Jak znaleźć numer taryfy celnej ?

Przy odprawie celnej dla towarów w szczególności spoza Unii Europejskiej ale nie tylko, potrzebne jest podanie numeru taryfy celnej do odprawy. Jak najprościej ustalić taki numer?

  • Dostęp do internetu
1

Aby dokonać odprawy celnej musimy podać wiele informacji dotyczących towaru oraz numer taryfy celnej. Numer taryfy możemy sprawdzić wchodząc na stronę Ministerstwa Finansów http://isztar.mf.gov.pl.


2

Po wejściu na stronę ukazuje nam się po lewej stronie belka z opcjami m.in. :
- Przeglądanie Taryfy
- Wyszukiwanie tekstowe
- Wyszukiwanie obszaru geograficznego

Wszystkie materiały i produkty pogrupowane są na Sekcje a sekcje podzielone są na Działy.


3

Jeżeli chcemy poznać numer jakiegoś produktu to wchodzimy w Wyszukiwanie tekstowe. Przykładowo chcemy wyeksportować klocki drewniane do zabawy. Ponieważ są to zabawki, to w polu Wyrażenie tekstowe wpisujemy zabawki i klikamy Wyszukaj


4

System wypisuje nam ogólny Dział 95 i kilka podpunktów z tego działu. Wchodząc po kolei w każdy podpunkt i zagłębiając się w hierarchii odnajdujemy szukany produkt. W tym przypadku nie musimy szukać daleko, bo wchodzimy w 9503, następnie widzimy podpunkt „układanki” i następny podpunkt „z drewna” oznaczony 9503 00 61.


5

Teraz wchodzimy w ten numer i widzimy 2 wybory: „wykonane ręcznie” o numerze 9503 00 61 10 lub „pozostałe” o numerze 9503 00 61 90.


6

Jak widać w tym przypadku taryfa nie zawsze określa dokładnie to, co chcemy opisać własnymi słowami. Najważniejsze jednak, że znaleźliśmy wymagany numer, który ułatwi pracę wielu ludziom.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.11.2012

Komentarze

Ciekawie napisany temat. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 21:44:15