Jak uzyskać dotację unijną na otwarcie własnej firmy?

Każdy z nas, chociaż raz pomyślał o otwarciu własnej firmy. Niektórym z nas marzy się to od dziecka, inni stwierdzili, że to najlepsza recepta na życie, jeszcze inni nie potrafią dłużej słuchać narzekań własnego szefa  Dlaczego w końcu się nie przemóc? Oto kilka rad, jak starać się o dotację na rozpoczęcie własnej działalności.

1

Dla tych osób, które maja pomysł na biznes, ale niekoniecznie środki, Unia Europejska wyciąga pomocną rękę. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki można uzyskać dotację nawet do 40 tyś zł, dodatkowo również comiesięcznie wsparcie do wysokości minimalnego wynagrodzenia krajowego. Takie comiesięczne wynagrodzenie wypłacane jest przez 12 miesięcy działalności firmy. Na sam początek otwórz stronę internetową Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, tam znajdziesz adresy wojewódzkich urzędów pracy oraz urzędów marszałkowskich, które to właśnie realizują te projekty.


2

Dowiedz się o aktualny nabór. Zaznajom się z danym projektem, bowiem niektóre programy są przeznaczone dla poszczególnych grup docelowych. Dla przykładu dofinansowanie pierwszej działalności dla osób, które nie ukończyły 25 roku życia.


3

Jeżeli zostaniesz zaproszony do danej instytucji na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj się perfekcyjnie. Czas na przedstawienie swojego projektu. Będziesz tam ocieniany przez innych, a dokładniej Twoje zdolności do prowadzenia biznesu. Jest to bardzo istotne, należy wykazać się dużą wiedzą, bowiem poszukiwani są tacy ludzie, którzy będą potrafili utrzymać swoje firmy przez 12 miesięcy. Właśnie ten warunek jest podstawą dotacji.


4

Nie denerwuj się, jeżeli nie do końca znasz się na wszystkich „kruczkach” biznesu, ponieważ to nie to jest od Ciebie wymagane. Lekcje biznesu, a dokładniej szkolenia będą przeprowadzane przed uzyskaniem dotacji. Również w tym okresie, będziesz przygotowywał swój biznes plan. Tutaj możesz liczyć na pomoc specjalistów. Tylko najlepsi uzyskują dotacje. Często rywalizacja jest zacięta, wiele osób niestety rezygnuje. Czy to nie, aby pierwsze sprawdzenie, jak walczysz o siebie? O swoje przetrwanie na ciężkim obecnie rynku? Nigdy się nie poddawaj. Rywalizacja jest konieczna. Zawsze myśl, że jesteś najlepszy.


5

Jeżeli wygrasz dofinansowanie własnej działalności, wszystkie zasady będziesz miał jasno określone. Dla przykładu pieniądze wypłacane są w transzach. ZUS, czynsz, czy wynagrodzenia nie mogą być opłacane z dotacji, lecz możesz liczyć na wspomniane wcześniej comiesięczne wsparcie.


6

POWODZENIA!


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.09.2009

Komentarze

Nie jest takie łatwe:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 22:51:51

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 19:17:00

>@martini92:
>myślę, że jak ktoś odwoła się do tych porad to bez problemu dostanie dotację unijną :)
>


Lub jeśli zagłębi się w urzędowe szczegóły i wysłucha tysiąca tłumaczeń "Bo proszę pana, pieniądze są, ale ich nie ma" szybko się zniechęci...

Ostatnio zmieniony: 2011-03-21 23:02:53

Starałem się kilka razy o taką dotację - wniosek mogą odrzucić nawet jeżeli źle wstawisz przecinek.
Najgorszą jazdą nie jest założyć, dostać dotację czy prowadzić działalność ale rozliczyć się z dotacji. Podobno jest to najgorszy koszmar, jeżeli np. na jakimś sprzęcie nie będzie znaczka, że to z unii mogą nakazać zwrot całej dotacji.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-15 16:12:24


Ostatnio zmieniony: 2010-12-10 15:19:10

4 - "Jeżeli zostaniesz zaproszony do danej instytucji na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj się perfekcyjnie. Czas na przedstawienie swojego projektu"
12 razy starałem się o dotację w PO KL 6.2 w zasadzie od momentu gdy wystartowały do momentu aż ograniczyli środki tylko dla kobiet i nigdy nie zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną - po prostu większość instytucji realizujących projekty nie przewiduje rozmów kwalifikacyjnych (gdy ja się starałem spływało 150-500 zgłoszeń na 15-25 miejsc na szkolenia i 7-15 dotacji dla osób po szkoleniach) wybierano osoby na szkolenia praktycznie tylko z kwestionariusza/ankiety. Może teraz coś się zmieniło.
5 - "Jeżeli wygrasz dofinansowanie własnej działalności"
To nie jest "konkurs/zabawa" SMSowa.
6 - "wszystkie zasady będziesz miał jasno określone"
Nie do końca teraz to dopiero zacznie się meksyk z prowadzeniem działalności.

To tyle jeżeli chodzi o czepianie się, ale temat warty przemyślenia/mówienia o nim.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-10 15:19:52

Trochę się poczepiam:

1 - "Takie comiesięczne wynagrodzenie wypłacane jest przez 12 miesięcy działalności firmy"
W zależności od projektu wsparcie pomostowe (środki wypłacane do miesiąc) jest różne w dokumentacji jest napisane, że maksymalne wsparcie może wynosić minimalną krajową. Wypłacane jest przez 6 miesięcy a nie przez 12 miesięcy po sześciu miesiącach można starać się o tzn przedłużone wsparcie pomostowe na kolejne 6 - większość dostaje ale nie wszyscy.

2 - "Zaznajom się z danym projektem, bowiem niektóre programy są przeznaczone dla poszczególnych grup docelowych"

Wszystkie projekty są dla określonych grup docelowych w woj dolnośląskim obecnie są projekty praktycznie tylko dla kobiet i to z 8 określonych powiatów. (chodzi o PO KL 6.2).

3 - napewno jeszcze coś dopiszę tymczasem musze lecieć

Ostatnio zmieniony: 2010-12-09 17:08:15

myślę, że jak ktoś odwoła się do tych porad to bez problemu dostanie dotację unijną :)

Ostatnio zmieniony: 2010-08-05 11:05:11