Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Nieruchomości są atrakcyjnymi aktywami inwestycyjnymi głównie z powodu regularności generowanych dochodów z wynajmu. Ich kapitałochłonność co prawda jest duża, ale warto dowiedzieć się jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości.

1

Po pierwsze nie musisz mieć pieniędzy, żeby zajmować się nieruchomościami. Początkowe etapy inwestycyjne nie wymagają nawet wychodzenia z domu, potrzebny jest jedynie dostęp do internetu. Jeżeli nauczysz się podstaw inwestowania, przydadzą Ci się one gdy będziesz dysponował odpowiednimi środkami finansowymi.


2

Na początek zapoznaj się z kilkoma wybranymi książkami dotyczącymi inwestowania w nieruchomości. Warto przeczytać przede wszystkim dwie:
- "ABC Jak inwestować w nieruchomości" Kena McElroya
- "Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości" Sławka Muturi oraz Roberta Zduńczyka.


3

Warto zapoznać się z prawem dotyczącym nieruchomości. Istnieje kilka ustaw, które są ważne z punktu widzenia inwestycji w nieruchomości, a są to:
- Kodeks Cywilny; księga druga - własność i inne prawa rzeczowe,
- Ustawa o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego (ważna z punktu widzenia praw lokatorów i wynajmującego)
- Ustawa prawo spółdzielcze
- Ustawa o wspólnotach mieszkaniowych.
Zawsze możesz skonsultować się z prawnikiem. Pamiętaj, że rozumienie kwestii prawnych jest bardzo ważne, bo to prawo określa co możesz robić, a czego nie.


4

Mając podstawy teoretyczne i prawne możesz przejść do analizy lokalnego rynku nieruchomości. Warto czytać lokalne gazety poświęcone nieruchomościom, przeglądać ogłoszenia nieruchomości do sprzedaży i zdobywać cały czas nową wiedzę. Bardzo ciekawym doświadczeniem są kontakty z pośrednikami nieruchomości, ponieważ oni są bardzo dobrze zorientowani w lokalnych realiach.


5

Przeprowadź małe doświadczenie będące treningiem w zakresie finansowania nieruchomości. Przejdź się do najbliższego banku i porozmawiaj z pracownikami zajmującymi się udzielaniem kredytów hipotecznych. Dowiesz się na co zwracają uwagę i jak postrzegają nieruchomości. Powiedz po prostu, że masz na oku konkretną nieruchomość (oczywiście powinieneś znać jej parametry) i chcesz ją sfinansować. Nawiąż głębszą rozmowę z bankowcami, bo warto.


6

Odwiedź najbliższego notariusza i zapytaj się jakie byłyby koszty obsługi notarialnej Twojej wybranej, hipotetycznej nieruchomości. Zapytaj się co wchodzi w skład tych kosztów.


7

Trenuj obliczanie stóp zwrotu z inwestycji dla różnych nieruchomości oraz przeprowadzaj analizy przychodowo-kosztowe interesujących Cię nieruchomości.


8

Jeżeli stwierdzisz, że jesteś przygotowany, zacznij działać i kup swoją pierwszą nieruchomość. Powodzenia!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.03.2011

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-25 15:16:48

Fajna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 11:52:29

Muszę zobaczyć tę książki

Ostatnio zmieniony: 2013-01-25 06:56:09

Porada dość wyczerpująco opisuje jak zacząć inwestowanie. Lektury ciekawym dodatkiem :)

Ostatnio zmieniony: 2011-09-13 21:42:50

Ciekawa porada. Na pewno trzeba dużo czytać i w sumie być cały czas na bieżąco.

Ostatnio zmieniony: 2011-08-14 23:45:13

Przeczytałem obie książki i rzeczywiście są godne uwagi. Tak samo jak i porada. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-08-11 01:53:56

Wartościowa i interesująca porada. Jej wartość podnosi fakt iż zawiera wiele porad praktycznych :-) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-03-07 12:06:51

Ciekawa porada, godna uwagi :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-07 11:42:04