Jak założyć firmę będąc studentem?

Masz głowę pełną pomysłów, pomysł na ciekawą firmę, studiujesz, i nie wiesz jak swój pomysł zrealizować. A założenie firmy jest prostsze niż Ci się wydaje. Jednak przez założeniem firmy na pewno pojawiają się w twojej głowie pytania, co jak mi nie wyjdzie, jak to będzie, a jeśli mi się nie uda? Trzeba spróbować... Podana przeze mnie droga jest jedną z możliwych, nie znaczy że jedyną...

  • pomysł na firmę
  • dużo chęci i samozaparcia
1

Nie ważne czy studiujesz dziennie, czy zaocznie. Jest duże prawdopodobieństwo, że w twoim mieście działa sieć AIP - Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, i to właśnie tą fundację chciałbym przybliżyć Ci jako pomocną w zakładaniu swojej firmy.


2

Wejdź na stronę www.inkubatory.pl tam znajdziesz opis jak wszystko działa, gdzie znajdują się punkty informacyjne, znajdziesz też tam numery telefonów do koordynatorów działań przy poszczególnych placówkach.


3

Następnie wystarczy wypisać formularz na stronie internetowej z pomysłem na swoją firmę (nie musi być jakiś nowoczesny i innowacyjny). I na swojego maila lub telefonicznie skontaktuje się z tobą koordynator i umówi na spotkania. Na spotkaniu tym lub kolejnym podpisujesz umowę w której określasz czas startu firmy w AIP , jak będzie się nazywać itp.


4

I od dnia określonego w umowie twoja firma rozpoczyna działalność.

Ale... Nie ma nic za darmo, w pakiecie otrzymujesz porady prawne, prowadzenie własnej księgowości , itp. za to wszystko płacisz miesięcznie 305 PLN (brutto), jest to jedyna suma pieniędzy jaką płacisz za prowadzenie swojej firmy, czy to dużo czy nie, moim zdaniem nie, ponieważ nie musisz przejmować się ZUSami i innymi potworami. Otrzymujesz subkonto w banku, i co najważniejsze otwierasz firmę jako pion w AIP - jest to więc twoja firma, ale oficjalnie nie rozpoczynasz swojej działalności gospodarczej. Więc np. za rok po rozkręceniu biznesu (i sprawdzeniu czy to jest to co chciałbyś robić) możesz starać się o dofinansowanie z unii albo UP albo czegokolwiek innego na "rozpoczęcie działalności gospodarczej".


5

Minusem wg mnie jest dosyć dużo biurokracja, czasem na wzór umowy trzeba czekać kilka dni, a klienci wszystko chcą jak najszybciej, ale można się do tego przyzwyczaić.

Tak więc w AIP możesz spokojnie sprawdzić czy twój pomysł na biznes jest opłacalny i czy warto w tenże inwestować.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • AIP nie daje pieniędzy na start, więc jeśli wasz biznes zakłada wkład 1000000, którego akurat nie macie, to nie tutaj.

  • Jeśli nie zaryzykujesz, kiedyś możesz tego żałować.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.01.2011

Komentarze

To gratuluję. Wykorzystałeś swoją szansę. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 18:00:37

u mnie na razie działa ;)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 16:22:17

Warto się sprawdzić, czy w ogóle nasz pomysł ma rację bytu. To dobra szkoła na przyszłość. Porada dla młodych, którzy poczuli gotowość na wyzwania biznesowe. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-20 23:04:14