Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?
W dobie wysokiej inflacji warto wykrzesać z naszych oszczędności jak największy zysk, aby wręcz nie stracić. Skupię się na 4 najważniejszych, moim zdaniem, kwestiach: długości trwania, oprocentowaniu, kapitalizacji i najczęstszych ograniczeniach, stosowanych przez banki.
Czas trwania.
Podstawowa sprawa – za krótki jak i za długi czas trwania może odbić się źle na odsetkach. Jeżeli nie wiadomo, czy pieniądze będą potrzebne np. za 3 miesiące lub za rok, warto zainwestować w lokatę np. 3-miesięczną z opcją odnawiania lub w tzw. lokatę progresywną, można zerwać wcześniej bez utraty odsetek, ewentualnie warto założyć kilka lokat opiewających na mniejsze kwoty – wtedy nie stracisz całego zysk z depozytu.
Oprocentowanie.
Oprocentowanie lokaty w ujęciu rocznym jest najbardziej miarodajnym wskaźnikiem opłacalności oferty. To samo dotyczy produktów o zmiennym oprocentowaniu – wtedy bierz pod uwagę średnie oprocentowanie depozytu, gdyż może on dobrze zarabiać tylko w np. ostatnich dwóch miesiącach rozliczeniowych.
Kapitalizacja
- Lokata o kapitalizacji miesięcznej jest lepsza od lokaty o takim samym oprocentowaniu i kapitalizacji rocznej lub dwuletniej, gdyż wtedy odsetki generują dodatkowy zysk.
- Na rynku obecne są lokaty o kapitalizacji dziennej – wtedy możliwe jest ominięcie 19% podatku „Belki” jeżeli, w tym przypadku, dzienna kwota podatku nie przekracza 0,50 zł.
Bank oferujący taki produkt podaje wtedy maksymalną kwotę lokaty, powyżej której podatek będzie już pobierany.
Ograniczenia
- Czasami warunkiem założenia lokaty na korzystnych warunkach jest posiadanie innego produktu banku, np. konta osobistego lub wpłaty części pieniędzy na fundusz inwestycyjny.
Trzeba wtedy przeanalizować koszt prowadzenia takiego rachunku oraz atrakcyjność funduszu – jego wyniki na tle innych funduszy w grupie, opłaty manipulacyjne itd. Musisz dokonać dokładnego bilansu zysków i strat wynikających z takiej inwestycji.
- Niekiedy bank kieruje promocyjną lokatę do nowych klientów – paradoksalnie będąc lojalnym klientem możesz nie być uprawnionym do skorzystania z oferty!
- Bywa również, że aby założyć depozyt musisz przyprowadzić znajomego, który otworzy w nim konto osobiste.
- Bank może także ustanowić limit ilości zakładanych lokat, jak również ich kwot.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
![zdjęcie](http://www.zaradni.pl/zdjecie/_eMtPZ4v98dIjDff5-6ZQw/220/_eMtPZ4v98dIjDff5-6ZQw.jpg)
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:37:08
Dodaj komentarz