Jak uchronić się przed wywiadem gospodarczym?

Wielu przedsiębiorców nigdy nie dowie się, że ich firma została sprawdzona pod kątem uzyskania informacji gospodarczych. Natomiast utrata stabilizacji finansowej spowodowana odpływem kluczowych kontrahentów może być niemiłym skutkiem legalnych działań konkurencji.

1

Nic się nie ukryje?

Nic się nie ukryje?

Wbrew pozorom wywiad gospodarczy nie ma żadnego związku ze szpiegostwem przemysłowym ani żadnym innym nieetycznym działaniem. Pracownik firmy specjalizującej się w pozyskiwaniu informacji gospodarczych korzysta tylko i wyłącznie z prawnie dozwolonych metod oraz środków. Nakłada to na tego typu pracę pewne ograniczenia – agencja detektywistyczna na przykład nie założy podsłuchu w sali konferencyjnej inwigilowanego podmiotu, bo jest to po prostu nielegalne. Mimo przeszkód lista informacji, jakie można pozyskać przy użyciu standardowych metod śledczych, jest imponująca. Aby zabezpieczyć się przed inwigilacją, warto na początek zamówić specjalistyczny raport. Na stronie detektyw24.net można zamówić pełny raport zawierający szczegółowo opisaną m.in. kondycję finansową danej firmy, historię przekształceń, identyfikację powiązań kluczowych decydentów, źródła finansowania inwestycji i wiele innych, cennych z punktu widzenia konkurencji wiadomości. Aż strach pomyśleć, jakie informacje mogą pozyskać osoby niepowołane, które z pełną premedytacją działają w sposób niezgodny z prawem.


2

Człowiek – najsłabsze ogniwo

Podobno około 80% potrzebnych do zdobycia informacji na temat działalności dowolnej firmy można znaleźć w Internecie. Przedsiębiorstwa wykazują się w tym temacie skrajną nieodpowiedzialnością, publikując na swoich stronach na przykład zwykłe życzenia świąteczne od swoich kluczowych dostawców. Z kolei sprawnie dedukujący informatyk jest w stanie znaleźć profile społecznościowe zatrudnionych w firmie osób, dotrzeć do ich wypowiedzi i na tej podstawie wystawić opinię na przykład o nastrojach panujących wśród kadry zarządzającej. Aby zapobiec wypływowi najważniejszych danych, warto wprowadzić odrębną politykę bezpieczeństwa, dotyczącą najbardziej zawodnego elementu każdego systemu – czynnika ludzkiego. Uświadamianie współpracowników można realizować za pomocą specjalistycznych szkoleń lub poprzez wprowadzenie polityki tzw. bezpiecznych praktyk.


3

Profesjonalny audyt bezpieczeństwa

Dobrym pomysłem na identyfikację głównych obszarów szczególnie narażonych na ataki konkurencji jest skorzystanie z usług firmy, która profesjonalnie zajmuje się wywiadem gospodarczym. Audyt bezpieczeństwa przeprowadzony przez specjalistów na co dzień zajmujących się zleceniami analizy działań konkurencji z pewnością wskaże najbardziej skuteczne działania zapobiegawcze, które staną się barierą dla prób wydobycia jakichkolwiek informacji. Ostatnim krokiem jest proces wdrożenia nowego systemu bezpieczeństwa oraz monitoring jego skuteczności. Stałe usprawnianie wprowadzonej polityki będzie gwarancją zachowania spokoju na długie lata.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.07.2014

Komentarze