Jak znacząco zmniejszyć wydatki na telefon komórkowy?
Koszty rozmów telefonicznych stanowią istotny punkt domowego budżetu. Szczególnie dotyczy to ludzi młodych, których przychody są zwykle niskie a potrzeby towarzyskie duże. Postaram się przedstawić kilka działań, które pozwolą w prosty sposób zaoszczędzić pieniądze.
- • telefon komórkowy
Nie ufaj reklamom. Zawsze pamiętaj, że firmom telekomunikacyjnym zależy na ich własnej korzyści a nie Twojej. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji weź kalkulator i zrób bilans zysków i strat. To pierwszy i najważniejszy krok.
Jeśli posiadasz telefon w abonamencie, rozważ przejście na kartę. Kiedyś było to rozwiązanie znacznie droższe ale obecnie ceny połączeń w ofercie na kartę są zbliżone lub niższe od tych oferowanych w tańszych abonamentach a możliwości kontroli wydatków wyraźnie większe.
Oferty na kartę dają również możliwość korzystania z licznych pakietów usług. Co prawda w abonamencie takie możliwości także istnieją ale po pierwsze: zwykle są to pakiety droższe, a po drugie: ich koszt jest doliczany do abonamentu. W rezultacie zaczynamy więc od podniesienia wartości rachunku a nie jej obniżenia.
Pakietów jest dużo. Możesz więc wybierać te najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Wykorzystaj to. Oprócz zawartości pakietu zwróć również uwagę na jego cenę, czas trwania i kolejność wykorzystanie środków.
Praktyką stosowaną przez zdecydowaną większość sieci jest oferowanie tańszych rozmów w jej obrębie. Sprawdź w jakich sieciach mają numery osoby, do których dzwonisz najczęściej. Jeśli większość korzysta z usług innego operatora niż Ty, może warto zastanowić się nad migracją numeru? Obecnie procedury są proste i nie wymaga to wiele wysiłku a korzyści mogą być wymierne.
Jeśli zwykle dzwonisz do dwóch sieci i żadna z nich nie ma wyraźnej przewagi w Twojej książce telefonicznej lub jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz rezygnować z obecnego usługodawcy, możesz rozważyć zakup drugiej aktywacji i korzystanie jednocześnie z obu. Nie musisz przy tym nosić przy sobie dwóch telefonów. Obecnie na rynku pojawiło się wiele aparatów typu dual-sim, które pozwalają wygodnie korzystać z dwóch numerów telefonu. Z doświadczenia wiem, że ten punkt mojej porady może przynieść największe oszczędności. Udało mi się dzięki niemu obniżyć koszty o 50% i zyskałem przy tym możliwość nieograniczonych rozmów z osobami, do których dzwonię najczęściej.
Jeśli mimo porad przedstawionych dotychczas chcesz podpisać lub przedłużyć umowę abonamentową i sieć oferuje Ci aparat telefoniczny, policz dobrze czy Ci się to opłaca. Miło jest kupić telefon za symboliczne 1 zł jednak może to być tylko pozorna korzyść. Wybierając tańszą opcję ale bez telefonu możesz otrzymać tyle samo minut a różnica w cenie pomnożona przez czas trwania umowy może być wyższa niż koszt zakupu samego aparatu w sklepie. Dotyczy to zwłaszcza tańszych modeli.
Do przekazania krótkiej wiadomości nie musi wcale służyć sms. Bardzo często tańszym rozwiązaniem jest... rozmowa telefoniczna. Dodatkową korzyścią jest pewność, że adresat otrzymał naszą wiadomość.
Uważaj na przypadkowe połączenia z internetem. Nowe telefony są często wyposażone w klawisz, po kliknięciu którego automatycznie ustanawiane jest połączenie. Kilka takich niechcianych kliknięć w ciągu dnia może być w rozliczeniu miesięcznym kosztowne. Jeśli nie korzystasz z internetu w komórce, najlepiej zablokuj taką opcję.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:32:31
W przypadku telefonów na kartę czasem musimy wydać więcej, niż jesteśmy w stanie wykorzystać - w końcu trzeba przedłużyć ważność konta. Można jednak częściowo te pieniądze odzyskać - zapraszam do przeczytania mojej porady:
http://www.zaradni.pl/porada/7215,jak_odzyskac_pieniadze_z_telefonu_komorkowego
Ostatnio zmieniony: 2011-09-02 22:15:16
Ostatnio zmieniony: 2011-01-21 22:01:08
Ostatnio zmieniony: 2010-11-06 17:43:56
Pozdrawiam gliwicka
Ostatnio zmieniony: 2010-10-14 21:16:05
I np. jeżeli chcesz rozmawiać dłużej skorzystaj ze Skype'a lub podobnej usługi, tylko tu uwaga na ewentualny stracony czas :)
Ostatnio zmieniony: 2010-08-28 22:03:36
Ostatnio zmieniony: 2010-08-16 20:27:22
Dodaj komentarz