Jak zrobić Macierz Eisenhowera?
Przykładowym narzędziem, które może mieć zastosowanie w zarządzaniu czasem jest Macierz Eisenhowera. Poradnik ten nauczy Cię jak z niej korzystać i jak odczytać zawiłe tej wiedzy arkana ;-)
Narysuj sobie taki ładny kwadracik. Powinien wyglądać miej więcej tak jak na obrazku. Rzymskie cyfry I, II, III, IV wpisane są tylko dla rozjaśnienia sytuacji - jeżeli chcesz je wpisać w swoją macierz, to niech nie zajmują całej ćwiartki jak na obrazku - umieść je w rogu.
Jak widzicie, Macierz Eisenhowera jest podzielona na cztery ponumerowane ćwiartki. Każda ćwiartka reprezentuje zadania o różnym stopniu "pilności" i "ważności". Zdefiniujmy sobie te słowa, które pozornie są synonimami - ale tylko pozornie.
Zadanie Pilne- Musi być wykonane w jak najszybszym czasie (np. projekt z bliskim deadlinem).
Zadanie Ważne- Zadanie, które musi być koniecznie wykonane w przyszłości, jego deadline jest daleki ale należy stopniowo nad nim pracować (np. pisanie bardzo długiego raportu).
Jak ten podział ma się do poszczególnych ćwiartek?
Pierwsza ćwiartka zawiera w sobie zadania pilne i ważne. Znajdują się w niej wszelkie naglące projekty i krótkoterminowe zadania o wielkiej wadze. Jeżeli chodzi o moją Macierz Eisenhowera, to napisanie tej notki znajduje się w Pierwszej Ćwiartce.
Zadania z pierwszej ćwiartki: wykonujemy od razu.
Druga ćwiartka jest domem dla zadań ważnych ale niepilnych. Masz ważny egzamin za pół roku? Jego obecność w tej ćwiartce sugeruje, że powinieneś powoli się do niego przygotowywać.
Lektura mojego bloga (wpisz moje nazwisko w google, pojawi się jego adres) jest zadaniem ważnym ale niepilnym. Wiedza, którą tu przedstawiam jest praktyczna i wartościowa, ale jeżeli zapoznasz się z nią jutro a nie teraz, nie będzie kataklizmu.
Zadania z drugiej ćwiartki: poświęcamy im regularnie czas ale stawiamy bardziej na jakość ich wykonania niż na pospiech. Uwaga! Część zadań z drugiej ćwiartki lubi przesunąć się do ćwiartki pierwszej (stać się zadaniem pilnym i ważnym)!
Trzecia ćwiartka to zadania pilne ale nieważne. W tej ćwiartce znajdą się zadania, które są małej wagi ale powinny być szybko wykonane.
Zadania z trzeciej ćwiartki: delegujemy lub outsourceingujemy.
Czwarta ćwiartka jest zmorą niektórych managerów. Znajdują się w niej zadania bezwartościowe, które nie muszą być wykonane - np. sprawdzanie skrzynki mailowej sto razy dziennie lub granie w karty w czasie pracy.
Zadania z czwartej ćwiartki: olewamy.
Od których zadań zacząć dzień pracy? Większość ludzi stwierdzi, że od tych z pierwszej ćwiartki. Jest w tym dość sporo racji ale należy pamiętać o tym, by nie zaniedbać zadań z drugiej ćwiartki.
Ja zaczynam, od zadań ważnych i niepilnych (II ćwiartka). Ponieważ zadania pilne są pilne a ja zacznę od zadań ważnych i niepilnych, będę miał motywację by jak najszybciej zająć się sprawami pilnymi i ważnymi :-)
To tylko tak brzmi, ale naprawdę nie jest skomplikowane :-)
Mówiąc po Polsku: jeżeli zajmuję się rzeczą niepilną a mam na karku naprawdę pilne zadanie, mam większą motywacje do szybkiej i efektywnej pracy. Jaka jest waga motywacji?? Tego chyba nie muszę mówić. Motywacja jest na tyle ważnym zagadnieniem, że poświęciłem jej osobny dział.
Ćwiczenie Praktyczne: Wykonaj własną Macierz Eisenhowera. Wpisz w nią wszystkie zadania, którymi się musisz zająć. Od razu umieść w II ćwiartce lekturę mojego bloga ;-)
Uwagi i spostrzeżenia
- •Niektórzy znają jeszcze piątą ćwiartkę ale ona ma niewiele wspólnego z zarządzaniem czasem. Ma natomiast wiele wspólnego z problemami zdrowotnymi i szeroko pojętym kacem.
- •Więcej porad min. na temat zarządzania czasem znajdziesz w spisie moich porad pod adresem: http://www.zaradni.pl/autorzy/1853,froch
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 19:35:41
Ostatnio zmieniony: 2011-03-26 11:47:26
Ostatnio zmieniony: 2011-03-26 11:47:25
Pod tym linkiem jest porada o zasadzie 80/20 (zasadzie Pareto).
Ostatnio zmieniony: 2011-02-13 17:29:28
Ostatnio zmieniony: 2011-02-12 22:59:52
Ostatnio zmieniony: 2011-01-31 16:54:03
Ostatnio zmieniony: 2011-01-31 12:59:09
Dodaj komentarz