W przypadku firm powinna to być minimum dwudziestoczterokrotność średnich miesięcznych kosztów utrzymania ale w przypadku osób fizycznych, okres ten może być krótszy.

Jak "mocna" powinna być taka tarcza? Na jaką kwotę powinna opiewać?

To zależy od trzech czynników:

1) Od czasu, jakiego potrzebujesz by odbudować swoje źródła dochodu. W większości przypadków im większy dochód tym większy czas jego rekonstrukcji - ale nie zawsze tak musi być.

2) Twój średniomiesięczny koszt utrzymania - im większy, tym większa powinna być Twoja osobista Osłona Finansowa.

3) Inflacja - jeżeli czas określony w punkcie 1 jest większy niż kilkadziesiąt miesięcy, powinieneś w obliczeniach uwzględnić inflację.


3

Jak wygląda budowa Osobistej Osłony Kapitałowej?

Analogicznie jak w przypadku firm. Pewną część dochodu powinieneś przerzucić na osobny rachunek, z którego czerpiesz środki tylko w ostateczności. Osłona nie powinna być przeznaczona na konsumpcję bez wyraźnej przyczyny.


4

Gdzie powinny być przechowywane środki z Tarczy?

Pieniądze z Tarczy Kapitałowej powinny być przechowywane na rachunku o ryzyku straty oscylującym wokół 0%. Przykładem takiego rachunku może być lokata w banku o solidnym fundamencie. Odsetki z lokaty powinny być - moim zdaniem - reinwestowane w tarczę ze względu na inflację.


5

Jak widzicie, budowa osłony nie wymaga wielkich umiejętności finansowych. Wystarczy opanować umiejętność budżetowania w stopniu podstawowym ;-).


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Oczywiście możesz też zabezpieczyć się w inny sposób: zapewnić sobie stałą bazę klientów przed rozpoczęciem działalności ale to ryzykowne gdyż taka baza bywa zdradliwa - ludzie chętnie zadeklarują Ci, że będą u Ciebie kupować a potem pójdą do konkurencji - takie przynajmniej są moje doświadczenia z branży ubezpieczeniowej.

  • Osobiście znam pewnego multimilionera, którego kapitał społeczny pozwala mu na przetrwanie w branży kilkunastu lat (!) bez osiągania przychodu!

  • A godność jest rzeczą świętą. Żeby to zrozumieć trzeba... założyć interes bez kapitału ochronnego. Ale tego akurat, stanowczo wam odradzam.

  • Czym jest wspomniana ostateczność? Ostateczność to chwila, w której źródła Twojego dochodu trafi szlag.

  • Warto zaaplikować profilaktyczną tarcze nie tylko samemu sobie, ale też osobną dla każdego członka rodziny i dla każdego biznesu.

  • Pamiętaj, by zgodnie z Prawem Intencji nie zbierać na czarną godzinę ale na lepsze czasy ;-)


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.03.2011

Komentarze

Zgadzam się z przedmówcą, biznes to sztuka podejmowania nie tylko dobrych decyzji, ale też tych związanych z ryzykiem. By się rozwijać, musisz czasem podjąć to ryzyko. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-23 12:44:43

Trochę moim zdaniem zbyt asekuracyjne podejście do zakładania biznesu. Jeżeli wchodzisz dopiero w świat biznesu, masz pomysł i dało ci się zgromadzić kapitał na start i pierwsze miesiące funkcjonowania, myślę, że to wystarczy żeby zaryzykować. W przeciwnym razie będziesz czekał i czekał z każdą inwestycją, a droga do rentierstwa będzie trwać do 50. Myślę, że mając kapitał na 4-5 miesięcy funkcjonowania można smiało uderzać. Jeżeli firma w ciągu tych 4 miesięcy nie zbliży się do granicy "0" ( koszta równoważą przychody) to znaczy, że pomysł lub struktura była nie przemyślana i może lepiej poszukać innych inwestycji.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-12 00:51:43