Jak właściwie wybrać konto osobiste i bank?

Banki obecnie stały się jednym z bardziej pożądanym przedsiębiorstwem usług publicznych. Korzysta z ich usług oraz produktów coraz więcej członków naszego społeczeństwa. Najczęściej wybieranym przez nas produktem a jednocześnie usługą finansową jest Konto osobiste czyli inaczej rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy.

1

Po pierwsze zanim zdecydujemy się na wybór określonego konta w banku, powinniśmy wykonać listę swoich konkretnych potrzeb. Najlepiej spisać ja na kartce papieru. Powinny się na niej zanleźć takie elementy jak:
- nasze potrzeby osobiste czyli do czego będzie nam służyć konto czy tylko do samego przechowywania naszych oszczędności czy też będziemy za jego pośrednictwem dokonywać wielu, częstych transakcji;
- nasz czas jaki możemy i chcemy poświęcić na obsługę naszego konta czyli łatwość i szybkość dostępu do naszych środków;
- które z bankomatów (jakie banku, jakiego rodzaju karty obsługują, ile z nich jest bezprowizyjnych) znajdują się najbliżej nas;
- jakie są dzienne potrzeby naszych wydatków.
Jeśli już posiadamy naszą listę przechodzimy do kroku drugiego.


2

Krok drugi to stworzenie własnego zestawienia, które banki spełniają nasze potrzeby. Wybierzmy kilka ofert i przeanalizujmy je dokładnie. Zbudujmy swój ranking na podstawie kilku ważnych punktów:
1. jakie jest oprocentowanie naszych oszczędności;
2. jakie są koszta związane z utrzymaniem naszego konta osobistego - czy nie przewyższają one naszych wkładów;
3. czy bank wymaga jakiś dodatkowych zabezpieczeń od nas w postaci regularnych wpłat w określonej sumie
4. na jakiej zasadzie bank udostępnia nam: kontrolę naszych środków, dostęp do nich;
5. jakie karty otrzymujemy od naszego banku;
6. jakie zabezpieczenia ma bank dla nas w razie utraty środków w wypadku kradzieży karty
7. jakie usługi dodatkowe oferuje nam bank.
Gdy ustalimy już te wszystkie informacje, przechodzimy do kroku trzeciego.


3

Trzecim krokiem jest także odwiedzenie kilku for internetowych na których osoby, korzystające z usług danego banku wymieniają się z innymi osobami swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Zawsze bowiem łatwiej dokonać danego wyboru znając opinie na temat jego przedmiotu.


4

Ostatni krok to udanie się do oddziału banku - jeśli jest to bank z fizycznymi oddziałami w celu złożenia wniosku o otwarcie określonego rachunku - musimy bowiem zapoznać się także ze zróżnicowaniem rachunków jakie oferuje nam wybrany przez nas bank. Jeśli z kolei wybieramy bank internetowy to wystarczy wejść na stronę banku i tam wypełnić stosowny wniosek. Potem już tylko czekamy na telefon oraz wizytę kuriera z potrzebnymi do uruchomienia naszego konta dokumentami i cała procedura jest już za nami. Pozostaje nam już tylko cieszyć się z posiadania własnego osobistego konta bankowego.

Jak widać wybór konta osobistego to tylko teoretycznie prosta sprawa. Warto więc decyzję tą na spokojnie przemyśleć i nie kierować się jedynie reklamą telewizyjną czy radą kolegi lub koleżanki. Pieniądze bowiem jakie lokujemy na naszym koncie, powinn być tam bezpieczne i choć trochę zarabiać na nas samych.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.07.2009

Komentarze

Trochę czasochłonne, ale wybór banku to ważna decyzja.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-27 14:28:30