Jak znacząco zmniejszyć wydatki na telefon komórkowy?

Koszty rozmów telefonicznych stanowią istotny punkt domowego budżetu. Szczególnie dotyczy to ludzi młodych, których przychody są zwykle niskie a potrzeby towarzyskie duże. Postaram się przedstawić kilka działań, które pozwolą w prosty sposób zaoszczędzić pieniądze.

  • telefon komórkowy
1

Nie ufaj reklamom. Zawsze pamiętaj, że firmom telekomunikacyjnym zależy na ich własnej korzyści a nie Twojej. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji weź kalkulator i zrób bilans zysków i strat. To pierwszy i najważniejszy krok.


2

Jeśli posiadasz telefon w abonamencie, rozważ przejście na kartę. Kiedyś było to rozwiązanie znacznie droższe ale obecnie ceny połączeń w ofercie na kartę są zbliżone lub niższe od tych oferowanych w tańszych abonamentach a możliwości kontroli wydatków wyraźnie większe.
Oferty na kartę dają również możliwość korzystania z licznych pakietów usług. Co prawda w abonamencie takie możliwości także istnieją ale po pierwsze: zwykle są to pakiety droższe, a po drugie: ich koszt jest doliczany do abonamentu. W rezultacie zaczynamy więc od podniesienia wartości rachunku a nie jej obniżenia.


3

Pakietów jest dużo. Możesz więc wybierać te najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Wykorzystaj to. Oprócz zawartości pakietu zwróć również uwagę na jego cenę, czas trwania i kolejność wykorzystanie środków.


4

Praktyką stosowaną przez zdecydowaną większość sieci jest oferowanie tańszych rozmów w jej obrębie. Sprawdź w jakich sieciach mają numery osoby, do których dzwonisz najczęściej. Jeśli większość korzysta z usług innego operatora niż Ty, może warto zastanowić się nad migracją numeru? Obecnie procedury są proste i nie wymaga to wiele wysiłku a korzyści mogą być wymierne.


5

Jeśli zwykle dzwonisz do dwóch sieci i żadna z nich nie ma wyraźnej przewagi w Twojej książce telefonicznej lub jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz rezygnować z obecnego usługodawcy, możesz rozważyć zakup drugiej aktywacji i korzystanie jednocześnie z obu. Nie musisz przy tym nosić przy sobie dwóch telefonów. Obecnie na rynku pojawiło się wiele aparatów typu dual-sim, które pozwalają wygodnie korzystać z dwóch numerów telefonu. Z doświadczenia wiem, że ten punkt mojej porady może przynieść największe oszczędności. Udało mi się dzięki niemu obniżyć koszty o 50% i zyskałem przy tym możliwość nieograniczonych rozmów z osobami, do których dzwonię najczęściej.


6

Jeśli mimo porad przedstawionych dotychczas chcesz podpisać lub przedłużyć umowę abonamentową i sieć oferuje Ci aparat telefoniczny, policz dobrze czy Ci się to opłaca. Miło jest kupić telefon za symboliczne 1 zł jednak może to być tylko pozorna korzyść. Wybierając tańszą opcję ale bez telefonu możesz otrzymać tyle samo minut a różnica w cenie pomnożona przez czas trwania umowy może być wyższa niż koszt zakupu samego aparatu w sklepie. Dotyczy to zwłaszcza tańszych modeli.


7

Do przekazania krótkiej wiadomości nie musi wcale służyć sms. Bardzo często tańszym rozwiązaniem jest... rozmowa telefoniczna. Dodatkową korzyścią jest pewność, że adresat otrzymał naszą wiadomość.


8

Uważaj na przypadkowe połączenia z internetem. Nowe telefony są często wyposażone w klawisz, po kliknięciu którego automatycznie ustanawiane jest połączenie. Kilka takich niechcianych kliknięć w ciągu dnia może być w rozliczeniu miesięcznym kosztowne. Jeśli nie korzystasz z internetu w komórce, najlepiej zablokuj taką opcję.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.08.2010

Komentarze

super rada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:32:31

Szczególnie ważny jest punkt 7. Dzięki naliczaniu sekundowemu za bardzo krótką rozmowę faktycznie zapłacimy mniej niż za sms-a.
W przypadku telefonów na kartę czasem musimy wydać więcej, niż jesteśmy w stanie wykorzystać - w końcu trzeba przedłużyć ważność konta. Można jednak częściowo te pieniądze odzyskać - zapraszam do przeczytania mojej porady:
http://www.zaradni.pl/porada/7215,jak_odzyskac_pieniadze_z_telefonu_komorkowego

Ostatnio zmieniony: 2011-09-02 22:15:16

Kwintesencja komórkowej oszczędności, choć nic w sumie odkrywczego;p

Ostatnio zmieniony: 2011-01-21 22:01:08

Mój telefon często przy zakończeniu rozmowy - sam łączył się z internetem. Na szczęście po zmianie aparatu wszystko wróciło do normy.

Ostatnio zmieniony: 2010-11-06 17:43:56

Zgadzam się, co do blokady internetu. Ja zażądałam w Plusie natychmiastowego wyłączenia opcji internetu. Tłumaczyli, że to ustawienia fabryczne. Parę nieświadomych pobytów na necie i już rachunek. Fajne wskazówki.
Pozdrawiam gliwicka

Ostatnio zmieniony: 2010-10-14 21:16:05

Może warto jeszcze dodać darmowe smsy z sieci lub informacje na gg? Po co płacić, skoro i tak masz włączony komputer?
I np. jeżeli chcesz rozmawiać dłużej skorzystaj ze Skype'a lub podobnej usługi, tylko tu uwaga na ewentualny stracony czas :)

Ostatnio zmieniony: 2010-08-28 22:03:36

Dobra porada, na to z połączeniem z netem nieraz się nabrałem. Dodałbym też blokowanie klawiatury chowając do kieszeni, kiedyś telefon sam mi wykręcił numer i trochę zeszło z konta.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-16 20:27:22