Jak stworzyć domowy budżet - wprowadzenie?

Czy wiesz jak zarobić swój pierwszy milion? W tej poradzie dowiesz się, od czego zacząć.

  • kartka i dlugopis
1

Jeden milion, dwa, trzy? Możesz być bogaty, jednakże to wymaga od Ciebie zatroszczenia się o podstawową rzecz jaką jest domowy budżet.


2

Jak definiuje bogactwo? Jest to zdolność efektywnego planowania swoich finansów, określane jest ono jako możliwość przeżycia bez stałych źródeł dochodów (m.in. w przypadku utraty stałej pracy) przez okres minimum sześciu miesięcy. De facto chodzi o posiadanie zabezpieczenia finansowego.


3

Czym jest domowy budżet?Powodem jest lek przed zmiana. Jak bym powiedział, abyście planowali wygospodarowanie kwoty 500-1000 zł miesięcznie pobudził bym wasz lek przed zmiana


4

Najczęściej wybieranymi produktami są lokaty bankowe oraz rachunki oszczędnościowe (ROR), są ulubieńcami 7% społeczeństwa. Lokaty są definiowane głównie na okresy 1/3/6/12 m-cy, zaś rachunki oszczędnościowe posiadają głównie codzienną kapitalizację, od której pobierany jest podatek belki.


5

UWAGA! 75% społeczeństwa statystycznie potwierdza, że poza odprowadzaniem składek do OFE i ZUS nie podejmuje żadnej dodatkowej aktywności celem zabezpieczenia siebie i swojej rodziny na "czarną godzinę".


6

Dlaczego powinienem się zabezpieczyć? Wg badań GUS zadłużenie naszych gospodarstw domowych ciągle rośnie:
2005 – 121 mld zł
2006 – 183 mld zł
2007 – 254 mld zł
2008 – 369 mld zł
2009 – 412 mld zł
Źródło: GUS Bilansowe wyniki banków za rok 2005-2009.


7

Dlaczego tak się dzieje? W naszym kraju przez ostatnie 24 lata poprawiła się koniunktura rynku, zarobki stale rosną, zmniejsza się bezrobocie, waluta z Orłem w Koronie jest mniej podatna na wpływy obcych rynków.
W wyniku tego, ludzie kupują coraz więcej i więcej na kredyt. Stosunek polskie PKB do krajów zachodnich wzrasta. Przykładowo vs Niemcy wynosi 1 do 3.


8

Jaki jest cel?
Mieć kontrole nad własnymi wydatkami. Pomoże wam w tym stworzenie Domowego Budżetu.


9

Od czego zacząć?
Wed kartkę papieru, wynotuj swoje wpływy, wydatki i podsumuj.
Jesteś na plus? To znaczy, że zostaje Ci kwota wolna. To dobrze.


10

Co dalej?
Zweryfikuj czy uwzględniłeś wszystkie koszty.
Raty za sprzęt RTV/AGD? Telewizor, kino domowe.
Kredyt konsolidacyjny, hipoteczny.

Wydatki na dom i rodzinę.
Kino, teatr, restauracja? Zakupy żywnościowe, przejazdy, taksówki, karty miejskie i bilety.


11

Wynik w końcu się zgadza? Idealnie. Dolicz do swoich wydatków dodatkowa kwotę 50-100zl i podpisz jako pieniądze odłożone.
UWAGA: ważne, abyś ta kwotę przelał na oddzielny rachunek bankowy. Czasy trzymania pensji pod poduszka, w skarpetach, pod dywanem, w pojemniku na cukier dawno przeminęły. Żyjemy w czasach plastiku.


12

Zapytasz czemu tak mało? Powodem jest lęk przed zmianą. Jak bym powiedział, abyście planowali wygospodarowanie kwoty 500-1000 zł miesięcznie, pobudził bym wasz lęk przed zmianą. Zastosowanie ma tu technika Kaizen - małymi krokami do przodu. Jeżeli planujesz zmianę rozpoczynając ją od małego kroku, oszukujesz swój mózg, zmiana przestaje być dla Ciebie barierą.


13

Co dalej? 3-6 miesięcy, w momencie, gdy przywykniesz do zarządzania swoimi finansami podwój stawkę. W ten sposób nauczysz się systematyki. Dodatkowo osiągniesz swój sukces. Pamiętaj, aby celebrować małe kroki. Warto! W ten sposób generujesz Podstawę pod swój pierwszy przychód pasywny.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.04.2012

Komentarze

Porada ogólnie dobra. Wiem też, że ta metoda z "małymi krokami" i zmianami jest bardzo dobra :) Czytałem parę razy o tym, tylko nie wiedziałem, że to ma taką nazwę ;]

Ostatnio zmieniony: 2013-05-19 16:31:39