Jak zatkać dziurę budżetową?

Czy jeden człowiek może zatkać dziurę budżetową? Cóż, jest to możliwe. Wystarczy znaleźć osobę, która chciałaby wydać w ciągu roku ok. 15 000 000 000 000 (słownie: piętnaście bilionów) złotych. Nie ma chętnych? W takim razie potrzebna jest mniejsza liczba ludzi o mniejszym kapitale, która w tym pomoże... Jak przeciętny obywatel może przyczynić się do zatkania dziury budżetowej?

1

Uczciwie odprowadzaj podatek.
Wielu ludzi lubi kantować na podatkach. O ile osoby fizyczne mają tu małe pole do manewru, to osoby prawne mogą już nieco pokantować. Jeżeli każdy obywatel oszuka rząd o (przykładowo) 100 zł rocznie, daje to w sumie kwotę 3 846 368 900 zł. Tyle kasy idzie w błoto przez nieuczciwość obywateli.


2

Kupuj polskie produkty, lub te, w których Polacy są akcjonariuszami.
Dzięki temu zasilisz polskie kieszenie kapitałem. Co zrobią "polskie kieszenie"? Jeżeli również zastosują się do tej metody, będą kupować wyłącznie polskie produkty. Pieniądze z podatków będą pływać wyłącznie w sferze polskiego budżetu i do polskiego skarbu państwa.


3

Zarabiaj więcej
Bogaty obywatel to bogaty rząd. Dlaczego? Weźmy kilka przykładów:
A) Pan X jest księgowym/strażakiem/policjantem/kimkolwiek. Zarabia 2000 zł netto. Płaci 1000 zł podatku (przykładowo).
B) Pan Y jest biznesmanem. Ma sieć sklepów. Zatrudnia ludzi, więc zmniejsza bezrobocie. Daje ludziom pracę, więc przyczynia się do zwiększenia PKB. Zarabia 20 000 zł na rękę i odprowadza 4 000 zł podatku.
Widzicie różnice? Jeżeli zarabiasz dużo pieniędzy, to pomagasz nie tylko sobie i otoczeniu. Twój sukces ma także wymiar krajowy i globalny!


4

Oszczędzaj i aktywnie lokuj oszczędności
Dzięki temu i Ty się bogacisz, i społeczeństwo się bogaci. Zainteresuj się ideą rentierstwa i oszczędzania.


5

Wybieraj władze wg ich dokonań, a nie haseł marketingowych.
Spotkałem się kiedyś z takim fajnym stwierdzeniem: "Każdy polityk powinien kochać ojczyznę, ale przed wyborami ta miłość do ojczyzny zamienia się w gwałt zbiorowy".
Niestety ludzie wybierają władze na podstawie plakatów, haseł z reklam. Dlaczego nie rozliczamy władz wg ich efektywności? Kiedy idę na wybory., to wybieram tego kandydata, który najwięcej ZROBIŁ, a nie OBIECAŁ. Dlaczego wybór władz jest taki ważny? Cóż, przyjrzyj się swojemu regionowi, a się przekonasz. Czy Twój region rozsądnie gospodaruje środkami przyznanymi z budżetu?


6

Reasumując:
Kupując polskie produkty sprawiasz, że pieniądze z Twojego zakupu wędrują do naszego rządu, nie do obcego.
Uczciwie odprowadzaj podatek.
Bogać się
Oszczędzaj
Myśl przy wyborze władz.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Wszystkim purystom językowym przypominam: polski, polskie itd. są przymiotnikami - dlatego piszemy z małej litery.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.12.2010

Komentarze

Punkt 3 ma fajne przesłanie, niestety trudne w wykonaniu z przejścia z osoby "ktokolwiek" na "właściciel sieci sklepów".

Ostatnio zmieniony: 2013-01-18 15:57:45